Palīdzība - Meklēt - Biedri - Kalendārs
Pilnā versija: "Tumšo laiku" vēsture
Kurbijkurne forums > Citi temati > Noslēpumu kambaris > Noslēpumaini fakti
Sol Invictus
Kaapeec agro viduslaiku veesture skaitaas mistiska un nosleepumaina ?
Alfirin
Manuprāt, tāpēc, ka tā ir ļoti neskaidra, notikumi annālēs bieži vien ir sagrozīti tobrīd valdošajam spēkam par labu (un pēc tam mainīti atkal), visas liecības ir pilnas mistikas, ļoti maz ir racionālu pamatojumu...

Kaut kā tā.
NovemberNövelet
Starp citu, foruma pamatvaloda ir latviešu, tad lūdzu viņā arī rakstīt. Nedomāju, ka kādam būs prieks, ja es te sākšu ar zviedru val. spīdēt, izņemot mani pašu.
[Raksts rediģēts]
Mistiska un noslēpumaina? Nu kā nu kuram.. Ja vairāk parakņājas vēsturē, tā drīzāk liekas baisa.
Šo te izteicienu drīzāk var attiecināt uz 11.-9. gs. p.m.ē, kuru tā arī sauca "tumšie gadsimti jeb Homēra laikmets."Tos tā vairāk dēvēja tāpēc, ka lielāko informāciju par šo laika posmu sniedza tikai Homēra sacerētie darbi- "Odiseja" un "Iliāda" (zinu, zinu, ka Homērs pats bija akls, viņa darbus pierakstīja krietni vēlāk, sākumā tas izplatījās mutvārdos). Starp citu, sengrieķi citēja Homēru kā Svēros rakstus un meklēja tajos augstāku dzīves jēgu.
Kāpēc vēl jēdziens "tumšie gadsimti" atbilst? Gāja bijā ahajiešu civilizācija, pazuda augstā piļu kultūra, ahaju tirdzniecība tika sagrauta, pātrūka sakari ar citām cilvilizācijām- vārdu sakot, valdīja haoss līdz pat polisas izveidei.
Ja kāds vēlas ko papildināt- lūdzu.
Ja runa iet tieši par viduslaikiem, te var simtiem iemeslu uzskaitīt.. Tikai laika nav tik daudz, lai visus tagad uzrakstītu. Varbūt vēlāk saņemšos..
Sol Invictus
Es domaaju agros viduslaikus - esmu dzirdeejusi sho terminu arii attieciibaa uz tiem
Martins
"Mistiska un noslēpumaina"? Says who? Kas to saka? Man nav nācies saskarties ar uzskatu, ka kāds no vēstures posmiem oficiāli (vēstunieku, antorpologu, valodnieku, jebkuru notpietnu pētnieku rakstos) tiktu uzskatīts par mistiskāku un noslēpumaināku nekā cits posms.

Tas, ka populārā kultūrā daži vēstures periodi tiek attēloti kā īstais noslēpumu un maģijas laiks ir cita lieta. Visiemīļotākie šajā ziņā šķiet senie laiki Ēģiptē un agrie Viduslaiki Eiropā, arī viduslaiku Ķīna un Japāna. Šādiem stereotipiem droši vien ir savi (man nezināmi) iemesli un tie visticamāk ir kādu 19. gadsimta beigu, 20. gadsimta sākuma reitumeiropas kultūras norišu rezultats. Ei nu zini, tieši kādi ietekmīgi literāti, komponisti, kinorežisori radīja noslēpumaino, drūmo (un visnotaļ ne-vēsturisko) viduslaiku tēlu tavā galvā. Padomā, kādus daiļdarbus esi lasījusi un skatījusies par (it kā) viduslaikiem un kaut ko varbūt sapratīsi.
Sol Invictus
rolleyes_a.gif es jau nesaku, ka agriinie viduslaiki bija druumi un mistiski - dazji cilveeki tos par taadiem uzskata. Ja godiigi - mums veesturee vairaak maaciija par laiku peec 13. gs.
Farliner
Pamatiemesls, protams, ir tas, ka par šo laiku ir salīdzinoši maz raksīto avotu, un, attiecīgi - ja par kaut ko ir maz informācijas, cilvēkiem tas liekas noslēpumā tīts. Un, protams, mūsdienu konoļaudis arīdzen ir pacentušies to visu padarīt vēl "mistiskāku" un "noslēpumaināku" - kaut vai to pašu "Karali Arturu " noskaties - mistika un noslēpumi vien smile.gif
Kedriks
Apzīmējums "Tumšie gadsimti" attiecībā uz agrajiem viduslaikiem R-Eiropā ir 19. gs. vēstures zinātnes attīstības līmeņa produkts, kas saistās ar aizspriedumiem par "tumšajiem viduslaikie" kaut gan patiesībā tie bija visai "krāsaini".

