Palīdzība - Meklēt - Biedri - Kalendārs
Pilnā versija: Dienas jautājums nr. 293
Kurbijkurne forums > Sveicināts(a) mūsu forumā > Kurbijkurne konkursi un akcijas > Kamelotas turnīrs
Andromeda
Parocīgākais grāmatu veids? Kādu Tu redzi grāmatu nākotni?

Jauku lasīšanu,

Andromeda
Romija
Joprojām savu balsi atdodu par papīra formātu, jo tajā ir sava burvība. Jā, tas nav pats ērtākais formāts no pārnēsāšanas/glabāšanas un ekoloģijas viedokļa, tomēr joprojām labāk izvēlos lasīt no papīra. Varbūt, ja man būtu īstais e-lasītājs, es lasītu vairāk elektroniski. Datora ekrānā tomēr nešķiet tik ērti, arī dažādus materiālus, ja tiem nav paredzēts pārskriet pāri pa diagonāli vai arī apjoms nav pārāk liels, labprātāk drukāju. Bet nu arī pierakstus es joprojām veicu ar roku, lai arī ir pieejama tehnika, lai to darītu daudz dažādos citos veidos. Bet audiogrāmatas kaut kā nav iegājušās. Esmu mēģinājusi, bet uzmanība aizpeld, un nav tik vienkārši atgriezties rindkopas sākumā.

Nākotne, noteikti ir e-formātam, jo zinu, ka daudzi ir to iecienījuši. Un varbūt kādreiz es arī sagribēšu sev e-lasītāju, lai izbaudītu to sniegtās iespējas.

Un galvenais bonuss par labu papīram!!! E un audio formātu nevar tik jauki piesmiet! ^^
Prāta aptumsums
Tēja piecdesmit nokrāsās

Andromeda
Romij, labās bildes! Sasmējos pamatīgi! laughing.gif

Es arī esmu par papīra formātu. Pirmkārt vieglāk noskaņoties. Arī esmu mēģinājusi klausīties audiogrāmatas (šobrīd arī mēģinu), bet tad tiešām jāizslēdz visi iespējamie uzmanības atvilcēji, jāuzliek austiņas un jāmetas slīpi (vēlams), lai tas iedarbotos. Varbūt vienkārši neesmu pieradusi.

Kas attiecas uz grāmatu nākotni. Planšetes un e-formāts ir tikai ziediņi tam, kādu potenciālu es tām saskatu. Varbūt nākotnē grāmatas būs vesels piedzīvojums, kur varēs iedziļināties visādās detaļās un virtuāli pārcelties uz autora radīto pasauli. Ak, kā man gribētos ko tādu redzēt!
Roviela
Katram no šiem formātiem ir savs jaukums, iespējas, plusi un mīnusi.

Man arī labāk patīk grāmatas papīra formātā, bet enciklopēdijas noteikti ir vieglāk pāršķirstamas wikipēdijas veidā, kas būtu digitālais pieraksts.
e-grāmatu lasītāji pašlaik ir piemēroti tikai tekstiem, nav tur attēlu, nav krāsu, piemēram, tāpēc nespēju iedomāties mazu bērnu, kam tas būtu saistoši, tāpat pati negrasos tādu iegādāties. Un kur nu vēl tas, ka tādā veidā grāmatu nopirkt, tas ir - pavisam dabūt par savu, nav iespējams! Ar e-lasītāju tu vari tikai īrēt uz noteiktu lasīšanas reižu skaitu. sad.gif

Audiogrāmatas itin kā esot ērtas, lai tās klausītos automašīnā, bet tad gan es iedomājos vienīgi lielo valstu garās un tālās šosejas, kur nav liela satiksme. Tur varētu noderēt.
Īsformāta audiogrāmatiņas gan var noderēt, piemēram - vakara pasaciņa bērnam.

