Cūkkārpas mācību priekšmeti (raksts)

Kurbijkurne bibliotēkas raksts

Pārlēkt: navigācija

Cūkkārpas mācību priekšmeti – Mihaila Popova raksts Mir fantastiki augusta numurā.

"Zinātnieka tinte ir vērtīgāka par svētā asinīm." (Pravietis Muhameds.) "Izglītība ir tas, kas jums paliek pāri, kad jūs esat aizmirsis visu, ko jums ir mācījuši skolā." (Alberts Einšteins.)

Ja burvestība ir zinātne, tad mācīties to, tāpat kā jebkuru citu zinātni, ir neizsakāmi pretīgi, garlaicīgi un reizēm arī kaitīgi. Zubrīt latīņu valodu, elpot dzīvsudraba tvaikus, bojāt redzi ar kristāla lodēm un teleskopiem, rīt kaut kādas šaubīgas mikstūras... Diezin vai jaunie burvji būtu ar mieru mocīt krupjus un zirnekļus, kā arī atrakt kapus.

Tieši tāpēc Džoanna Roulinga pārvērta Cūkkārpu ne tik daudz par mācību iestādi, cik par piedzīvojumu arēnu – ar katru jaunu grāmatu arvien drūmāku un bīstamāku.

"Vēl neviena meitene man nav teikusi, ka šo grāmatu dēļ viņa grib kļūt par raganu." (Džoanna Roulinga.)

Cūkkārpas mācības ir reālu leģendu un māņticības sajaukums ar maz saprotamu abrakadabru. No lasītāja netiek prasīts, lai viņš iedziļinātos burvestības smalkumos, taču tas nenozīmē, ka maģisko zinātņu granīts ir mīksts kā baltmaize ar sviestu. Mācību process Cūkkārpā maz atšķiras no vientiešu skolām. Kaut gan – špikeri te nederēs, jo maģiju piemānīt nevar. Pastaigāsimies pa klasēm un paskatīsimies, ko tad tur dara topošie burvji.

Satura rādītājs

Alma mater

Pēc formas Džoanna Roulinga ir pacentusies mācības Cūkkārpā padarīt līdzīgas kā parastā universitātē, taču tās ir pilnīgi citādas pēc būtības. Pēc brokastīm notiek divas garas mācību stundas ar 10 minūšu starpbrīdi vidū. Pēc tam – pusdienas un atkal mācības ar klasisko angļu tējas pauzi. Sadalījums lekcijās un semināros nav strikts: jebkurā brīdī pasniedzējs var pārtraukt stāstījumu un sākt iztaujāt audzēkņus.

Sistēma izskatās vienkārša un pazīstama. Roulinga veikli ir sakrustojusi klasisko izglītību ar tradicionāliem eiropiešu uzskatiem par maģiju. Pēdējā vienmēr bija bijusi "uz nažiem" ar kristietību: magi nebija svētie, viņi nelūdza Dievam brīnumus, bet taisīja tos paši, bieži ar pagānisku rituālu un dēmonu palīdzību. Ja Cūkkārpas audzēkņi zīmētu uz grīdas pentagrammas un dejotu kaili apkārt ugunskuram, tad Harija Potera grāmatas pārdotu Okultās literatūras nodaļā.

No apvainojumiem sātanisma propagandā rakstniecei izvairīties neizdevās, taču, aizvācot no Cūkkārpas maģiskās prakses visu Viduslaiku tumsonību, viņa padarīja burvestību par kaut ko līdzīgu sholastiskai zinātnei. Burvestībām ir vajadzīga īpaša spēja (labi vēl, ka ne medihlorianas), verbālie buramvārdi bāzējas uz latīņu valodu, bet visa informācija ir sistematizēta un sakārtota mācību grāmatās tā, ka to saprot arī bērns.

