Palīdzība - Meklēt - Biedri - Kalendārs
Pilnā versija: Ticība un ticējumi...
Kurbijkurne forums > Citi temati > Flarišs un Blots
Rosie Cotton
Nezinu, vai šitais labāk iederētos te vai pie Flariša & Blota.. Ja kaukas ne tā, lai modi brīvi pārvieto..
Jautājums tāds: Nupat izmisīgi meklēju, kur pačibējis pavediens, kas ķidā iespējamo kristīgo kontekstu iekš LOTR, un man ienāca prātā, ka neba nu Tolkīns vienīgais savos darbos visādi interesanti ar reliģijām apgājies. Tai pašai Le Gvinai papilnam visādu lietiņu, kas tā vien vedina domāt, ka Jūrzemē valda kaut kāda konkrēta, vārdā nesaukta reliģiska sistēma.
Jautājums: Vai esat pamanījuši kādas patiesi eksistējošu reliģiju, ticību vai māņticību pazīmes fantasy vai sc/f darbos?
Pūkainīte
Vispār, labs jautājums! Manuprāt šādās grāmatās kas tik nav ņemts no reliģijām un mītiem arī! Tur iekšā ir dažāda veida reliģijas, kuras ir pārveidotas, papildinātas, mainītas, lai derētu grāmatas notikumu laikam..... Un( atkal jau) es tāpēc iesaku palasīt Deivida Kolberta grāmatu "Kas ir kas Harija Potera pasaulē"
Tur tu varēsi iedziļināties pilnīgā patiesībā un faktos un, iespējams, atrast pat atbildi uz savu jautāumu............ laughing.gif
Martins
Protams, ka ir. No tiem, ko uzreiz varu atcereeties - Dena Simonsa "Hiperiona" seerijaa katolicisms paraadiits lloti negatiivaa gaismaa. Rodzzera Zzelaznija "Gaismas paveelniekaa" ("Lord of Light") hinduisms un budisms ir centraalaa teema. Noteikti ir lloti daudz veel, bet uzreiz nepateikssu.
Rosie Cotton
Pūkainīt, esmu to grāmatu lasījusi, bet tur vairāk tiešām bija par literāriem avotiem, mītiem un tā, bet mani interesēja tiešām eskistējošas vai kādreiz eksistējušas reliģijas, tādas kā katolicisms, protestantisms, budisms, jaunpagānisms utt.
NovemberNövelet
Protams.. Ir tāds autors Anhels de Kuatjē, raksta tādu diezgan savdabīgu fantasy.. Un viņa darbos var atrast gan tādas lietas, kā budismu, dzenbudismu, daoismu un kristietību, bet arī filosofiju, piemēram stoicismu & racionālismu. Viena grāmata ir absolūti par kristietību, citā galvenā varoņa domāšanā pilnīgi lec ārā tas, ka viņš dod priekšroku budisma atziņām. Teikšu tā, nepieskaitu sevi pie kādas reliģijas, bet lasīt bija interesanti. Tad vēl ir tāda autore Pola Volskī- viņas dažos darbos var atrast tieši pieminēto neo-pagānismu. Neviena no šiem autoriem grāmatas, cik man zināms, tomēr vēl nav tulkotas latviski.
Rosie Cotton
Paldies, Reiki un Martin. Vairumu Jūsu nsoaukto grāmatu neesmu lasījusi, tāpēc varbūt var mazliet sīkāk pastāstīt, kas tieši minētajos darbos ir no konkrētajām reliģijām?
Par Gaismas Kungu atceros, tur bija mūžīgā gara aristokrātijas reinkarnācija, un pārējie iedzīvotāji viņus turēja par dieviem, ja neesmu k.ko pārpratusi..
Par neopagānismu vēl atceros, bija Bradley "Mists of Avalon", druīdisms.
Par katolicismu - Christopher Stasheff gabalos bija atsauces.
Jeanne
Ja es esmu pareizi sapratusi, šī pavediena tēmu, tad es zinu divas grāmatu sērijas Lūsijas Modas Montgomerijas kontā(kura jau sen atrodas zem velēnām), un tur ļoti daudz notikumi ir saistīti ar protestantiem un daži arī ar katoļiem. Tās ir ''Annas'' un ''Emīlijas'' grāmatas. Lūdzu piedodiet, ja neesmu kaut ko sapratusi. blush.gif
Rosie Cotton
Mm, Hermione, jautājums bija par vai nu zinātniskas fantatsikas vai fantāzijas žanra grāmatām, nedomāju, ka Montgomerijas kundzes darbi klasificētos kādā no šīm kategorijām..smile.gif)
NovemberNövelet
CITĀTS(Rosie Cotton @ 19.06.2004 12:18)
Paldies, Reiki un Martin. Vairumu Jūsu nsoaukto grāmatu neesmu lasījusi, tāpēc varbūt var mazliet sīkāk pastāstīt, kas tieši minētajos darbos ir no konkrētajām reliģijām?
Par Gaismas Kungu atceros, tur bija mūžīgā gara aristokrātijas reinkarnācija, un pārējie iedzīvotāji viņus turēja par dieviem, ja neesmu k.ko pārpratusi..
Par neopagānismu vēl atceros, bija Bradley "Mists of Avalon", druīdisms.
Par katolicismu - Christopher Stasheff gabalos bija atsauces.

