Palīdzība - Meklēt - Biedri - Kalendārs
Pilnā versija: Vai latviešiem ir sava fantasy literatūra..?
Kurbijkurne forums > Citi temati > Flarišs un Blots
Lapas: 1, 2
Rosie Cotton
... vai savas šausmenes, savas Sci-Fi?
Pagaidām vienīgais ko varu iedomāties ir tā Monikas sērija, bet tā jau principā vairāk ir bērniem..
Aiva
Oi, Latviešiem ir fantastikas un fantāzijas darbi. Protams, ar amerikāņiem sacensties pagrūti, bet ta nav, la letiņi kokos dzīvotu un sēnes vien ēstu...

1924.g. - Mīlbergs ar pseidonīmu Skuju Fŗidis izdod zin. fant darbu "Sidrabota saule leca". Lieto lāzerus, ultraskaņu, radiāciju vēl pirms tām lietām iestiprinās šie nosaukumi

1938.g. - Paulockis izdod virkni fantastisko rumānu - "Pasaules glābēji", "Profesora Sūnas eliksīrs" u.c.

Vilim Lācim ir romāns "Rītausmas Pilsēta"

No modernākiem autoriem - Puriņa "Bezrūpīgie ceļotāji", Kalmiņa "Izredzētie", Bankovska "Plāns ledus" u.c.

Rainim un Aspazijai ir daļa darbu, ko var nosaukt par literārajām pasakām, kas nomināli pieder fantāzijas žanram, tāpat K. Skalbem, A. Pumpuram.

Visus tā ar reizi pat nenosaukt
Yume
ir jau ir, bet es paaris darbus izlasiiju un noleemu ka vairaak tam neskarshos, ir pietiekami daudz labu aarzemju raxtnieku nelasiitu, lai es te seedeetu un lasiit sho *** ...nee...nav veerts.. getlost.gif
NovemberNövelet
tongue.gif Khem..Es par latvieshu literatuuru kaa taadu labaak kluseeshu..Pat amerikaanjiem ir labaaki autori, lai gan es vinju iipashi necienu.. getlost.gif
bengalaas
Moš der iečekot arī latviešu? wink.gif Tik un tā nekas jau nestāv klāt Tolkīnam un Holbeinam. A tā - sava pašu tauta tomēr. Un varbūt nevajadzētu noniecināt to, ko nemaz neesam lasījuši.
Kedriks
Nu man uzreiz ierunājās patriotiskā dvēseles daļa un sagribējās brēkt, ka kāpēc jānoliek šis žanrs ka pie mums nekā nav. Nu ir jau ir. Tikai pamaz. Un vispār............. Skuju Frīdis rullē! grin.gif
Andza
Kaa tad nav. Palasiet Kamazu. Vinjsh ir muusu jaunais fantasts!
Aiva
Pareizi. Martins Ceplis jaunaja TERRA numura atkal publicets.
Yume
Un ko tad rxta Kamazs? Mosh ir veerts atgriezties pie pashmaaju literaarajiem daildarbiem.. huh.gif
NovemberNövelet
ienaaca praataa- vai kaads var nosaukt latvieshu autora fantasy zhanra darbu, kas buutu paziistams citaas valstiis? wink.gif
Yume
Taa ir...man arii nepatiik kad runaa par teemu , neaarzinot to pilniibaa..taapeec es arii prasiiju lai man paskaidro kautko par labaam fantastikas graamataam...varbuut veertiigas arii ir...vienkaarshi man netraapijaas..
Bet iejaukt literatuuraa politiku jau bish pa traku.. getlost.gif
Kedriks
Nu man ar liekas, ka saruna drusku ne tajaa laucinaa iebrauca.....taatad, runaajot par latvieshu SF man prātā ir tāda mazinja iezaljgana graamateliite....ar visai nebaudaamu kaada jauna censonja murgojumu par citplaneetieshu iebrukumu Riigaa...kas izskatījaas pees Konana-Doila "Zudušās pasaules" konkrēeta plaģiaata......diemžēl pirmā iepazīšanās man ar latviešu SF nebija tā patīkamākā.... tongue.gif laughing.gif wink.gif
Yume
Ha...Kadrik es lasiiu to mazo zalgano graamatinju par citplanietieshu iebrukumu Riigaa..tur veel man shkiet ka bija iebrukums visaa pasaulee, bet kautakaa palika tikai dazhi cilveeki no visas pasaules, vinji savaacass chupinjaa...un ...taalaak neatceros, sena lasiiju...bet taa bija mana pirmaa saskarsme ar latvieshu fantastiku...veel skolas bibloiteekaa dabuuju... un man vinja dikti nepatika...
Roviela
Es kā pirmo lasīju Imermaņa "Mortona piramīdu". Ar jau drusku pēc plaģiāta šķita, bet uzrakstīta labi. Man nebija iebildumu.
Kedriks
Tā zilgani zaļa grāmatiņa ja nemaldos saucās "Atnācēji" vai kaut kas tik pat banāls..... Bet kā vēlāk atzina tās autors, tad tā ir bijusi teju agros tīņa gados sacerēta un nebū ne veixmīgākā viņa daiļrades izpausme grin.gif
Yume
Kadrik> Iesaki kaadu labu latvieshu fantastikas graamatu, taa lai mans iespaids kas palicis peec "Atnaaceejiem" izlabotos... cool.gif
Kedriks
Nu bet vai ta nevar redzēt un pēc textiem secināt???? laughing.gif laughing.gif laughing.gif
Nimue
Mortona pirmaīda ir LATVIEŠU AUTORA DARBS?
Nebija nemaz tik slikts - lasīju gan gadus... err... 8 atpakaļ (šausmas cik man tad bija gadiņi) - bet tā liekas, ka nebūt nebija slikts.

