Kurbijkurne forums: Soli tuvāk fantāzijai

Laipni lūdzam, viesi ( Pieteikties | Reģistrēties )

> Ievēro!

Bibliotēkas plauktā par citām lietām, lūdzu, nesarunāties!
Vai nu atrodi piemērotāku forumu, vai izmanto kaucekļus. Sarunas no bibliotēkas plaukta var tik dzēstas bez brīdinājuma!

> Otfrīds Preislers ''Krabats''
Ariana
iesūtīt 11.10.2006 09:39
Raksts #1


Mācās koptelpas paroles
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 17.01.06
Kur: Transilvānijas mežos pie ugunskura un kūpinot siļķi



Manuprāt, šī ir viena no visforšākajām jebkad uzrakstītajām grāmatām. (IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/grin.gif)
Gribētos uzzināt pārējo foruma dalībnieku domas par ''Krabatu''.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
 
Sākt jaunu pavedienu
Atbildes (1 - 16)
Nimue
iesūtīt 11.10.2006 12:13
Raksts #2


Istari māceklis
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 29.12.03
GP eksperts 2006



Mistisks drūms un biedējošs stāsts. Aizraujošs un fantāziju rosinošs.


Tā kā pirmajā rakstā nebija, tad atļaušos pavisam īsu satura pārstāstu, cik nu atceros - Krabats ir bārenis, kas kopā ar dažiem citiem ceļo pa augšvācijas ciematiem ubagojot. Viņu apciemo dīvaini sapņi, kas galu galā liek viņam nonākt un kļūt par mācekli kādās dzirnavās - taču dzirnavzeļļu apmācība ir tikai aizsegs melnās maģijas skolai. Maģija prasa smagus upurus un nelabprāt atlaiž tos, kas tai pievērsti. Labais ne vienmēr tiek atalgots kaut ar iespēju izdzīvot. Ļaunais ne vienmēr tiek sodīts.

Šis stāssts viens no tiem, kā atstātie nospiedumi spējuši biedēt pietiekami, lai gandrīz būtu bail izslēgt gaismu - lai gan it kā jau nekā Tāda tur nav. Nekā konkrēti biedējoša, nekādu kolektīvās zemapziņas šausmas modinošu epizožu, nekā psihodēliska vai murgaina - vienīgi noskaņa, tāda tumša, ar pamatīgu nolemtības piegaršu, ko vēl paspilgtina gan ātri pamanāmās sakarības varoņu nelaimēs, gan negaidītie pavērsieni, kas runā pretī iepriekš radītajām sakarībām un priekšstatiem.


Starp citu, noskaņas ziņā kaut kas nedaudz līdzīgs nesen kinoteātros bija "Brāļi Grimmi" - lai gan neizslēdzu, ka asociācija radās tikai dēļ aptuveni līdzīgās norises vietas un laika - tādi paši māņticīgi vācu zemnieku ciemati, tas pats 18.-19. gadsimts, līdzīga tendence atsaukties uz it kā zināmām, bet brīžiem nekonkrētām tēmām no mums zināmās folkloras (un pagaidām jau tomēr vācu tautas pasaku ietekme uz mūsējām ir jūtamāka, nekā ķeltu mīti). "Krabata" ekranizācija gaidāma 2008. gadā. Gan ne amerikas, bet Vācijas. Esot arī čehu/vācu animācijas filma, bet redzēt man to nav iznācis. Ja kāds meklē informāciju tīklā - angliski grāmata iznākusi ar nosaukumu "The Satan's Mill".

Grāmata it kā tiek iedalīta pie bērnu literatūras - bet nu tad laikam jāprasa par 'bērna' definīciju - aptuvenā mērķauditorija varētu būt tā pati, kas leGvinas "Jūrzemes Burvim".
Pie tam, vispār jau Preislers ir rakstījis arī bērnu literatūru. Nezinu, vai vairums šejieniešu vēl atceras - bet bija tādas grāmatiņas par Herbi un lielo cepuri, šķiet arī televīzijas iestudējums bija, vēl nesen radiolasījumu nejauši iznāca dzirdēt... Arī "Mazā Raganiņa" ir šī paša autora darbs - un atšķirībā no citiem autoriem, kas radījuši gan bērnu gan pieaugušo grāmatas par it kā līdzīgām tēmām, gan Herbe gan Mazā grāmatiān ir tiešām mīļi un jauki bērnu darbi. Kamēr Krabats pilnīgi noteikti nav ne 'mīļš', ne 'jauks'.