Ja skata no ilgmūžības viedokļa, tad no reāli izmantojamajiem formātiem papīru joprojām nekas nepārspēj - vidēji 100 gadi, ko nekādi nevar teikt par magnētiskajām lentēm, CD u.tml.
Mattiass
Papīrs. Iemeslus Romija jau minēja. Kaut arī jāpiekrīt, ka enciklopēdijas un vārdnīcas ērtākas ir elektroniskā formātā, tomēr tās vismaz man nav pirmais, kas ienāk prātā, kad dzirdu grāmata.
Overlord
Esmu par papīra formātu! Pirmās grāmatas ko mūžā lasiju bija no papīra. Elektroniskās varu lasīt,ja nekāda citāda piekļuve papīra variantam nav iespējama
echo3
Nobalsoju par ideju "visam savs laiks, vieta un pielietojums", lai gan lasīt man patīk grāmatas, kas kārtīgi izdrukātas uz papīra. Tās neprasa neko lieku - vajag tikai ārēju gaismu un personīgās acis. Nav neviena cita materiāla, izņemot akmeni un mālu (neparocīgi materiāli), pergamentu un papirusu (dārgi materiāli), kas būtu derīgāks vizuāli nepastarpināta materiāla glabāšanai un lietošanai.
E-grāmatas un atbilstošie lasītāji - romānus lasīt tā ir tīri ērti, elektroniskais "papīrs" arī acīm ir patīkams. Citādus tekstus gan ne visai, izņemot vēl valodu mācību materiālus. Bet - izbeidzas baterijas un čušs. Neko nelasīsi, ja nav elektrības.
Audiogrāmatas. Patiesībā tās nav primāri domātas parastiem cilvēkiem, bet gan ļaudīm ar redzes traucējumiem. Tā ka tām ir sava niša.

Vēl gan ir daudz citādu digitālo formātu, kurus var saukt par grāmatām, bet, kā jau norādīts - lasīt uz monitora ekrāna vai planšetes "nav tas".
Ungaarijas ragaste
Atbalstu papīra formātu, iesmesls līdzīgs pārējiem, kurus biedri jau minēja. :]
Moriartijs
Esmu klasicists - par grāmatām papīrā, kuras var paņemt rokās un lasīt, kad elektroniskajām grāmatām baterija jau izlādējusies.
Helenka
Papīra. Ar tām manuprāt, ir daudz patīkamāk lasīt.
Miervaldis Gotiņš
Šiten atbildi ieķeksēju pie `papīra grāmatas`, kaut gan man nav nekādu iebildumu lasīt arī datorā. Par e-lasītājiem nav viedokļa - kaut gan gan jau aizietu arī tas (ok, tur gan es nezinu, vai nav baigais čakars ar grāmatu ielādi). Audiogrāmatas - noteikti nē, es labāk uztveru to, kas pats izlasu, nevis to, ko stāsta, plus čakars ar pārlasīšanu vēlreiz, ja kaut kas ir aizgājis garām vai nav saprasts ar pirmo piegājienu.
Hermaine
Varu pievienoties tikai lielākajam vairumam, ka nekas nevar būt patīkamāks par papīra formāta grāmatu. Pieļauju, ka tiešām vislielāko lomu, kāpēc šis formāts ir tik patīkams, spēlē tas, ka (daiļliteratūras) grāmata papīra formātā ir ērti lietojama, kā arī tas, ka rokās atrodas taustāms priekšmets. Cilvēks, saskaroties ar grāmatu, jūt, ka tā ir viņa īpašums un ar attiecīgo priekšmetu saista no tās gūtās emocijas un atziņas.
Tiesa gan, parastai ikdienas izklaidei, kad vienkārši gribas palasīt kaut ko (it sevišķi, ja tas kaut kas ir tāds, par kuru īsti negribas maksāt naudu, bet gribas zināt, kas tad tas īsti ir), nesmādēju arī elektronisko formātu. Tad paņemu klēpī savu veco labo Asus ar 7 collīgo ekrānu, ieritinos zem segas un nododos lasīšanai.
Grēkmeistars
Ak, nu, protams, papīrs. Un tieši mīkstie vāki. Tās mīļās, noplukušās grāmatas, kuras vienmēr var paņemt līdzi.
Bet ļoti patīk arī audio grāmatas. Garos braucienos, kā Rēzekne-Rīga, nekas nav labāks par aizraujošu audiogrāmatu, kas liek ceļam paskriet ātrāk un nerada nelabumu. Kā arī pirms miedziņa.
zibgaismiņa
Atķeksēju to, kur teikts visiem savs labums jo atbalstu 2 no 3. Ikdienā vispieejamāk un ērtāk ir lasīt izmantojot mobilo internetu kabatas viedajā kapitulā grin.gif grāmatas no papīra man nešķiet ne labākas, ne sliktākas nekādā ziņā, tam tikai ir bonuss smuki izskatīties interjerā.