Senos laikos maģiju uzskatīja par mākslu – īpašu un individuālu. Roulingas vispārizglītojošā maģijas sistēma uz visiem laikiem iedzen mietu veca burvja–augstā torņa valdnieka neprašas-mācekļa tēlā. Tagad maģija vairs nav mistiska, apslēpta darbība, vajadzīgas sadzīves iemaņas, kuras apgūt var arī ar cītīgu, septiņus gadus ilgu zubrīšanu.

Katrs pieaugušais vientiesis kādreiz ir gājis skolā, kur viņam ir mācījuši, ka burvestības nepastāv. Katrs pieaugušais Lielbritānijas mags ir gājis Cūkkārpā, kur viņam ir mācījuši, ka vientiešiem nevajag uzticēties. Cūkkārpas mācību priekšmeti aptver tikai maģiskās zinātnes, tas bieži izsauc skepsi "poteriādes" pielūdzēju vidū, pēc loģikas iznāk, ka bērniem būtu jābeidz skola kā pilnīgiem anafalbētiem.

Bez angļu valodas zināšanas viņi nespētu pareizi runāt un rakstīt, bez matemātikas – skaitīt. Jaunie magi nezinās vientiešu vēsturi, literatūru, ģeogrāfiju, bioloģiju. Citiem vārdiem, Cūkkārpas absolvents izrādīsies pilnīgi nepiemērots dzīvei parastā "vientiešu" pasaulē.

Vairākums magu bērnu, protams, saņem kaut kādu izglītību mājās. Burvji, kas piedzimuši vientiešu ģimenēs, kādu laiku apmeklē parastās skolas, kur iegūst zemākā līmeņa zināšanas par mūsu pasauli un iemācās valodu, lai vēlāk varētu lasīt maģijas grāmatas. Nav brīnums, ka Roulingas maģiskā pasaule pastāv pilnīgā atrautībā no reālās pasaules. Ar vientiešu zināšanām, kuras ir apguvis Dumidors, viņam pietiktu labi ja darbam Makdonaldā.

Cūkkārpas mācību programma sastāv no divām daļām – kursiem: bāzes (pirmie divi gadi) un fakultatīvā (sākot ar trešo gadu, audzēkņiem nepieciešami vismaz divi papildus priekšmeti). Dažas zinības pasniedz tikai viens pasniedzējs (profesors), citās pedagogi var mainīties. Īpaši tas attiecas uz aizsardzību pret tumšajiem zintīm – mācību priekšmetu, ko nolādējis Toms Melsudors (Voldemorts).

Bāzes kurss

Astronomija

Vienīgā burvju zinātne, kas patapināta no reālās pasaules. Laikam Roulingai loģika lika izvēlēties astronomiju burvju skolai daudz piemērotākās astroloģijas vietā: skaidrs, ka tad viņu vēl vairāk šizofrēniski apvainotu tumšo burvestību izplatīšanā. Nākotnes paredzēšanu viņa ir izdalījusi atsevišķā disciplīnā, tāpēc debess ķermeņu iedarbības uz cilvēka dzīvi pētīšanas vietā jaunajiem magiem nācās pētīt Saturna gredzenu uzbūvi.

Astronomija tiek uzskatīta par vienu no vissenākajām zinātnēm cilvēces vēsturē. Debess vērošana jau akmens laikmetā izdalījās no reliģijas un pārvērtās par neaizstājamu lauksaimniecības instrumentu (sezonu maiņas prognoze, plūdu paredzēšana). Saule un Mēness deva mums kalendāru, bet zvaigznes – ceļojumus pa pasauli. Vienīgi nav īsti saprotams, kāpēc tas viss ir vajadzīgs burvjiem. Viņus taču neinteresē ne antimatērija, ne dzīvība uz citām planētām. Jaunie magi iegaumē zvaigžņu nosaukumus un to izvietojumu debesīs, pēta debesu mehānikas likumus, kā arī citu planētu galvenos fiziskos raksturojumus.