Nu un protams, avotu materiāla ar par to laiku ir mazāk smile.gif

Vispār vēsturē dažādiem laika periodiem nosaukumi tiek piešķirti diezgan patvaļīgi. Turklāt dažādās valstīs un reģionos tie būs atšķirīgi.

Piem. kas ir "romiešu dzelzs laikmetam" rietumos pie mums atbilst "senākais dzelzs laikmets", "merovingu laikam" - aptuveni vidējais dzelzs laikmets, "vikingu periodam" - vēlais dzelzs laikmets. "Tumšie gadsimti" ir īpaši populārs apzīmējums Anglijā. Turklāt arī pati zinātne uz vietas nestāv un viens otrs apzīmējums ar laiku atmirst kā neprecīzs un neaktuāls.
Alfirin
Un par galīgi atpalikušiem tos laikus arī nevar saukt! Mēs skolā ļoti sajūsminājāmies par šķērēm, kas ir "Tumšo viduslaiku" izgudrojums. Bijau jau vēl, gan jau Kedriks zinās labāk.

Nu, nāc, ser! Nospīdi!
Dinaer
man tas drizaak sautaas arii ar taa laika iipatniibaam. savaazinjaa tie bija loti tusoniigi laiki, bet tai pashaa briidii dziive taa laika cilveekiem bija diezgan "intresanta".

loti daudz kas vareetu tik paskaidrots ar zinaashanu truukumu, turklaat tai laikaa cilveeki pashi sveeti ticeeja visam paardabiskajam un ieraugot kautko jaunu un nesaprotamu nobijaas. nedomaaju ka viduslaiku veesture, bet gan pats tas laiks taa tiek vairaak vai mazaak aprakstiits.
nuja - diemzeel reaali materiaali, jeb dokumentu par to visu nav. kautkaada kaartiigaaka dokumentaacija saakaas tikai ar renesanci diemzeel, savaadaak varbuut meeszinaatu vairaak un arii saprastu labaak smile.gif
Kedriks
CITĀTS(Alfirin @ 07.09.2004 15:51)
Bijau jau vēl, gan jau Kedriks zinās labāk.

Nu, nāc, ser! Nospīdi!

Ņu tehnika jau uzlabojās visu laiku... Daži piemēri no Latvijas.....no kāšarkla agrajos viduslaikos pārgāja uz spīļarklu, no graudberžiem uz rotējošajām rokas dzirnām, no koka lāpstām uz lāpstām ar ````ķa apkalumiem, atdalījās kalēja amats no rotkaļa amata un radīja savu specifisku rīku komplektu utt.

Bet vispār galveno es jau tā kā pateicu...un kam man tāda uzmanība? blush.gif huh.gif Ja ir interese par to visu, varu pačukstēt dažas interesantas vietas netā par to visu padarīšanu...rolleyes_a.gif
Miya
man liekas ka tapecd ka nevin isti nezina kas tur bija un kas notikas...
Kedriks
CITĀTS(Miya @ 14.09.2004 19:45)
man liekas ka tapecd ka nevin isti nezina kas tur bija un kas notikas...