Audiogrāmatas gan nespēju izturēt, nesakrīt ar manu uztveri, lasīšanas temps par lēnu, nevar izlaist neinteresējošās detaļas, pašķirt atpakaļ piņķerīgi, bieži man arī nepatīk svešas balsis un dažreiz izteiksmes veids ir mākslīgs, uzspēlēts.

Manuprāt lielo laika pārbaudi izturēt abi manis iecienītie formāti, visticamāk gan, ka papīra formāts samazināsies apjomā.

<aizkadri>

Ak un vai, ja es iespamošu vēl vienu atbildi uzreiz pēc otras, man ļaus izlabot gramatiku iepriekšējā postā?
Izmēģināšu.Jo laikam no telefona iesūtītam rakstam pēc tam ielogojoties no pc nav redzama edit poga. Tā tam jābūt?

Jāā, sapludināšanai slava happy.gif </aizkadri>
Aiva
Lietoju visas, kādas ir - katrai savi plusi un minusi.

PS. šodien biju grāmatizdevēju konferencē, kur uzstājās oftalmologs un stāstīja par e-grāmatām, planšetēm un redzi. Interesantas lietas uzzināju, protams daļa bij arī agrāk dzirdēts, bwet tā sistemātiski salikts pa plauktiņiem pirmo reizi trāpījās. Secinājums - papīrs vēl ilgi būs pats draudzīgākais acīm.
Aloiss
Heh, dīvaina sajūta, kad esi pirmais, kas nobalsoja par e-formātu.
Tām grāmatām ir viens milzonīgs pluss, kas sakauj papīru - visas grāmatas, visas valodas ir pieejamas tavā kabatā/datorā. Tev nav jāiet uz bibliotēku, nav jāgaida rinda, kad kāds izlasīs grāmatu, ko tik ļoti vēlies, nav jāaprobežojas ar doto literatūras klāstu. Vietas un resursu ekonomija arī jāpieskaita, arī lasīšanas laiks nav ierobežots kā tas ir bibliotēkā. Un ja runājam par cenu, tad elektroniskās ir vairākas reizes lētākas, protams, mēs dzīvojam Latvijā, un neviens tevi nesodīs par pāris nelegāli lejupielādētām grāmatām... innocent.gif
Roviela
Ja vēlies vienu reizi izlasīt, tad jā, jo e-grāmatu var tikai un vienīgi īrēt.
Mani tas nekādi neapmierina, plus nav nekādu ilustrāciju, un kur nu vēl ilgmūžība un atkarība no enerģijas avota! Pilnīgi nesalīdzināmi.
Man nepietiek ar saturu, man vajag arī noformējuma mākslu.