Ir kas to mēģina salīdzināt ar "Momo", "Bezgalīgo stāstu" vai "Pasakzemi" - taču līdzība nesniegsies īpaši tālāk par "vācu autors" un "galvenais tēls-bērns" (un pat tad - Krabats, jo īpaši stāstam attīstoties, ir manāmi vecāks par Kimu vai Bastianu Baltazaru Buksu).
Ir, kas salīdzinās ar Lingrēnes Brāļiem Lauvassirdīm vai Mio - bet tajos dominē melanholiskas skumjas, kamēr Krabata stāsts ir krietni tumšāks, drūmāks un tāds kā, pat nezinu, nobriedušāks, pamatīgāks?

Ar Poteru īpaši salīdzināt nav vērts - lai gan daži, jo īpaši šajā forumā, mēģinās katru darbu, kur parādās 'zēns/puišelis/jauneklis, kas apgūst maģiju' pierakstīt 'Potera līdziniekiem', uz šo darbu tas gluži vienkārši neattiecas, nu nav Roulinga neko aizguvusi no Krabata.
Lai gan, eh... Nu, ko lai saka, varbūt Malfoja un Sneipa fanēm pa vidu fanfiku kaudzēm izdodas pievērst savu uzmanību arī Krabatam. Varbūt pat patiks.


Un tas Arianas komentārs nav nemaz tik nepareizs.

Šo rakstu rediģēja Nimue: 11.10.2006 12:14
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Ausminta
iesūtīt 11.10.2006 17:49
Raksts #3


Ataudzē kaulus pēc uzvaras kalambola mačā
****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 14.10.04



Ieraugot pavedienu un izlasot Nimues rakstu, radās vēlme šo grāmatu pārlasīt. Jo palikusi ir vien jau minētā mistiski tumšā pēcsajūta un apziņa, ka bija spēcīgi + dažas ainas kā kaleidaskopā (kraukļi, iziešana no ķermeņa, duncis).
Vispār - nu šitās īsti labās, senizdotās grāmatas (Bezgalīgais stāsts, Pasakzeme un tai skaitā Krabats), kur viņas var dabūt? - grāmatnīcās jau vairs ne. Bibliotēkās laikam. (IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/smile.gif)

CITĀTS
"Krabata" ekranizācija gaidāma 2008. gadā.
(IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/w00t.gif)
Man patīk, ka neholivuda. Lielākā iespēja, ka nebūs asiņlāmas un trillerbaismas (IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
ogle.
iesūtīt 11.10.2006 18:05
Raksts #4


Studē augstākās pārvērtības
****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 09.01.06
Kur: zaudētava



Es lasīju. (IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/happy.gif)
Tā bija mana mīļākā grāmata, kamēr nebiju izlasīju Ē.M.Remarka `Laiks dzīvot un laiks mirt`


CITĀTS
Nekā konkrēti biedējoša, nekādu kolektīvās zemapziņas šausmas modinošu epizožu, nekā psihodēliska vai murgaina - vienīgi noskaņa, tāda tumša, ar pamatīgu nolemtības piegaršu, ko vēl paspilgtina gan ātri pamanāmās sakarības varoņu nelaimēs, gan negaidītie pavērsieni, kas runā pretī iepriekš radītajām sakarībām un priekšstatiem.


