Palīdzība - Meklēt - Biedri - Kalendārs
Pilnā versija: Grāmata par Larp rīkošanu bērniem
Kurbijkurne forums > Foruma spēles > Brīvdabas lomu spēles
Dinaer
http://www.rollespilsakademiet.dk/pdf/100000swords.pdf

Claus Rasteds ir bijis tik jauks, ka iztulkojis daļu savas grāmatas par Larpu priekš bērniem Angļu valodā un bez maksas to piedāvā internetā (Augstāk saite).

autors: Claus Rastedz ir viens no tiem, kas pelna naudu taisot spēles gan priekš bērniem, gan pieaugušajiem un ir sarakstījis par šo tēmu jau vairākas grāmatas.

Dānijā Larps ir subkultūra un to kā mācību līdzkleli plaši pielieto pasniedzēji strādājot ar jaunākajām klasēm, nemaz nepienimot skolu, kur visu pasniedz caur larpu.

Žanete
Skalds
Varētu būt interesanta lasāmviela, paldies.
BTW Bet Latvijā pēdējā laikā, kaut kas ar larpiem notiek ? Neesmu nekad piedalījusies, bet pēdējā laikā šķiet ideja to darīt interesanta.
mausns
Tad tu, mīļais, švaki seko infai. tongue.gif Svaigākais larps, kas notika bija rudenī Kamaza un Ko rīkotais SUX_2. kas pat tika apspriests šajā vietnē, tuvākajā vasarā arī šis tas plānojas. Latkonā pat prezentācijas būs. grin.gif
Skalds
Es jau neteicu, ka sekoju informācijai . ^^; Laikam tad jau būs uz latconu jaizcilpo, jānoskatās prezentācijas. Paldies !
Pūķēns Sāra
Ideja par mācīšanu caur LARPiem ir ģeniāla. Žēl, ka Latvijā netiek pielietota šī prakse. Es gan atļautos minēt, ka liela problēma varētu būt aprīkojumā, kurš LV nav tik viegli nopērkams kā Dānijā un nāktos vai nu taisīt pašiem vai pasūtīt.


Liels paldies, Dinaer, par linku.
Beppo
IMHO aprīkojums ir sekundārs, lielākas problēmas ir ar spēļu vadītājiem un realizāciju laika ziņā (kā zināms, standarta laiks vienam mācību priekšmetam ir 40' 2× nedēļā).
Turklāt IZDOMĀT šādu spēli, kura ir kā līdzeklis mācību mērķu īstenošanā ir neticami sarežģīts pasākums, neviens no Latvijas pārslogotajiem un mazapmaksātajiem skolotājiem to nespēj un nedarīs, neviens cits par pliku paldies arī ne, un, kā zināms, LV skolu budžetā nav pozīcijas «LARPu sagatavju pirkšana».
Durbals
CITĀTS(Beppo @ 03.05.2011 15:26) *
IMHO aprīkojums ir sekundārs, lielākas problēmas ir ar spēļu vadītājiem un realizāciju laika ziņā

Piekrītu, ka aprīkojums nav sekundārs. Turklāt skolām piemērotākas ir ne brīvdabas, bet "kabineta" lomspēles (kuras ārzemēs arī sauc par LARP-iem, piešpricējot vārdiņu "freeform").

Taču bez spēļu vadītāju trūkuma mūsu skolās ir vēl tāds šķērslis kā grūtības atrast skolotājus un skolu direktorus, kam būtu dūša kaut ko tādu pasākt. Esmu sācis piedāvāt skolām spēļu iemēģināšanu, bet, ziniet, atbilde līdz šim ir bijusi visai negribīga.
Ja zināt kādu skolu vai pedagogu(-s), kas būtu tam atvērti, liekam spēciņus kopā - vai vismaz savediet kopā ar mani.

Lomspēles ir tāda lieta, kas patiesībā skolotājiem tik daudz laika nemaz neprasītu. Tik vien kā saprast, kas tās tādas, kāda ir to vērtība - un palīdzēt saorganizēt pāris pasākumus. Pēc tam jau skolēni labprāt paši darīs, ja tikai ļaus. Somijā, piemēram, skolās praktizē arī galda lomspēles. I-netā atrodamajā grāmatā "Beyound Role and Play" ir atzīme, ka tā tapusi ar izglītības ministrijas atbalstu.

Un vēl - Dānijā larpi nu jau esot ne tikai subkultūra: Žanete (ja nemaldos) sacīja, ka tur pirms kāda gada aptaujāti skolas vecuma bērni. Uz jautājumu, vai ir piedalījušies larpā, pozitīvi atbildējuši pie 30 000 skolēnu. Iesācēja larpera tērpus un būfus tur varot nopirkt teju katrā lielveikalā.

Un - paldies viņai par saiti uz grāmatu!

CITĀTS
IZDOMĀT šādu spēli, kura ir kā līdzeklis mācību mērķu īstenošanā ir neticami sarežģīts pasākums (...)

Kādēļ to darīt skolotājiem? Ja vien pareizi ievirzīt, to ar sajūsmu izdarīs paši skolēni! Tikai tas, protams, ir kaut kas tāds, kas tradicionālajos rāmjos neiekļaujas. Starp citu, viens variants jau pirms vairākiem gadu desmitiem ir aprakstīts Staņislava Ņizjurska grāmatā "Līdzeklis pret Alkibiadu".