Nu šo to jau zinām gan wink.gif

Tik ļauni nav, ka tā tiešām būtu galīgi tumša bilde par tālaika lietām un cilvēkiem un notikumiem. Vienkārši 19. gs. kad sāka veidoties vēsture kā zinātne, daudzi tālaika avoti vēl nebija atrasti (un atrakti) smile.gif
Dinaer
godiigi sakot aizvien vairaak saak peernemt sajuuta ka kautko atrast no veestures lieciibaam jau ir bezmazvai neiespeejami ... liekas ka vis jau ir atrast un nekaa mekleejama vairs nav ...

gfalu galaa savu zemi tik labi pasziistam ka neko no jauna vairs atklaat jau gluzi nevar ... kautvai palasot taas pashas veestures graamatas vai papeeto jau atrasto kas veel vareetu buut tik dzili un labi nosleepts lia tas jau nebuut atrast un izpeetiits?
Sapņu Teātris
MAn liekas taadeelj ka tur ir daudz miiklainu notikumu un vinji taudz ko piesaista mistiskaam paraadiibaam un taa taalaak
nessie
Viduslaiki vispār dažviet tik saukti par tumšajiem utt., bet agrie varētu būt tādi mistiski nedaudz tāpēc, ka tas ir Viduslaiku sākums - tikko beidzas lielā tautu staigāšana, kas izmainījusi tautu izvietojumu un sabiedrības sastāvu, arī Romas impērijas sabrukums nav tālā senatnē (476. gads tiek uzskatīts par viduslaiku sākumu), tātad tikko sabrukusi liela un nozīmīga civilizācija, jauna nav vēl izaugusi...
Un mistiku jau Baznīca nodrošināja. Ne velti raganas uz sārta sēdināja.
Kedriks
CITĀTS(nessie @ 16.09.2004 20:19)
Viduslaiki vispār dažviet tik saukti par tumšajiem utt., bet agrie varētu būt tādi mistiski nedaudz tāpēc, ka tas ir Viduslaiku sākums - tikko beidzas lielā tautu staigāšana, kas izmainījusi tautu izvietojumu un sabiedrības sastāvu, arī Romas impērijas sabrukums nav tālā senatnē (476. gads tiek uzskatīts par viduslaiku sākumu), tātad tikko sabrukusi liela un nozīmīga civilizācija, jauna nav vēl izaugusi...
Un mistiku jau Baznīca nodrošināja. Ne velti raganas uz sārta sēdināja.

Nu vismaz es tur vispaabaa diezgan maz mistikas saskatu! huh.gif A cilveeku seedinaashana uz saarta ir dizaas Inkviziicijas nopelns... un darboties taa nebuut nesaaka AGRAJOS viduslaikos...! Ja kas.... whistling.gif
Daimorte
nu tapeec ka tolaik neviens ipasi neko necentaas loti aktiivi pierakstiit uz prieksdienaam
uberkūlā
CITĀTS(Kedriks @ 09.09.2004 13:04) [snapback]278532[/snapback]

Ņu tehnika jau uzlabojās visu laiku... Daži piemēri no Latvijas.....no kāšarkla agrajos viduslaikos pārgāja uz spīļarklu, no graudberžiem uz rotējošajām rokas dzirnām, no koka lāpstām uz lāpstām ar bleķa apkalumiem, atdalījās kalēja amats no rotkaļa amata un radīja savu specifisku rīku komplektu utt.