Es jau taisījos teikt, ka nekā īpaši lasāma latviešu literatūrā sci-fi jomā nav, tikai darbi ar sci-fi/fantasy elementiem (tai pašai G. Repšei viens no darbiem tāds ir, tikai goda vārds, nosaukumu neatceros; Ievai Melgalvei ir pat ļoti lasāmi darbi, bet, cik zinu, pagaidām papīra formātā tie nav pubicēti - journal.bad.lv/~honeybee ja labi parakņāsies, visu ko atradīsi... (www.honeybee.lv arī var paskatīties, bet tur no šī žanra ir tikai viņas konkursa īsstāsts)
Vēl jau arī Vika "Dinītis nāk". Nezinu kādā žanrā tiek ierindota "zemūdens bara lielā diena" (ak jūs, ar saviem rūņu dūķīšiem)

ak jā.... Yume:
CITĀTS
vinjiem ir labas lietas..viens Lukjanenko cik veerts...


nu tad beidzot to kāds vēl bez manis pasaka wink.gif Respect.
Nihil
Er... kāds "Ozola Grāmatu" šajā pavedienā jau pieminēja?
Yume
"Ozola graamata"? Nihil pa pastaasti tuvaak... kas tas tads? huh.gif
Nihil
Ē... Nu, tā ir tāda bērnu grāmata (laikam gan) zaļos vākos, ar ozolu un diviem cilvēkiem uz vāka un ir nopērkama jebkuŗa grāmatu veikalā, atrodama daudzās bibliotēkās un laikam gan, ka septītajā klasē ir oligātajā literatūrā... Bet varbūt obligātajā literatūra tas ir tikai tajā skolā, kur macās mana māsīca, kas to lai zin. Jebkurā gadījumā, man patīk! happy.gif
Yume
ja...nee cik atceros man taada nebija obl.lit....par ko ir shis dabas briinums.. huh.gif
Kedriks
Tiešām nevaru es ar iedomāt pirmā rāvienā kas tas varētu būt par dabas brīnumu......"Zīļuks" varbūtās? grin.gif wink.gif laughing.gif laughing.gif tongue.gif rolleyes_a.gif
Yume
Ha...starp ciru, taa bija mana primaa doma...tad ienaaca praataa zalaas lapas, telefonu graamata...tur parasti uz vaaka ozollapa... laughing.gif
Bet tomeer, kas tas ir?
Morgoth
Nedomāju, ka var aplikt latviešu rakstniekus neaizķerot politiku. Vienkārši jāpajautā, cik latviešu rakstnieki ir nopelnījuši mūsdienās naudu ar rakstīšanu, pēc tam- par ko viņi rakstījuši, un vēl pēc tam- vai bija vērts...
Viss tikai tāpēc, ka lasošu latviešu ir maz.
Nihil
Lūdzu, Yume, aizej uz tuvāko bibliotēku un paprasi pirmajai bibliotekārei, vai viņiem ir Ozola Grāmata. Tev tūlīt iedos! Jauka, normāla, interesanta grāmata!