Galvenais labums no lomspēlēm ir nevis tas, ka tās var palīdzēt efektīvāk apgūt tādu vai šādu mācību vielu - bet tie labumi, kurus ar tradicionālajām metodēm skolā neiegūstam. Patstāvīga domāšana, problēmu risināšana, nestandarta risinājumi, un ne tikai.
Beppo
Paši skolēni to varētu izdomāt, ja viņiem tas
  • būtu interesanti
  • ja viņiem būtu kaut neliela apjēga par lomu spēlēm.
Vīzija, kurā visa klase pirmo reizi padzird par lomu spēlēm un daži skolēni noorganizē pārējiem labu spēli, rada manī nelielu skepsi (bet es, protams, neesmu larperis, un nekā nejēdzu no īstām lomuspēlēm). Pilnībā piekrītu apgalvojumam, ka galvenais lomuspēļu labums skolā ir to "pievienotā vērtība" (galu galā, pat IZM taču ir deklarējusi, ka skolās mums tagad ir humānpedagoģija un skolēncentrēta pieeja), tomēr stundas ir tik, cik ir, un skolotājiem jādomā arī par tādām prozaiskām lietām kā mācību programmas īstenošana. Nākotnē kādu lomu spēli varētu iekļaut arī tematiskajā plānojumā, tomēr uzreiz tas nenotiks.

Lai skolēni darītu paši, viņiem jāpasniedz lomuspēles kā forša ideja: vai skolotājs, kas pats pirmoreiz padzirdējis par tādu un ir vēl nedaudz skeptisks, to spēs?

Man šobrīd slinkums meklēt, varbūt kāds jau ir sameklējis, vai nav kādas spēļu "sagataves" pa mācību priekšmetiem/tēmām? Apmēram tādas, kā Durbala pērn Latkonā vadītā?
Miervaldis Gotiņš
CITĀTS
Turklāt IZDOMĀT šādu spēli, kura ir kā līdzeklis mācību mērķu īstenošanā ir neticami sarežģīts pasākums, neviens no Latvijas pārslogotajiem un mazapmaksātajiem skolotājiem to nespēj un nedarīs, neviens cits par pliku paldies arī ne, un, kā zināms, LV skolu budžetā nav pozīcijas «LARPu sagatavju pirkšana».

Pilnīgi piekrītu šim.
CITĀTS
Taču bez spēļu vadītāju trūkuma mūsu skolās ir vēl tāds šķērslis kā grūtības atrast skolotājus un skolu direktorus, kam būtu dūša kaut ko tādu pasākt.

Tas jau tik vienkārši, vēl jau paliek visādi citādi jautājumi:
- Budžeta jautājumi (kas apmaksā skolas telpu izmantošanu ārpus darba laika, jo tas praktiski neizbēgami palielina telpu apsaimniekošanas izmaksas (elektrība, apkopēji, durvju atslēgšanas/aizslēgšanas menedžments utt.)).
- Saskaņotība ar mācību plānu - ja mācību plānā nekas tāds nav minēts, aizmirstam par šādu pasākumu iespējām stundu laikā. Ārpus stundām - sk. iepriekšējo par budžetu, plus ej nu sazini, vai nav kaut kādi papildus normatīvi par to, cik lielā mērā skolēnus var noslogot - LARPs nav lieta, kas prasa nieka pusstundu vai stundu, man ir nelabas aizdomas ka sakarīgam un interesantam pasākumam kādas pāris stundas vajag.
- Atbildības jautājums. Tā kā klientūra ir nepilngadīga, ne mazāk svarīgs jautājums ir, kurš juridiski uzņemas atbildību par to, lai klientūrai nekas nenotiktu un visi jaunie LARPeri mājās nonāktu sveiki un veseli.
Dinaer
Nevajag pārspīlēt - Dānijā larp aprīkojums nav nopērkams teju katrā lielveikalā, bet tas daudzejādā ziņā ir pieejamāks. Kā arī it īpaši Dānija ar to pārsvarā nodarbojas bērni.
Kā arī spēļu rīkošanai aprīkojums nebūt nav galvenais, laigan tas var palīdzēt uzturēt atmosfēru.
Kabinetspēles nav tikai freeform spēles. Un patiesībā, arī kabinetspēles Latvijā ir Larpi jo freeform un Jeepform spēlēm galvenais ierobežojums nav telpa.

Skolēni nevarētu paši sev no nulles izveidot spēli - tas tomēr būtu pedagoga uzdevums, jo ir svarīgi lai spēle būtu nevien izklaidējoša, bet arī pamācoša, kā rezultatā spēles pamatam tomēr jābūt ir dotam, kur tālāk skolēni uzdevuma ietvaros var gana brīvi izpausties.

Šajā Linkā http://nordiclarptalks.org/ - pirmajā video ir īsas preznetācijas par dažādām spēlēm un problēmām, kā arī (starts at 34:55) Role-Playing as a Teaching Method Sanne Harder - par LARP izmantošanu pedagoģijā runā pasniedzēja, kas to jau dara.

ak jā - dažas ne bērniem domātas divu stundu garas spēles var atrast šeit: http://jeepen.org/games/ un laikam arī šeit: http://www.freeformgames.com/
Durbals
Paldies Tev, Dinaer!
CITĀTS(Dinaer @ 18.05.2011 10:52) *
... dažas ne bērniem domātas divu stundu garas spēles var atrast ... laikam arī šeit: http://www.freeformgames.com/

O jā - vienu Freeformgames.com spēli (WOW) arī es savulaik esmu nopircis, viens otrs atceras no pagāj'šgada Latkona. Viņumējās ir labs mājas, skolas vai darbavietas ballītes formāts. Der arī skolas bērniem.

Šomēneša Latkonā taisos prezentēt pats savu variantu pēc viņu šnites.
Šī ir pamatsatura "Lo-Fi" versija. Lai skatītu pilno versiju ar papildinformāciju, formatējumu un attēliem, lūdzu, klikšķini šeit.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.