Kurbijkurne forums: Soli tuvāk fantāzijai

Laipni lūdzam, viesi ( Pieteikties | Reģistrēties )

> Kas ir Toms Bombadils?, Nu padomājiet labi ...
Nulukkizdin
iesūtīt 31.05.2004 17:34
Raksts #1


Studē augstākās pārvērtības
****

Grupa: Izraidītie
Pievienojās: 29.05.04
Kur: Rīga



Šo tematu laikam gan var uzskatīt par vienu no viss apnicīgākajiem un nogurdinošākajiem tematiem Tolkīna fantāziju pasaulē, un tomēr...

Es vēlētos uzzināt, ko jūs par to domājat, dzirdēt jūsu versijas un pārdomas.

Šajā diskusijā es galvenokārt gribētu lūgt piedalīties tos, kas lasījuši GP angļu valodā, jo tieši šiem cilvēkiem varētu būt vislabāk izprotami Tolkīna zemteksti... Tomēr nepārprotiet - tas nenozīmē, ka diskusija liegta citās valodās lasošajiem faniem - arī jūs esat mīļi aicināti izteikt savas domas...

Un tā... ko jūs domājat par Tomu Bombadilu?
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
7 Lapas V   1 2 3 > »   
Sākt jaunu pavedienu
Atbildes (1 - 19)
Tinuviel
iesūtīt 31.05.2004 18:17
Raksts #2


Uzlauž lāstus Gringotu bankā
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 20.12.03
Kur: rīga.



Nu, es esmu izlasījusi to latviešu valodā, bet vienalga piedalīšos diskusijā! grin.gif

Toms Bombadils...Viņš bija aprakstīts kā jautrs, dziedošs un smejošs Senmeža saimnieks. No sākuma likās baigi jautri, baigi jautri, bet uz beigām jau sāka drusciņ apnikt tas jautrais, dziedošais un smejošais. Protams, tēls viņš bija interesants un spēcīgs, bet kaut kā tomēr pietrūka. Pati nezinu kā. Man visai dīvaini likās tas, ka Bombadils uzvilka gredzenu uz mazā pirkstiņa, bet tas neko nespēja viņam izdarīt. Man tas tiešām likās dīvaini...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nulukkizdin
iesūtīt 31.05.2004 18:20
Raksts #3


Studē augstākās pārvērtības
****

Grupa: Izraidītie
Pievienojās: 29.05.04
Kur: Rīga



Nu lūk, viena lieta jau ir pamanīta - Bombadilu gredzens neiespaido...

Bet Tinuviel - kā tu domā, kas viņš ir? (Bez tā, ka jautrs un dziedāt mīlošs)
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Tinuviel
iesūtīt 31.05.2004 18:26
Raksts #4


Uzlauž lāstus Gringotu bankā
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 20.12.03
Kur: rīga.



Nu nezinu... rolleyes_a.gif Elfs īsti tākā nevarētu būt grin.gif Ar elfu jau nu galīgi neasociējas, bet pirmais iespaids bija cilvēks, bet varbūt kāds īpašs cilvēks? Tā tas varētu būt, jo parasts cilvēks tik ilgi nenodzīvotu, un es sapratu, ka Bombadils jau ilgi ir dzīvojis, ne? Man šķiet, ka īpašs cilvēks. Un kā šķiet tev?
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nulukkizdin
iesūtīt 31.05.2004 18:30
Raksts #5


Studē augstākās pārvērtības
****

Grupa: Izraidītie
Pievienojās: 29.05.04
Kur: Rīga



Nu es labprātāk dzirdētu vēl citus viedokļus, pirms atklāju savas domas...

...jebkurā gadījumā, es tev ieteiktu pārlasīt tās rindas, kur Bombadils stāsta par sevi (piedod, varu citēt tikai angļu versiju... nav pa rokai latviešu)... šīs rindas īsi un konkrēti pierāda, ka Bombadils nav cilvēks...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Tinuviel
iesūtīt 31.05.2004 18:39
Raksts #6


Uzlauž lāstus Gringotu bankā
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 20.12.03
Kur: rīga.



Labi...

Es teicu īpašs cilvēks, bet tas nekas. Ja vari, tad vari citēt tās rindiņas angliski, tik traki jau nav! wink.gif bet p'ec rases es gan nezinu kas vi'n's ir... unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nulukkizdin
iesūtīt 31.05.2004 18:55
Raksts #7


Studē augstākās pārvērtības
****

Grupa: Izraidītie
Pievienojās: 29.05.04
Kur: Rīga



...nu te tas ir... - "...Eldest, that`s what i am... Tom remembers the first raindrop and the first acorn... He knew the dark under the stars when it was fearless - before the Dark Lord came from Outside..." (--FotR, In the House of Tom Bombadil--)

...šis citāts skaidri parāda, ka Toms ir vecāks par jebkuru cilvēku... tātad nav cilvēks...