FiKi
Oo, Ozola Grāmatu es atceros! Tur bija runa par trīs sīčiem, kautkādu traku večuku (Samta Bārda laikam saucās), pirmajām vijolītēm un sērkociņu kastīti, no kuras nāca krāsaini stari ārā. Un ļauno deputātu sakoda odžu čupa.

Nu vēl ir tāda grāmata kā "Aizvēstures Traģēdija". Pa pusei fantastika, pa pusei tā kā pusdokumentāla. Par telepātiju, zematomu struktūrām, augsti attīstītu civilizāciju pirms 22 000 gadu un Maza Auguma Tibetieti. (šobrīd lasu, vairāk nezinu teikt) Diezgan sviestaina, bet man patīk laughing.gif
Yume
FiKi tnx par infu par Ozola graamatu...
vairs lasiit vinju negribaas...shaada marazma man pietiek arii citaas graamataas.. getlost.gif
NovemberNövelet
Morgoth- es tev pilniibaa piekriitu.. Uz mani skjiibi parasti skataas, ja pasaku, ka lielaako dalju laika graamatas lasu.. Es zinu 1 meiteni, kurai 18 gadi, un kura muuzhaa izlasiija 3 graamatas- "Laachpleesi", "Mazo naarinju", "101 dalmaacieti"..Viss...
Par LV literatuuru..No visiem darbiem, ko esmu lasiijusi, man kaut cik Blaumanis patika.. Un veel paaris, bet fantasy.. Palasot par to aprakstu, man jau negribaas meegjinaat lasiit.. getlost.gif
Aiva
Reiki, iesaku sakt ar vecajiem gabaliem, gan iepatiksies... "Sidrabota saule leca" piemeram...
NovemberNövelet
Aiva, jaa, nosaukums vilinosh.. laughing.gif Bet reaali kaads var ieteikt labu latvieshu autora gramatu, kaut vai ne fantasy, bet taa, lai nebuutu kaarteejais murgojums? Un vispaar- vai muusdienaas pastaav labi latvieshu rakstnieki? Es domaaju, tieshi jaunos rakstniekus, nevis klasikjus un tos, kas padomju laikos rakstiija.. unsure.gif
Aiva
Puriņa "Bezrūpīgie ceļotāji"
Rosie Cotton
Par latviešu literatūru turpinot - nupat iznākusi tāda V. Kaijaka grāmata "Melnais kamols, amols, mols". Saka, ka esot tipa latviskā parodija par Hobitu. Neesmu lasījusi, nevaru spriest. Vai kādam ir nākusi pretī?
Yume
Rosie Cotton>
Man likaas ka runa gaaja par fantastiku...
Vai tad , tas nav fantasy?
Aiva
Nu, vispārīgi runājot, topikā ir prasīta fantāzija, bet fantastika jau tālu no tās nava...

Tatad no fantastikas - Skuju Frīdis "Sidrabota saule leca", no fantāzijas Puriņa "Bezrūpīgie ceļotāji".