Par to vislabāk zin pastāstīt echo3, kas visai tieši ir saistīta ar digitālajām bibliotēkām un bibliotēkām vispār.
Romija
Vai tad tiešām var tikai īrēt un tikai vienai lasīšanas reizei? Nopērkot e-grāmatu, tā ir pieejama nez cik lasīšanas reizēm. Man pašai ir tikai virtuālais lasītājs, bet nekādus ierobežojumus attiecībā uz lasīšanas ilgumu/reizēm neesmu redzējusi. Un tāpat saka manas māsas, kam ir īstie lasītāji. Jā, ir tādas grāmatas, ko akadēmiskiem nolūkiem var "aizņemties" uz noteiktu laiku, bet tā jau nav pirkšana, kur samaksā naudu par grāmatu, kurai ir viss tas pats, kas parastai, izņemot fizisko formu.

Vai arī ar "e-grāmata" saprot divas dažādas lietas? unsure_a.gif
Roviela
Es vairāk no bibliotēku viedokļa. Bibliotēkas nevar dabūt e-grāmatas īpašumā nekādi. Tikai īrēt uz zināmu lasīšanas reizi, un tad par to jāmaksā atkal... un atkal... sad.gif
Drausmīgi dārgi un neizdevīgi pie tā, ka bibliotēkas pēc likuma savus krājumus lasītājam dod par velti.

Man pašai nepatīk e-grāmatas tāpēc, ka jālasa datorā. Dators vajadzīgs, un acis sāp. Un bilžu grāmatas tāpat nav, pdf-i neskaitās.
echo3
e-grāmatām ir vesela kaudze dažādu formu. Daudzas var pārkopēt uz sava datora un tad tās ir "mūžīgas", bet ir daudzas, un tajā skaitā tās, kuras pērk no Amazon.com, kurām cilvēks nopērk tikai tiesības lasīt, nevis pašu grāmatu. Tāpat taisnība ir tas, ka daudzas digitālās grāmatas var vienkārši "dabūt" neko nepērkot, tāpat kā bildes, video un mūziku. Kamēr iespiestu grāmatu var tikai "aizņemties uz neatdošanu".

Malds ir tas, ka "viss ir atrodams elektroniski". Nav atrodams un nebūs atrodams. Jā, e-grāmatu būs arvien vairāk, jo tādas tās tagad tiek jau radītas, bet tās, kas oriģinālā ir citādās formās - nav un nebūs visas pieejamas digitāli. Digitalizācija ir viens sasodīti dārgs process ar - pierādīts! - apšaubāmu ilgmūžību. Katrs var lietot tādu formu, kādu vēlas, kas patīk, un kas ir izdevīgāk. Tiem, kas rūpējas par to, lai nepārtrūkst informācijas plūsma, savukārt, interesē, lai forma būtu pēc iespējas ilgāk lietojama.

Digitālās formas plusi - piekļuves ātrums, meklēšana, daudzvalodu sistēmas, izplatība. Iespiestās formas plusi - ilgmūžība, satura nemaināmība, nepastarpināta lietošana. Es balsoju par abām formām, un, patiesībā, varētu balsot par visām - visas vajag.
Romija
Diez vai parastais lasītājs zina un īpaši uztraucas par bibliotēku izdevumiem šajā gadījumā. Tad, kad tas sāks atsaukties uz viņa kabatu, varbūt domās. Bet par digitālo bibliotēku izmantošanu tāpat ir jāmaksā abonēšanas maksa, tā kā pēc visādiem ekonomikas likumiem un aprēķiniem tur tai summai būtu jābūt iekļautai. Vai nu pērk pats sev grāmatu vai maksā abonēšanu — katrs pats izvēlas.