Kā var palīdzēt, satiekot atprātotāju, zināšanas par to, ka Io ir pats vulkāniski aktīvākais planētas mēness Saules sistēmā? Harijam bija problēmas ar Jupitera pavadoņiem, viņš nekādi nespēja atcerēties to nosaukumus un piektajā kursā nejauši uzrakstīja, ka pavadonis Eiropa ir pārklāts ar pelēm (mice vārda ice – ledus – vietā).

Astronomijas stundas notiek trešdienas naktīs visaugstākajā Cūkkārpas tornī – Astronomiskajā. Priekšmetu pasniedz profesore Sinistra, par kuru grāmatās tikpat kā nekas nav sacīts. Sestajā mācību gadā no šī priekšmeta var atteikties.

Pārvērtības

Pārvērtības pēc tās pasniedzējas Minervas Maksūras vārdiem ir "pati sarežģītākā un bīstamākā maģija, kas tiek mācīta Cūkkārpā". Protams, profesore nedaudz sabiezina krāsas, lai pieradinātu bērnus pie disciplīnas, taču spēja pārvērst vienu priekšmetu otrā patiesi nav nekaitīga.

Šai maģijai no pirmā acu uzmetiena ir vajadzīgs maz: precīzs vēziens ar zizli un pareizi izteikti buramvārdi, kā arī spēcīga griba. Ar pēdējo parasti rodas problēmas, jo vajadzīgo koncentrēšanās pakāpi spējīgs panākt ne jau katrs.

Pārvērtības ir iemīļots joku avots. Vaboles var pārvērst par pogām, bet baltus trusīšus – par čībām. Taču, ja pārcenšas, tad var kādu vispār izdzēst no Zemeslodes (lai nokārtotu SLIM-us, skolēni praktizējas ar gliemežiem). Harijam Poteram ir visai niecīgi panākumi šajā disciplīnā, tamdēļ viņam sestajā un septītajā nebija iespējas mācīties pašas sarežģītākās pārvērtības – cilvēku pārvēršanu.

Pēdējai ir visai specifisks paveids – zvēromaģija. Sarežģītība slēpjas apstāklī, ka jāpārvēršas dzīvniekā un jāsaglabā saprāts. Lai pārvērstos, zizlis nav vajadzīgs. Viss apģērbs, kas ir uz zvēromaga (drēbes, brilles utt.) atgriežas, kad tiek atgūts cilvēciskais izskats. Spēcīgs burvis var pārvērst atpakaļ zvēromagu, kas uzturas dzīvnieciskā veidolā. Visi zvēromagi obligāti tiek reģistrēti, taču šie noteikumi acīmredzot neprasa reģistrāciju, ja pārvēršanās ir atsevišķs gadījums, kā, piemēram, tad, kad Viktors Krums sacensību laikā pārvērtās par pushaizivi.

Aizsardzība pret tumšajiem zintīm

Laikam pats aktuālākais un vājākais Cūkkārpas mācību priekšmets. Toms Melsudors divas reizes nesekmīgi mēģināja dabūt pasniedzēja vietu šajā priekšmetā un, kā uzskata, uzlika tam lāstu, kas neļauj nevienam pavadīt šajā amatā ilgāk par vienu mācību gadu. Šī iemesla dēļ, pasniedzējiem mainoties katru gadu, mācību līmenis šajā priekšmetā ir visai zems.

Harijam Poteram ir īpašas attiecības ar šo priekšmetu. Visi aizsardzības pasniedzēji, neviļus vai tīšām, uzbruka viņam, un vienīgais, kas kaut ko derīgu iemācīja bērniem, bija profesors Vilksons. Ņemot vērā to bīstamību, ko rada Voldemorts, Harijs nodibina Dumidora armiju un sāk dalīties ar biedriem paša gūtajā pieredzē cīņā ar Tumsas pavēlnieku. Tā sauktās APTZ stundas notika Cūkkārpas pirmajā stāvā. Dumidora armija savācās septītā stāva "Vajadzību istabā", kuras burvestības nodrošināja viņus ar nepieciešamajām grāmatām un iekārtu.