Jā, noskaņa bija tāda tumša (IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/happy.gif) Man jau riktīga patika tā grāmata, derētu pārlasīt, jo tā grāmata bija varena. Nu riktīgi laba vnk. (IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/happy.gif)
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Pele
iesūtīt 12.10.2006 15:12
Raksts #5


Bēg no sera Kedogena
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 13.05.05



Tas bija ļoti, ļoti sen, kad lasīju "Krabatu", bet man ļoti patika.
Paldies, Nimue, ka ieliki aprakstu, jo es vismaz tagad atceros, par ko vispār grāmata bija.
Mana šīs grāmatas salīdzināšana ar citām beidzās tad, kad sapratu, ka O.Preislers visas savas grāmatas neraksta tikai par jautrām raganiņām. Patiesībā nevienu citu kaut nedaudz līdzīgu nemaz arī nezinu.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Ariana
iesūtīt 12.10.2006 18:53
Raksts #6


Mācās koptelpas paroles
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 17.01.06
Kur: Transilvānijas mežos pie ugunskura un kūpinot siļķi



CITĀTS(Evučka ar neaizmirstuli @ 11.10.2006 19:05) [snapback]1049594[/snapback]


Tā bija mana mīļākā grāmata, kamēr nebiju izlasīju Ē.M.Remarka `Laiks dzīvot un laiks mirt`



Man gan vēl joprojām tā ir viena no vismīļākajām grāmatām. (IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Malduguns
iesūtīt 08.12.2006 18:52
Raksts #7


Skatās acīs baziliskam
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 02.10.06
Kur: klejojumos




Vispār - nu šitās īsti labās, senizdotās grāmatas (Bezgalīgais stāsts, Pasakzeme un tai skaitā Krabats), kur viņas var dabūt? - grāmatnīcās jau vairs ne. Bibliotēkās laikam. (IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/smile.gif)

Krabats ir piedzīvojis jaunu izdevumu. laikam zvaigznē ABC, neesmu pārliecināta, bet vāks vairs ne tuvu nav tik pirmērots šīs grāmatas noskaņai kā iepriekšējais.
par pašu grāmatu - mana visvisvismīļākā. jau kopš bērnības, kad man to lasīja priekšā. mamma raudāja vietā, kur Tonda nomira, bet tomēr atkal un atkal man to pārlasīja. un tagad es viņu ik pēc kāda laiciņa atkal pārlasu.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
(sun)
iesūtīt 28.12.2006 14:54
Raksts #8


Atver vēstuli ar SĒRG-u rezultātiem
****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 08.09.06
Dzejnieks 2009



Arianna tew ir absoluuta taisniiba!!!!Graamata ir diezgan jauka un tas kaawinja uzrakstiita.....
Wnk bauda
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
anhela
iesūtīt 28.12.2006 16:41
Raksts #9


Mācās koptelpas paroles
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 11.02.06
Kur: En la casa de Lorena Rojas...



man arī patika, lai gan daudz vairs neatceros. gribētos vēlreiz pārlasīt, bet tā kā grāmata nebija mana, bet bibliotēkas, tad cerību maz... bet lieliska grāmata.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Ariana
iesūtīt 27.11.2007 14:31
Raksts #10


Mācās koptelpas paroles
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 17.01.06
Kur: Transilvānijas mežos pie ugunskura un kūpinot siļķi



Beidzot ir parādījies "Krabata" filmas pirmais treileris (IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/smile.gif)

Šo rakstu rediģēja Ariana: 27.11.2007 14:35
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Roviela
iesūtīt 27.11.2007 15:06
Raksts #11


Zintniece
Grupas ikona

Grupa: Noslēpumu nodaļa
Pievienojās: 03.11.03
Kur: te un tagad
Dzīvā enciklopēdija



Toties es atcerējos animācijas filmu, ja vien neesmu sajaukusi ar kādu citu. Ja tur bija burva māceklis, kam pēc 3 gadiem jācīnās ar pašu meistaru, un viens no viņiem iet bojā, parasti - māceklis, un tā notiek arī ar varoņa draugu, tādu pašu mācekli, tad tā ir tā pati. Diezgan padrūma filmiņa, diezgan nežēlīga, bet man patika.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Ariana
iesūtīt 13.07.2008 12:58
Raksts #12


Mācās koptelpas paroles
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 17.01.06
Kur: Transilvānijas mežos pie ugunskura un kūpinot siļķi



Otrais treileris (IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Malduguns
iesūtīt 10.11.2008 10:04
Raksts #13


Skatās acīs baziliskam
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 02.10.06
Kur: klejojumos