Nezinu, es gan esmu nonākusi pie atziņas, ka jālasa labāk pašai/pašam, bet īsu ieskatu jau varu sniegt. Ir viena grāmata "Deju skolotājs", kurā darbība norisinās paralēli pagātnē un tagadnē. Tur pat ir ne tikai pazīmes, bet diezgan tiešs notikumu izklāsts par kristiešu vajāšanu Romā ar fantasy pieskaņu. Citā grāmatā, varoņu raksturos plaši atspoguļotas simpātijas pret austrumu reliģijām un filosofiju, kas vairāk izpaužas tieši viņu raksturos, nevis vārdos. Piemēram, grāmatā "Tu visu dzīvi esi gaidījusi", kurā galvenā varone (bez diviem draugiem, kuri parādās visās četrās šīs sērijas grāmatās, jo tas būtībā ir grāmatu cikls) ir sieviete, kura gaida bērnu. Šai darbā vislabāk atspoguļots raksturs, pārdzīvojumi un emocijas, ne tik daudz ir tā fantasy. Tomēr viņas un citu personu domas skaidri pauž konkrētu nostāju.
Dekaels
Ļoti interesanta tēma!
Pievienojos jau minētajam par Zelazniju, Bredliju, ņemšu vērā Reiki nosauktos vārdus.

Jāmin Orsons Skots Kards, mormonis. Patiesībā lielākā daļa viņa daiļrades stipri saistīta ar reliģisku vai reliģijai svarīgu jautājumu risināšanu. Arī Ender`s Game, manuprāt.
Volteram Milleram ir vienkārši brīnišķīga grāmata par katoļu baznīcas atdzimšanu pēc kodolkara A Canticle for Leibowitz, arī pats autors bija katolis.
No reliģijai pretējās nometnes jāmin neviens cits kā Staņislavs Lems, kurš ir pārliecināts materiālists, šķiet, visai tuvs pozitīvismam, "20. gs empīrismam" (Bertrans Rasels & Co) un līdzīgiem filosofijas virzieniem (piem., lieliskais Glas Pana).

Gan jau ir vēl, pagaidām tik neatceros.
Rosie Cotton
Kooooo??? SCott Card ir mormonis? Pēc viņa Seventh Son biju svētā pārliecībā, ka katolis.... Ups..
Jā, bez tam, pavediens ir ne tikai par ticību, bet arī ticējumiem un mānticību - melni kaķi, 13. datums, saplēsti spoguļi, tikai - turamies pie grāmatām....
Dekaels
Jā, Kards patiešām ir mormonis (interesanti ļautiņi, tie mormoņi;).

Vēl atcerējos Maiku Rezniku, kuram ir varen jauks un interesants romāns Valpurģija 13 - par sātanistu planētu (patiesībā tīri jauka vietiņa Reznika skatījumā). Skaitlis 13, redz, ar parādās wink.gif
Tāds mazpazīstamāks autors varētu būt Niks Polota, vairāku romānu par Biroju 13 autors- brīžiem tiešām jautrs asa sižeta mistikas un sf sajaukums. Atkal 13.