Par pašu grāmatu un iespēju lasīt ir filosofisks jautājums (ko mēs saprotam ar vārdu "grāmata", tās saturu un funkcijas vai arī fizisko formu?). Protams, ka digitālai grāmatai ir tikai iespēja lasīt. Mušas ar to nenositīsi un laptopam paliktni neuztaisīsi, tāpat arī makulatūrā nenodosi. Bet tad atkal - kas ir grāmatas funkcija? Ko tad cilvēks vēl gaida no grāmatas, ja ne lasīt un bildes apskatīties? Augstāk minētām funkcijām var izmantot citus objektus. Tas ir līdzīgi kā teikt, ka referāts man nav (ja tas nav izdrukāts), jo tas ir digitāls, netaustāms, fiziski neizmantojams. Man ir tikai tiesības to lasīt vai iesniegt pasniedzējam.
echo3
Lasītājs parastais, it sevišķi augstskolu studenti un arī daudzi pasniedzēji, pat nenojauš, kādas summas par digitālo literatūru samaksā bibliotēka, lai to varētu lasīt "par velti".
Bet šis jau nav konkrētās diskusijas jautājums. Jautājums ir par dažādām grāmatu formām, un kura kuram labāk patīk.

Ar grāmatu saprot saturu + tā noformējumu. Tā ka principā nav atšķirības, kādā formā grāmata ir. (Par formu plusiem rakstīju savā iepriekšējā postā, tagad neatkārtošu.)
Beppo
Audio grāmatas klausos skrienot, mazgājot traukus, ejot pa ielu, trolejbusā — situācijās, kad īstu grāmatu nepalasīsi. Diemžēl diezgan dārga padarīšana.

Visiecienītākās ir e-grāmatas. Manās mājās nav tik daudz vietas, lai glabātu tos klučus. Turklāt LV grāmatizdevējiem piemīt nejauks paradums izvēlēties īpaši biezu papīru un īpaši lielus burtus, kas grāmatas padara vēl klucīgākas. Pat uz mana niecīgā telefonekrāniņa lasās labi. Var mainīt burtu izmēru, atkarībā no lasīšanas apstākļiem. Var rakstīt piezīmes un nesabojāt grāmatu.

Papīra grāmatas ir daudz ērtāk šķirstīt un daudz labāk iespējams noformēt ilustrācijas. Taču cik gan bieži lasītajās grāmatās ilustrācijas vispār ir? Vismaz manās noteikti ne.

Es par to, lai grāmatas būtu pieejamas gan papīrā, gan e-formātā. Protams, ka tām ir jāmaksā,, e-formāts neatceļ lielāko daļu grāmatas sagatavošanas izmaksu, taču vai tiešām dārgāk par papīra grāmatām? Es šad tad savus pierakstus konvertēju e-grāmatas formātā, lai ērtāk uz telefona lasīt, tas neprasa nedz dārgas programmas, nedz lielu māku, nedz lielu laiku.

~Vanesa~
Man patīk grāmatas gan drukātā, gan elektroniskā, gan audio formā.

CITĀTS
Malds ir tas, ka "viss ir atrodams elektroniski". Nav atrodams un nebūs atrodams. Jā, e-grāmatu būs arvien vairāk, jo tādas tās tagad tiek jau radītas, bet tās, kas oriģinālā ir citādās formās - nav un nebūs visas pieejamas digitāli.


Kopš man ir e-grāmatu lasītājs, pārsvarā lasu elektroniski. Citreiz biežāk, citreiz retāk klausos audiogrāmatas. Ļoti svarīgs aspekts ir pieejamība valodā, kurā konkrēto grāmatu vēlos iegūt. E-grāmatas lasītājs izlādējas salīdzinoši reti, nav jālādē tik bieži kā mobilais telefons, tā kā tas manās acīs nav nekāds vērā ņemamais mīnuss. E-grāmatu lasītāja pluss – varu līdzi "nēsāt "kaut 60 grāmatas, ierīce ir daudz vieglāka un aizņem daudz mazāk vietas somā nekā grāmatas, kuras mēdzu lasīt.

CITĀTS
Papīra grāmatas ir daudz ērtāk šķirstīt un daudz labāk iespējams noformēt ilustrācijas. Taču cik gan bieži lasītajās grāmatās ilustrācijas vispār ir? Vismaz manās noteikti ne.