Ja sākam apspriest parodijas, tad kādas domas par "Mežonīgajiem Pīrāgiem"? Tā kā esmu lasījis Sabatini un Eskobāru, tad vietām varētu pat lappuses nosaukt, no kurām pa tiešo fragmenti pārceļojuši...
Nimue
Domas par "mezhoniigajiem piiraagiem" ir ljoti vienkaarshas.. 10Ls par graamatu, par kuru man ieprieksh nav ne jausmas, kas tas taads ir, vai tas man patiks, vai arii tiks iesviests taalaakajaa stuurii un aizmirsts, gluzhi elementaari ir stipri par daargu....


Kaads neveelas aizdot paskatiities?
Nihil
Mezhoniigie Piraagi? smile.gif Oi, man atkal eest sagribeejaas, tur bija divas ticiibas: Kulinaarijas piekriteeji un konditorejas piekriteeji. Konditorijai ticeeja visi raushi, bulcinjas uu tee tee; savukaart kulinaarijas piekriteeji bija visi spargjelji, siipoli un cita zaljbariiba. Un vislabaakie bija piiraagu paveidu apraksti saakumaa - belashu it iipashi...
Kamazs
Jāsaka, esmu lasījis gan Skuju Frīdi (šķiet uzreiz pēc grāmatas iznākšanas), "Ceļiniekus" [vai kaa tur jamo pilnībā sauc], un veel šo to. Jāsaka, "B.C" bija diezgan savdabīga lasāmviela, kas tomēr mani ierāva uz kādu laiciņu. Diemžēl, sižets bija diezgan murgains manam bērna prātam, taču lasīt bija interesanti. "S.S.L" ir lielisks ar to, ka tas ir piedziivojumu fantastikas paarstaavis latviehsu literatuuraa. Tur ir diezgan aktiiva darbiiba, piedziivojumi, miilas staasts - viss taa diezgan paviegli un pat it kaa banaali, muljkjiigi, tachu neskatoties uz to tas ir savdabiigs skatiijums. Un ja veel njemam praataa, ka tas rakstiits diezgan sen, kad daudzas muusdienu tehnologjijas neraadiijaas ne sapnjos, tad patieshaam interesanti palasiit autora fantaaziju par pretgaisa ieriiceem un mehaaniskajiem kurmjiem utt.. Tagad tas shkjietmuljkjiigi, bet no taa laika redzes viedoklja aciimredzot taadu gaidiija naakotni. Nu ne pie fantasy, ne sci-fi liekama graamata "Vampiiru sazverestiiba", kas, ja godiigi, bija visai jautrs un incants gabals, lai arii, jaaatziist, nekas dizhi veertiigs. Bet man glabaajas gaishaa pieminjaa, jo autora satiiriskaa valoda, savdabiigaas idejas tomeer deva baudu lasot. Laba lasaamviela gariem paarbraucieniem, imho. Varu pachuksteet, ka, IMHO, tas ir pirmais latvieshu vampiir-gabals ar nelelu noslieci uz X-failu pusi. Tkai nesacerieties:D. Nu un "Cilveeks ar beernu ratinjiem" nav lasiits, bet arii ir viens .lv fantastikas paraugs. Tad veel ir viens krievu autors, kas dziivojis Riigaa un rakstiijis, vinjam ir sci-fi romaans "Sava braalja sargs" - diezgan pro-padomisks, tachu galvenais varonis vismaz nosliikst Gaujaa wink.gif. Tad veel, ja aizgaajaam jau tik taalu, jaapiemin braalju Strugacku ("Pikniks celja malā") romaans ..hmm..jau piemirsu, bet darbiiba notiek uz Veneeras. Tur viens no galvenajiem varonjiem ir latvietis un kontrabandas celjaa uz Veneeru nogaadaa Latvijas lauku spekji wink.gif.
Nu, bet galvenais, kapeec vispaar shwe posteeju ir tas, ka kaadreiz bija taada graamatu seerija "Zaljais stars" , kura man ljoti patika. UN tur bija arii lieliska graamata "Nesaprotamaa kjiimija"[taa liekas]. Ziniet, peec manaam domaam vismaz ievaddalja ir viens lielisks, origjinaals fantastiskais staasts [tiek deeveets par "Kjiimiskajaam bleenjaam" ].
Aiva
"savam bralim sargs" autors ir Vladimirs Mihailovs. Tam ir ari turpinajums, kas gan nav tulkots latviski - " Togda pridite i rassudim" bet 70tajos Mihailovam latviski ir iznakushas vairakas stastu kopoumu gramatas.