Gan jau vēl ko atcerēšos.
Lia'angia
Ja nu man kāds tagad pateiks, kas tā bija par grāmatu, un pat aizdos palasīties, būšu dziļi pateicīga.
Darbība no sākuma norisinās ir tā uz paralēlās Zemes karaļa Artūra laikā. Kur Debesis un Elle reti, bet visai manāmi iejaucas cilvēku dzīvēs. Teiksim, debesīs parādās un ap cietoksni apsoļo Kristus. Vai to pašu cietoksni ietver dēmonu armija.
Viss sižets risinās ap kāda pusdieva (vai dieva) ķermeņa daļu atkalsavākšanu kopā, lai šis dievs varētu atdzimt. Šo dievu citi dievi sadalīja sastāvdaļās un šīs sastāvdaļas sabāzīja kur nu kuro pa visu Zemi...
Diemžēl beigās izrādījās, ka visi šie it-kā-dievi ir bariņš studentu, kas niekodamies uztaisījuši paralēlo Visumu, kurā darbojas maģija un maģiskas būtnes...
Lai nu kā, bet tas bija interesants kristietības traktējums.
Ai, jā, protams Perumova "Dimanta zobens un koka zobens", kur Merlins diskutē ar Kristu...
ils
Visiem, kas interesējas par šo tēmu, silti ieteiktu izlasīt THE ELIXIR AND THE STONE. The tradition of magic and alchemy by Michael BAIGENT and Richard LEIGH.
Šo grāmatu pie mums var nopirkt arī krieviski ar nosaukumu Eļiksir i kameņ.
Grāmatā ir aplūkotas hermētisma, tas ir maģijas, reliģijas un zinātnes atiecības gandrīz 2000 gadu garumā, tā ir grāmata, kas var iespaidot pasaules uzskatu.
Nedomājiet, ka maģija, tas ir kaut kas no pasakām. Visa mūsdienu reklāma tiek taisīta, izmantojot maģijas likumus. Politiķi vairāk paļaujas uz maģiju, nevis uz zinātni. Manipulēšana ar sabiedrisko domu notiek pēc maģijas likumiem.
Martins
Hei, Ils. To graamatu es dabuuju un izlasiissu gan. Jaapiebilst, ka taa nez vai buus pieskaitaama sci-fi zzanram smile.gif Veel nezinot, ko autori tur raksta, tomeer gribaas uzreiz iebilst par "maggijas" principu lielo ietekmi. Viss atkariigs no taa, ko sauc par maggiju. Jebkuraa gadiijumaa ssis pavediens laikam nebuus iistais, kur apspriest maggiju.
CITĀTS(Arthur Clark)
All magic is a form of unexplained science.


Atgriezzoties pie temata, mazliet par religgiju postapokaliptiskaa pasaulee, taas rassanos un attiistiibu ir kaut kad devinndesmitajos latviski iznaakussajaa Pengborna "Triumfa kopaa".
Rosie Cotton
Bet tomēr vispopulārākā reliģija laikam ir un paliek jaunpagānisms...
Tad jau jāgaida, kad mūsu pašu latviešu fantasy papildināsies ar kādu gabalu par dievturiem (vietējiem druīdiem) vai Pokaiņiem (kāda tur Stounhendža, kad pašiem tāaaadas kulta vietas!)wink.gif
No otras puses, lasot visas tās mēnesnīcas un ritualu apsēstās grāmatas, īsti nevar saprast, no kurienes rakstniekiem info, ka senie tur ķelti un viskas tieši tādā veidā ceremonējās un ne citādi?
Crash
Neopagaanisms... sounds nice, i'll take it laughing.gif

Aber es pats gan neesu visai maniijis fantasy, sci-fi graamataas k'kaadu religjiju, bet laikam vienk tam nepieveershu daudz uzmaniibas wink.gif
Šī ir pamatsatura "Lo-Fi" versija. Lai skatītu pilno versiju ar papildinformāciju, formatējumu un attēliem, lūdzu, klikšķini šeit.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.