Pati "Krabata" filma jau kopš oktobra sākuma ir iegājusi tautās. Tiesa gan vāciski un pie mums droši vien arī neparādīsies, ja nu vienīgi varam cerētu uz Arsenālu. Kaut gan, tur jau tādas filmas nerāda. Bet nu... cerēt jau var. (IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
mjurka
iesūtīt 10.11.2008 20:00
Raksts #14


Izrāda pirmās maģijas pazīmes
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 02.11.08



"Krabatu" lasīju pagājušajā pavasarī.
CITĀTS
Nekā konkrēti biedējoša, nekādu kolektīvās zemapziņas šausmas modinošu epizožu, nekā psihodēliska vai murgaina - vienīgi noskaņa, tāda tumša, ar pamatīgu nolemtības piegaršu, ko vēl paspilgtina gan ātri pamanāmās sakarības varoņu nelaimēs, gan negaidītie pavērsieni, kas runā pretī iepriekš radītajām sakarībām un priekšstatiem.

Man gan nelikās biedējoša, tikai tāda "smaga" noskaņa. Man mēdz būt tā , ka dažas grāmatas aizskar tik dziļi, ka pēc vienas no tādām varu būt spārnos visu dienu, pēc citas - grimt depresijā. Šī vilka uz depresijas pusi. Mistiska, uzrunājoša un interesanta. Tiem, kam interesēja ši grāmata varu ieteikt arī grāmatas "Pēdējais elfs" un "Kauninātājas meita". Manuprāt, šajās trīs (Pēdējais elfs,Kauninātājas meita,Krabats) grāmatās ir ļoti orģināla pieeja maģijai un interesanta psiholoģiski mistiska gaisotne. ( piedodiet par "psiholoģiski mistiska" neprotu pareizāk izteikt savas domas)

Šo rakstu rediģēja mjurka: 10.11.2008 20:05
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nefermerita
iesūtīt 27.05.2009 13:48
Raksts #15


Cūkkārpas ekspresī iepazīstas ar jauniem draugiem
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 04.05.09
Kur: Jēkabpils



Kārtējais blablabla par mīlestību kā glābēju beigās, bet līdz tām beigām bija ļoti labi.
Biedējoši, tumši, noslēpumaini, nolemtības gaisnotne un slepenas mācibas maģijā - kas var būt labāks? Nu, daudz kas (IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/grin.gif) Bet arī Krabats ir ļoti laba grāmata (IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/smile.gif) Tiešām iesaku izlašit tiem, kam tuva Eiropas tautu mitoloģija un garamantas, jo teiksma par Velna dzirnavām ir sastopama arī latviešu teikās un pasakās. Tas piedod zināmu, mistisku ticamības sajūtu, kas uzdzen patīkamus baismu drebuļus (IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Saranda
iesūtīt 01.06.2009 13:50
Raksts #16


Sēž zem Šķirmices
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 11.05.08
Kur: Cituriene



Patīkams, tumši vilinošs un mazliet biedējošs stāsts, bagātīgi apdarināts ar mitoloģiskām detaļām - iesaku. (IMG:style_emoticons/kurb_gaiss/smile.gif) Vienīgi piekrītu, ka beigu, kādas tās realizējis autors, tiešām varēja nebūt. Tās apcērt stāsta atmosfēru ar, manuprāt, gluži lieku romantisko banalitāti - bet nu, pasakas jau parasti beidzas līdzīgi.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Malduguns
iesūtīt 11.06.2009 18:51
Raksts #17


Skatās acīs baziliskam
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 02.10.06
Kur: klejojumos



Autora radītās beigas bija apcirstas. Tiesa, mīlestība un viss tas varēja būt, bet likās, ka fināls, salīdzinājumā ar visu grāmatu, bija krietni vien noplicinātāks un sasteigtāks. Ja beigas tiktu pagrieztas nedaudz savādāk, visa grāmata iegūtu savādāku jēgu.
Tomēr principā, jā, bija labi. Tā ir viena no manām mīļākajām grāmatām, tomēr tās beigas... Eh..
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu

Atbildēt pavedienāSākt jaunu pavedienu
2 lietotāji/s lasa šo pavedienu (2 viesi un 0 anonīmie lietotāji)
0 biedri:

 



RSS Lo-Fi versija Pašlaik ir: 21.05.2024 03:23