Dazu, ja nebs aizrunatas, sesdienas asakuma vares pat noprkt - viens cilveks pardod gramatas no serijas " piedzivojumi fantastika celojumi"
Goldberry
Ar piebildi - atljaushos nedaudz paarfraazeet jautaajumu.
Kaaapeec nav plashi paziistama/sastopama latvieshu fantasy dailjliteratuura?

Nu savaa zinjaa jau ir (atvainojiet, bet man nav nav iipashi laba priekshstata par to kaada nu ir(un vai ir) muusdienu latvieshu fantasy literatuura). Kaut kaadai fantasy zhanri jau ir arii latvijaa- tas pats Spriidiitis (cik paraleeles vien nevar saskatiit ar to pashu Gredzenu Paveelnieku - protams, ja nu nav iipash veelme uz nopietniibaam), latvieshu rkstniekiem ljoti iemiiljots zhanrs ir (R blaumanis, A. Brigadere, A. Sakse, I. Ziedonis uc. Taapat arii nelaimiigas Rainja "Zelta zirgs". Kaut vai tas pats eposs Laachpleesis jau nu arii ir pieskaitaams pie fantasy.

Tas ka latvieshi
CITĀTS
  sacer garlaiciigus romaanus vai beebju pasakas
nu es nepiekritiishu un pienjemu, ka es vareetu nebuut vienigiaa kas iisti tam nepiekriit
Elentari
Literārā mēnešraksta "Karogs" šī gada februāra izdevumā ir Imanta Belogrīva raksts "Zvaigžņu purva bridēji vai Kā latvieši meklēja fantāziju" .
Raksts beidzas šādi: " Līdz ar to ieskatu fantastikas tapšanā latviešu oriģinālliteratūrā var gan noslēgt, gan turpināt, bet šī raksta uzdevums, nepretendējot uz pilnību, bija rast atbildi, vai tā vispār ir bijusi. Jautājumi par tradīciju (ja tādas bija) pārmantojamību padomju laikā, fantāzijas žanru, izdevējpolitiku un attiecībām divvalodu kopienas ietvaros paliek atklāti."
Rosie Cotton
Ā, nupat iznākusi tāda Aizvēstures traģēdija, autors J. Mauliņš, kur vienā maisā sabāzta gan evolūcijas teorija, gan Himalaju baltā brālība, gan maģiskie kristāli, gan telepātija utt, un tas viss mūsdienu Latvijā.. ir kāds izlasījis?
NovemberNövelet
Varbuut jautaajums nedaudz ne par teemu, bet es gribeeju jautaat, vai kaads ir lasiijis graamatu "Kurshu vikingi"? Es it kaa gribeeju nopirkt palasiit, bet taada cena, nezinu, vai ir veerts. unsure.gif
Elentari
Es domāju, ka noteikti ir vērts. Vismaz man ļoti patika.
Es lasīju gandrīz ar tādu pašu aizrautību, kā pirmo reizi lasot LotR.
Gaumes, protams, atšķiras.
Kad 10.klasē literatūras stundā bija jāstāsta par izlasītajām grāmatām, parādot šo grāmatu, skolotāja man uzreiz ielika 10 grin.gif . Varbūt šī nav labākā motivācija, bet grāmatu raksturo gan, jo tai skolotājai bija gandrīz puritāniska attieksme pret lubenēm, "dāmu romāniem", bet vēsturiski balstītus, detalizēti izstrādātus darbus viņa atzina par labiem esam.
NovemberNövelet
Liels paldies par info happy.gif
Tad noteikti iegaadaashos.
Varbuut tu zini veel kaadu no shiis seerijas , kuru buutu veerts lasiit?
Matrikss
Viens otrs darbs jau latviešiem arī ir. Es nezinu vai ''Nezinītis uz Mēness'' skaitās fantastika bet nu....
Elentari
CITĀTS(Reiki @ 19.03.2004 17:27)
Varbuut tu zini veel kaadu no shiis seerijas , kuru buutu veerts lasiit?