Bet vispār galveno es jau tā kā pateicu...un kam man tāda uzmanība? blush.gif huh.gif Ja ir interese par to visu, varu pačukstēt dažas interesantas vietas netā par to visu padarīšanu...rolleyes_a.gif




Eus gudrais vīrieti-Kedrik, ceru, ka izplalīdzēsi uberkūlai meitenei ar net adresēm, kur var atrast = viduslaiku spēlītes, rotaļas - ko var likt spēlēt bērniem. Nu dikti jo dikti vajag... smile.gif
Un varbūt vari ieteikt kādu viduslaiku raxtiitu darbu, ko var bērni iestudēt. [Romeo & Džuljeta jau top smile.gif ]

Ceru uz draudzīgu atbalstu un izsmeļošu atbildi smile.gif

p.s. būtu vēl feināk, ja atbildi sniegtu iekš: tumsinna@inbox.lv smile.gif
uberkūlā
CITĀTS(Kedriks @ 09.09.2004 13:04) [snapback]278532[/snapback]

Ņu tehnika jau uzlabojās visu laiku... Daži piemēri no Latvijas.....no kāšarkla agrajos viduslaikos pārgāja uz spīļarklu, no graudberžiem uz rotējošajām rokas dzirnām, no koka lāpstām uz lāpstām ar bleķa apkalumiem, atdalījās kalēja amats no rotkaļa amata un radīja savu specifisku rīku komplektu utt.

Bet vispār galveno es jau tā kā pateicu...un kam man tāda uzmanība? blush.gif huh.gif Ja ir interese par to visu, varu pačukstēt dažas interesantas vietas netā par to visu padarīšanu...rolleyes_a.gif




Eus gudrais vīrieti-Kedrik, ceru, ka izplalīdzēsi uberkūlai meitenei ar net adresēm, kur var atrast = viduslaiku spēlītes, rotaļas - ko var likt spēlēt bērniem. Nu dikti jo dikti vajag... smile.gif
Un varbūt vari ieteikt kādu viduslaiku raxtiitu darbu, ko var bērni iestudēt. [Romeo & Džuljeta jau top smile.gif ]

un varbūt ir zināšanas par tā laika zīlēšanu?!?

Ceru uz draudzīgu atbalstu un izsmeļošu atbildi smile.gif

p.s. būtu vēl feināk, ja atbildi sniegtu iekš: tumsinna@inbox.lv smile.gif
lightness_flame
nezinu cik nu tur mistiska vai noslēpumaina, bet par "Tumšajiem laikiem" sauca, tāpēc ka salīdzinoši ar iepriekšējiem laikiem nekas daudz netika atklāts - wiss vairāk tākā stāvēja uz vietas....(nu vismaz k-ko tādu stāstīja vēstures skolotāja) whistling.gif tongue.gif
Veela
CITĀTS(lightness_flame @ 31.05.2006 15:21) [snapback]642958[/snapback]

nezinu cik nu tur mistiska vai noslēpumaina, bet par "Tumšajiem laikiem" sauca, tāpēc ka salīdzinoši ar iepriekšējiem laikiem nekas daudz netika atklāts - wiss vairāk tākā stāvēja uz vietas....(nu vismaz k-ko tādu stāstīja vēstures skolotāja) whistling.gif tongue.gif

Piekrītu tev( un tavais skolotājai) wink.gif
varu vēl piebilst, ka par "Tumšajiem laikiem" viduslaikus sauc tāpēc, ka sākot jau ar Romas imp. sadalīšanos 395.gadā daudzi zinātnes un matemātikas atklājumu pieraksti tika nozaudēti, ar to saglabāšanu nodarbojās pārsvarā tikai mūku ordeņi. Kad 476.gadā Rietumromas impērija galīgi sabruka, zuda vel vairāk informācijas, turklāt laiks bija sarežģīts, ciltis cīnījās par teritoriju, radās jaunas valstiņas utt... var teikt, ka nebija laika jauniem atklājumiem. Arī baznīcas nostāja neveicināja zinātnes attīstību, tā nu cilvēki grima nezināšanas tumsā
Šī ir pamatsatura "Lo-Fi" versija. Lai skatītu pilno versiju ar papildinformāciju, formatējumu un attēliem, lūdzu, klikšķini šeit.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Kurbijkurne - Foruma datu bāzes kļūda
Kurbijkurne.lv
 
Ir radušās problēmas ar Kurbijkurne.lv datu bāzi.
Vari mēģināt atsvaidzināt lapu, klikšķinot šeit.



Atvainojamies par sagādātajām neērtībām!