...bet vairāk es šobrīd neteikšu... paklausīšos, ko citi domā...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Tinuviel
iesūtīt 31.05.2004 19:03
Raksts #8


Uzlauž lāstus Gringotu bankā
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 20.12.03
Kur: rīga.



Hmmm...paldies, Nulukkizdin! Es gandrīz to pašu atradu latviešu valodā, un nu prātoju, prātoju....Varbūt kāds dievs? huh.gif bet diez vai...Labāk pagaidīšu vēl ka'du domu biedru wink.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nimue
iesūtīt 31.05.2004 20:11
Raksts #9


Istari māceklis
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 29.12.03
GP eksperts 2006



Daļa no viduszemes - līdz ar to, lai gan matemātiski vecāks par Fangornu, tomēr Fangorns joprojām uzskatāms par vecāku būtni Viduszemē - jo viņš tomēr ir radība, kamēr Toms Bombadils vienkārši ir.

Nulukkizdin: tas nav viennozīmīgi. Gan Fangorns gan Bombadils ir nosaukti par "vecākajiem viduszemē " izmantojot atšķirīgus epitetus.

Pieņemot, ka Fangorns ir būtne, radība (katrs tulko kā vēlas) , bet Bombadils - ne, mēs atbrīvojamies no šī paradoksa. Tas arī bija tas, ko mēģināju pateikt.

Šo rakstu rediģēja Nimue: 03.06.2004 08:43
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nulukkizdin
iesūtīt 31.05.2004 20:14
Raksts #10


Studē augstākās pārvērtības
****

Grupa: Izraidītie
Pievienojās: 29.05.04
Kur: Rīga



Nimue - nu tā nu gluži nav... Es esmu pilnīgi pārliecināts, ka Bombadils ir vecāks par Fangornu...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Mya
iesūtīt 31.05.2004 22:23
Raksts #11


Cūkkārpas ekspresī iepazīstas ar jauniem draugiem
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 19.04.04
Kur: Grāmatu veikals



Es arī mazliet iejaukšos diskusijā-manuprāt Toms tiešām ir daudz vecāks par Fangornu un pat par Elfiem un jāteic, ka viņš manī raisīja tādu dīvainu sajūtu,it kā viņš būtu kāda pārdabiska,bet labdabīga būtne,kas zina visu par visu un jūt visu,kas notiek. huh.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nulukkizdin
iesūtīt 31.05.2004 23:07
Raksts #12


Studē augstākās pārvērtības
****

Grupa: Izraidītie
Pievienojās: 29.05.04
Kur: Rīga



Bombadils tik tiešām ir vecāks par Elfiem un kā pierādījumu varētu minēt šo citātu - "...When the elves passes westward, Tom was here already..." - (--FotR, In the House of Tom Bombadil--) - šie vārdi nozīmē, ka Bombadils bija šeit jau tajā laikā, kad elfi devās uz rietumiem. Tie, kas ir lasījuši Silmarillion sapratīs, ka runa ir par laiku, kad Elfi parādījās Viduszemē un devās uz dievu zemi - Valinoru...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Lia'angia
iesūtīt 01.06.2004 12:57
Raksts #13


Uzlauž lāstus Gringotu bankā
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 14.11.03
Kur: Rīga, Olaine
Labākā krievu valodas tulkojuma autore



Viņš ir Saimnieks. smile.gif Manuprāt, viņš nemaz ir radība īsti nav... Kau kur nu tur bija, ka viņš ir redzējis pirmo ozolu un pirmo zīli... Neatceros, sen lasīju.
Manuprāt, viņš ir dabas iemiesojums. Ja atceras, ka viņš saimnieko tikai pār Senmeža paliekām, tātad viņš varētu būt neskartās dabas gars.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Grims
iesūtīt 01.06.2004 14:40
Raksts #14


Nazgûl
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 14.11.03
Kur: Tieši aiz tās izkapts, kas ir atbalstīta uz tava pleca.



Līdz šim brīdim neesmu sapratis kāda velna pēc Tolkiens viņu vispār izdomāja. Man Toma B. tēls asociējas ar maziem bērniem domātām pasakām.
Par to kas viš i, es neņemos spriest.
Taču, šo to šajā sakarā pateikšu gan.
1) varbūt, ka viņš melo, kā lai zin ka viš patiešām ir tik vecs cik izliekas?
2) gredzens vēl neko nenozīmē, arī Saurons gredzenu uzvelkot nepaliek neredzams, varbūt Toms vnk kontrolē gredzenu...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nulukkizdin
iesūtīt 01.06.2004 19:56
Raksts #15


Studē augstākās pārvērtības
****

Grupa: Izraidītie
Pievienojās: 29.05.04
Kur: Rīga



Lia'angia ir visai tuvu patiesībai ... bet ne gluži... - atceries, ka Toms neuzturējās Senmežā vien. Viņš mēdz iet uz Kapu kalniem, kā arī apciemot fermeri Magotu... tas nozīmē, ka viņa teritorija ir daudz plašāka...