Burvestības

Burvestības iedarbojas uz dzīvniekiem un lietām, liekot, piemēram, persikam dejot uz galda. Dažas no tām ir ļoti līdzīgas pārvērtībām (krāsas maiņa, kāju izaudzēšana krūzītei), taču tās tradicionāli uzskata par vājāku maģiju. Tomēr nevajag aizmirst baumas, ka profesors Zibiņš, kas pasniedz šo priekšmetu, jaunībā esot bijis duelēšanās čempions.

Roulinga reiz esot izteikusies, ka pati gribētu pasniegt šo priekšmetu Cūkkārpā, jo tas dodot vislielāko iespēju jaunradei.

Arsenāls ir ļoti plašs: Spārnardium lidiosa (levitācija), Aquamenti (ūdens šaltis no zižļa), Cheering (garastāvokļa uzlabošana), Banishing (atgrūšana), Silencing (balss apslāpēšana, noder pret magu, kas saka uzbrūkošus buramvārdus), kā arī ļoti spēcīgas un sarežģītas burvestības: Acurauga burvestība (kāda objekta paslēpšana) vai Atmiņas burvesība (atmiņas izdzēšana līdz pat ārprātam).

Burvestības dažkārt tiek uzskatītas kā kaut kas pretējs lāstiem. Tām visbiežāk ir labvēlīga vai neitrāla daba, kamēr lāsti ir destruktīvi. Tās var uzskatīt arī par visizplatītāko maģiju – to ir ļoti daudz un tās aptver gandrīz visus brīnumus, kādus tik var iedomāties vientiesis. Šādas popularitātes radīšanā lieli nopelni ir arī profesoram Zibiņam. Laipnais profesors bieži pārvērš mācības spēlē un pacieš pat vismuļķīgākās audzēkņu izdarības.

Mikstūras

Alķīmijas atvieglotais variants. Aukstajā un mitrajā Cūkkārpas pagrabā profesors Severuss Strups piecus gadus mācīja bērnus maisīt katlā pēc zināmas shēmas visādu draņķību, bet pēc tam to lietot iekšķīgi ar pilnīgi neparedzamām sekām. Sastāvdaļas varēja būt gan ļoti neparastas (mušas, baldriāna saknes), gan ļoti retas (pūķa āda).

Lai sagatavotu mikstūras, nepavisam nav jābūt lielam burvim, viss ir atkarīgs no receptes norādījumu precīzas izpildes. Pašas sarežģītākās zāles var izgatavot tikai sava darba meistars (piemēram, Strups gatavoja Vilksērgas mikstūru Vilksonam). Mikstūras nevar nosaukt par stiprāko burvja instrumentu, taču dažām no tām ir unikāli efekti, ko nevar panākt ne ar kādiem citiem līdzekļiem. Parastākās mikstūras ārstē saaukstēšanos un žagas. Vissarežģītākās – tādas kā vislaime – padara cilvēku veiksmīgu vai pat uzliek aizsargbarjeras.

Viduslaiku alķīmijas mērķis bija filozofu akmens radīšana, un visdrīzāk to centās izdarīt tieši ar mikstūru palīdzību. Pirmajā Poteriādes grāmatā mēs uzzinām, ka tas ir izdevies alķīmiķim Fleimelam.

Maģijas vēsture

Vienīgā humanitārā un tāpēc arī pati garlaicīgākā Cūkkārpas zinātne. To pasniedz profesors Bijs – vienīgais pasniedzējs-spoks, kas, kā joko studenti, bija tik vecs, ka reiz piecēlies no pasniedzēja krēsla, nepamanīja, ka ir atstājis savu ķermeni. Viņa stundas ir nāvīgi garlaicīgas – tikai Hermione atrod spēkus, lai pretotos iemidzinošajai spoka bubināšanai un veiktu kaut kādus pierakstus par burvju pasaules vēsturi.