Ilgi domāju, nevarēju neko atcerēties. Tad jau laikam neesmu lasījusi, un, ja nu arī esmu, tad tas nebija kaut kas atmiņā paliekošs.

Nezinu, vai Nezinīti pieskaita pie fantastikas žanra, bet tas viennozīmīgi nav latviešu autora radīts tēls. Par to rakstījis krievu rakstnieks Nikolajs Nosovs.
Rosie Cotton
Nupat grāmatveikalos parādījies nu ļoooooti savdabīgs ražojums... saucas apm tā "Vai tu mani vēl mīlēsi pēc piecdesmit gadiem?" - arī skaitās latviešu fantastika. Kāds ir paguvis izlasīt? Varu pačukstēt, ka iemetu aci un man likās suņa murgi. Pietika jau ar vāka bildi: pārītis skūpstās, un apkārt planētas karoga krāsās laidelējas.
harry
CITĀTS(Aiva @ 12.02.2004 10:25)
Oi, Latviešiem ir fantastikas un fantāzijas darbi. Protams, ar amerikāņiem sacensties pagrūti, bet ta nav, la letiņi kokos dzīvotu un sēnes vien ēstu...

1924.g. - Mīlbergs ar pseidonīmu Skuju Fŗidis izdod zin. fant darbu "Sidrabota saule leca". Lieto lāzerus, ultraskaņu, radiāciju vēl pirms tām lietām iestiprinās šie nosaukumi

1938.g. - Paulockis izdod virkni fantastisko rumānu - "Pasaules glābēji", "Profesora Sūnas eliksīrs" u.c.

Vilim Lācim ir romāns "Rītausmas Pilsēta"

No modernākiem autoriem - Puriņa "Bezrūpīgie ceļotāji", Kalmiņa "Izredzētie", Bankovska "Plāns ledus" u.c.

Rainim un Aspazijai ir daļa darbu, ko var nosaukt par literārajām pasakām, kas nomināli pieder fantāzijas žanram, tāpat K. Skalbem, A. Pumpuram.

Visus tā ar reizi pat nenosaukt

Forshi. wink.gif wink.gif wink.gif wink.gif two_handed.gif cool.gif
Piiters
Vai Latvijaa veel ir saglabaajushies zinaatniskaas fantastikas zhanra cieniitaaji un autori? Es domaaju nevis fantasy zhanru (par puukjiem un ruukjiem), bet to, ko aizsaaka Zhils Verns, Herberts Velss un turpinaaja Rejs Bredberijs, Aizeks Azimovs, Stanjislavs Lems u.c.

Internetaa esmu lasiijis Kamaza darbus un esmu patiikami paarsteigts gan par sizhetisko, gan izteiksmes prasmi! Liidz shim domaaju, ka Latvijaa zinaatniskaas fantastikas autoru nav, bet Kamazs raksta pat ljoti labi!

Te var atrast kaut ko no Kamaza (veel man patika Ievas Melgalves staasts shajaa sarakstaa, lai gan vinja parasti neraksta zinaatniskaas fantastikas zhanraa):

http://www.lffb.org/index.php?menu=05&submenu=438
Šī ir pamatsatura "Lo-Fi" versija. Lai skatītu pilno versiju ar papildinformāciju, formatējumu un attēliem, lūdzu, klikšķini šeit.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.