Lord Vampire - manuprāt, Toms nemeloja par savu vecumu... - lasi šo te - "...soon or late the Lord of the Rings would learn of its hiding place and would bend all his power toward it. Could that power be defied by Bombadil alone? I think not. I think that in the end, if all else is conquered, Bombadil will fall, Last as he was First; and then Night will come..." (--FotR, Councel of Elrond--)

apskatīsim tuvāk iezīmētos vārdus - "as he was First" - manuprāt, tie pilnīgi skaidri pasaka, ka Toms bija kaut kādā mērā pirmais, spriežot pēc konteksta - pirmais saistībā ar kādiem ļoti seniem notikumiem... kas cieši sakrīt ar paša Bombadila sacīto...

Turklāt, es neredzu nekādu jēgu apšaubīt Bombadila vai Glorfindela sacīto...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Grims
iesūtīt 01.06.2004 20:04
Raksts #16


Nazgûl
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 14.11.03
Kur: Tieši aiz tās izkapts, kas ir atbalstīta uz tava pleca.



Arī Glorfindelu varēja piemānīt, taču atzīstu, ka iebildums nav īsti vietā, jo Tolkiena darbos labie tēli nemelo.
Es vnk esmu nelabojams pragmatiķis, kurš uz visu, kas vien ir varen cēls vai citā ziņā apbrīnojams skatos kritiski.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Andza
iesūtīt 01.06.2004 22:55
Raksts #17


Studē augstākās pārvērtības
****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 12.11.03
Kur: Jauko poniju zemē.



Ekurno ieprieksheejaas diskusijas par sho teemu maza artava.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nulukkizdin
iesūtīt 02.06.2004 00:13
Raksts #18


Studē augstākās pārvērtības
****

Grupa: Izraidītie
Pievienojās: 29.05.04
Kur: Rīga



Paldies par linku wink.gif

...tad nu es gribētu piebilst šo te (pēc dotās diskusijas izlasīšanas) -

1) TB nav ne Elfs, ne cilvēks, ne rūķis, ne kāds cits no mums visiem tik labi pazīstamajām rasēm

2) TB nav ne Maiars ne Valars

3) TB nav Eru (Iluvators)

... ko mēs zinam par Tomu Bombadilu -

1) Viņš bija šeit jau pirms Valariem

2) Viņš izmanto dziesmas kā sava veida ieroci

3) Bombadils būtu pēdējais, kas spētu pretoties Sauronam, ja tas uzvarētu kaujā pret labajiem spēkiem

4) Ir teikts, ka bez maiariem un valariem uz Viduszemi tika nosuutiiti arii citi gari (spiriti)... Bombadils varētu būt viens no tiem...

"...These were fays ©; no one knows whence they came: they are not of the Valar nor of Melko, but it is thought that they came from the outer void and primeval dark when the world was first fashioned..." (--Gilfanon's Tale--)

"...brownies, fays, pixies, leprawns, and what else are they not called, for their number is very great... they were born before the world and are older than its oldest, and are not of it, but laugh at it much..." (--The Book of Lost Tales Part I,III The coming of the Valar and the Building of Valinor--)


5) Pats Tolkīns savās vēstulēs ir rakstījis, ka viņš vēlējies, lai Bombadils paliek nezināms, neatklāts tēls...

"...And even in a mythical Age there must be some enigmas, as there always are. Tom Bombadil is one (intentionally)..." (-- the letters of JRR Tolkien No 144--)

...ja kādam rodas pārdomas par maniem secinājumiem, droši jautājiet - varu sagādāt nepieciešamos citātus... - tā teikt, nekas nav no zila gaisa grābts... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
EGO
iesūtīt 09.06.2004 14:04
Raksts #19


Izvēlas zizli pie Olivanda
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 02.06.04



CITĀTS(Tinuviel @ 31.05.2004 19:03)
Hmmm...paldies, Nulukkizdin! Es gandrīz to pašu atradu latviešu valodā, un nu prātoju, prātoju....Varbūt kāds dievs?  huh.gif bet diez vai...Labāk pagaidīšu vēl ka'du domu biedru wink.gif

Nu pēc visa lasītā un minētā, šķiet, ka TB varētu būt kā Dieva tēls, jo pat Sarumans un Gendalfs, ne elfi spēja pretoties gredzena spēkam. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Pet
iesūtīt 09.06.2004 14:18
Raksts #20


Izvēlas zizli pie Olivanda
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 09.06.04
Kur: Rīga



EGO - palasi Silmarilliona saakumu - par pasaules radīšanu un dieviem...

Bet Toms ir 'ārpus' pasaules, un ja jau Tolkīns saka, ka tīšām ir taisījis neizprotamu, tad neko īpaši izprast arī nesanāks smile.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu

7 Lapas V   1 2 3 > » 
Atbildēt pavedienāSākt jaunu pavedienu
1 lietotāji/s lasa šo pavedienu (1 viesi un 0 anonīmie lietotāji)
0 biedri:

 



RSS Lo-Fi versija Pašlaik ir: 27.04.2024 19:15