Herboloģija

Maģiskā botānika – attāla radiniece īstajai un mikstūru labākā draudzene. Profesore Asnīte māca bērnus, kā rūpēties par derīgajiem augiem un kā cīnīties ar kaitīgajiem. Katrā mācību gadā bērni tiek iepazīstināti ar aizvien ļaunāku floru, par kuru ir jārūpējas, lai iegūtu no tās izvilkumus mikstūrām vai zālēm. Daži augi ir nāvīgi bīstami, piemēram, mandragoras saknes kliedziens nogalina cilvēkus.

Herboloģija ir Nevila Lēniņa jājamzirdziņš, ko nevarētu teikt par Hariju Poteru. SLIM-us kārtojot, pēdējam iekoda ilkņu ģerānija. Entuziasma trūkumu Harijam var saprast, jo galvenais komponents, lai rūpētos par augiem, ir pūķa mēsli. Tā ka iesauka "botāniķis" arī ir izdomāta ne bez iemesla.

Lidošana

Pirmajā studiju gadā studentiem jāiziet visai vienkāršs, taču traumām bīstams kurss – lidojumi ar slotām. Interesanti, ka Roulinga apraksta tikai vienu šādu stundu, ko pasniedz Huča madāma, kas amatu apvienošanas kārtībā izpilda arī tiesneša pienākumus kalambola čempionātā.

Reālajā dzīvē slotas tiek uzskatītas par raganu, nevis burvju instrumentu. Pirmais gadījums, kad uz slotas ir lidojis vīrietis, ir fiksēts 1453. gadā. Pēc leģendām, lai lidotu ar slotu, to vajadzēja ieziest ar brīnuma ziedi (Poteriādē nekā tāda nav). Viduslaikos raganas bieži maskēja par slotām savus zižļus un spieķus.

Fakultatīvie priekšmeti

Aritmantika

Sākot ar trešo kursu, studenti var apgūt skaitļu maģiskās īpašības. Azkabanas gūsteknī Hermione nosauc aritmantiku par savu mīļāko priekšmetu, taču Harijs un Rons ir vienaldzīgi pret to. Tā kā Roulinga necenšas lasītāju ievilkt kabalistikas džungļos, tad mēs zinām par šo mācību priekšmetu tikai to, ka tur jābūt labai atmiņai un jāsastāda ar skaitļiem apjomīgas tabulas.

Diez vai var teikt, ka aritmantika attīsta matemātiskās spējas, jo pati populārākā darbība tur ir vienīgi saskaitīšana, turklāt ciparu skaits aprobežojas ar burtu skaitu alfabētā. Aritmantika tāpēc ir vienīgais mācību priekšmets, kas saistās ar angļu valodas mācību (vienu no tās mācību grāmatām tā arī sauc – Grammatica).

Tiek uzskatīts, ka mūs aptverošo ciparu kombinācijas atšifrēšana ļauj paredzēt nākotni daudz precīzāk kā parasta paredzēšana (piemēram, zīlēšana kafijas biezumos). Katram skaitlim arī ir savs maģiskais spēks. Tāpēc arī Voldemorts sadalīja savi dvēseli 7 daļās. Septiņi ir pats spēcīgākais skaitlis.

Aritmantiku pasniedz profesore Vektore. Par viņu ir zināms tikai tas, kas viņa dod saviem skolēniem ļoti sarežģītus un apjomīgus mājas darbus. Tā kā aritmantika savā veidā ir saistīta ar nākotni, tad iespējams, ka Roulinga nosauca pasniedzēju par Vektori šī vārda virzības (uz nākotni) dēļ. Iespējama arī cita versija, ko izsaka žurnāls Mir fantastiki. Britu zinātniskās fantastikas asociācijas (BSFA) žurnālu sauc Vector, ko Roulinga droši vien ļoti labi zina.