+ Parasti ir tikai vāka ilustrācija un pāris kartes, lai lasītājs apjauš fantāzijas zemes izkārtojumu. Ir arī krāsainie-lasītāji. Man ir melnbalts, attēlus var apskatīt, ja grāmatā tādi ir.

CITĀTS
Audio grāmatas klausos skrienot, mazgājot traukus, ejot pa ielu, trolejbusā — situācijās, kad īstu grāmatu nepalasīsi.


Es tāpat. Visbiežāk audiogrāmatu formātu izvēlos, ja vēlos uzlabot savu izrunu, piem., krievu valodā.

Ja gribu iekļūt grāmatas pasaulē, tad formāts nav galvenais, – kurš būs pieejams man, to izmantošu.
Hikari
Es atbalstu papīra formātu kā autors, bet jāatzīst, ka kā lasītājs, kurš daudz braukā apkārt ļoti labi saprotu e-grāmatu un Kindle un visu pārējo e-lasītāju ērtību un popularitāti. Ir patīkami, ka vienā šādā ierīcē ir vesela kaudze lasāmvielas. smile.gif Tomēr papīra formāta grāmatu turot rokā- tā ir pavisam cita sajūta.
Malduguns
Man patīk gan papīra formāts, gan elektroniskais. Klausāmgrāmatas vēl nav iegājušas manā apritē, kaut kā īsti nevelk.
Papīra formātam gan dodu vislielāko priekšroku, jo tā ir tā īpašā sajūta, ka vari turēt rokās grāmatu, sajust viņas smaržu, smagumu un nebūt atkarīgs no tā, ka kādam elektroniskajam štruntiņam beigsies baterija. Tiesa, lasīt arī manā mazajā telefona ekrāniņā ir diezgan parocīgi, jo vismaz nav lielie ķieģeļi jāstaipa līdzi.
...dovenda...
Taustāmām grāmatās viennozīmīgi dodu priekšroku, kaut gan lasot angļu valodā patiešām novērtēju arī elektronisko formātu. Ērti, kad datorā vienā logā atvērta grāmata, bet blakus logā vārdnīca, kur uzreiz var saņemt tulkojumu, ja kas neskaidrs. smile.gif
bjustinja
Es piekrītu par ''aizpeldēšanu'' klausoties audio grāmatas. Kad es pirmo reizi mēģināju, man tā ''peldēšana'' reāli sarežģīja visu grāmatu lasīšanu. Bet tad es centos izslēgt savu prātu un koncentrēties uz to, kas skan pa austiņām. Un jā! Man izdevās + uzlabojās koncentrēšanās spējas. Sāku biežāk nedomāt neko (vārdsakot, meditēt), koncentrēties uz kādu vienu, konkrētu lietu un mans prāts sāka darboties ar lielākiem apgriezieniem smile.gif Savā ziņā tā ''peldēšana'' ir viens no mītiem par audio grāmatu klausīšanos - http://www.audiogramatas.lv/2014/10/miti-p...o-gramatam.html
Bite
Es atbildēju, ka visi grāmatu veidi ir noderīgi, jo kā nu kuram labāk patīk. Arī es visus izmantoju. Papīra formāts ir tas pats ierastākais, ko esmu lietojusi vienmēr. Pēdējā laikā esmu sākusi klausīties audio grāmatas angļu valodā, lai apgūtu valodu un man ļoti patīk. Sēžu vai guļu, atpūšos, uzlieku austiņas un klausos. E-grāmatas vispār ir super. Var dabūt noderīgas grāmatas mācībām un darbiem neizejot no mājas. Parasti ilglaicīgai lasīšanai gan neizmantoju šo grāmatu formātu, jo ātri nogurst acis un lēnāk lasās. Tad vajag biežāk atpūtināt acis. smile.gif
Šī ir pamatsatura "Lo-Fi" versija. Lai skatītu pilno versiju ar papildinformāciju, formatējumu un attēliem, lūdzu, klikšķini šeit.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.