Senās rūnas

Par šo priekšmetu ir zināms ļoti maz. Grāmatās pat nav minēts tā pasniedzējas vārds (savā saitā Roulinga to min – Bathsheba Babbling). Šis mācību priekšmets pārsvarā ir teorētisks, tā ka to, kādas burvestības ir balstītas uz rūnām, mēs, visdrīzāk, nekad neredzēsim. Poteriādē minētas tikai divas reālas rūnas (Futark): Evaz ("zirgs", kas nozīmē ceļojumu, Roulingai – partnerību) un Eivaz ("īve" – asociējas ar Igdrasilu un šķēršļiem, Roulingai – aizsardzība).

Pareģošana

Kristāla lodes, buršanās ap tējas biezumiem, hiromantija, Taro kārtis, sapņu tulkošana... Pareģošana nav maģiska zinātne, bet dabas dota dāvana, kuru praktiski nav iespējams iemācīties. Prognozes iznāk visai juceklīgas. Pareģošana netiek izslēgta no mācību programmas faktiski tikai tās pasniedzējas – jokainās profesores Trilonijas – dēļ.

Doloresas Ambrāžas intrigu dēļ Trilonijai mācību priekšmets jādala ar kentauru Firencī. Aizvainotā pareģe periodiski paziņo, ka negrib strādāt pārī ar "zirgu". Trilonija stundas aizvada Ziemeļu tornī, kentaurs – 11. auditorijā, pirmajā stāvā.

Maģisko būtņu kopšana

Praktiskā zooloģija ar maģisku novirzienu. To pasniedza profesors Karststrēbis, taču viņš atstāja darbu ar formulējumu, ka "gribot pavadīt vairāk laika kopā ar pāri palikušajām ekstremitātēm". Viņu nomainījušais Rubeuss Hagrids lieliski tiek galā ar Cūkkārpas "dzīvā stūrīša" uzrauga posteni, taču skolotājs no viņa iznāk visai viduvējs (īpaši, ja termins "nāvīgi bīstams monstrs" Hagridam ir visai izplūdis).

Poteriādes galvenie varoņi ar sesto kursu pārstāj apmeklēt šīs stundas.

Vientiešu mācība

Kaut kas līdzīgs Maģisko būtņu aprūpei, tikai – tīri teorētiskā plaknē. Tādu problēmu pētīšana kā, piemēram, "kāpēc vientiešiem ir vajadzīga elektrība" derīga ir tiem, kas auguši burvju ģimenēs un slikti pazīst parasto cilvēku pasauli.

Šis mācību priekšmets tiek uzskatīts par visvieglāko, pasniedzēja vārds netiek minēts.

Teleportēšanās

Skolēni, kas sasnieguši 17 gadu vecumu, var pieteikties 12 nedēļu maksas (12 galeoni) teleportēšanās kursiem. Tā ir ārkārtīgi bīstama ceļošanas metode – teleportējoties no vienas vietas uz otru, nepieredzējis burvis var "pazaudēt" kādas sava ķermeņa daļas. Teleportēšanās paredz obligātu licencēšanu – tas ir kā auto vadīšanas tiesības vientiešu pasaulē.

Pārrēķinot mācību maksu vientiešu naudā, teleportēšanās apmācība izmaksā 60 mārciņas.


Ekskursijai pa Cūkkārpas klasēm ir pienācis gals. Arī Poteriādei ir beigas. Kas notiks tālāk, nezina pat profesore Trilonija. Taču mēs ceram, ka žurnālam Mir fantastiki vēl ne reizi vien būs iespēja atgriezties šajā lupatu segai līdzīgajā, bet ārkārtīgi aizraujošajā pasaulē. [Vismaz Roulinga ir apsolījusi savā enciklopēdijā izstāstīt dažus vēl neizstāstītus stāstus par dažiem Cūkkārpas audzēkņiem un ne tikai. Kur nu vēl Harija Potera ciltskoks! – ila piezīme.]


Tulkojis ils.