Palīdzība - Meklēt - Biedri - Kalendārs
Pilnā versija: Ziemassvētki
Kurbijkurne forums > Citi temati > Noslēpumu kambaris
Elony
Iegāju laviešu wikipedia un palasījos par ziemasvētkiem. Kolosāli maz informācijas.
Atmetu ar roku saviem principiem un iegāju angļu wikipedia.
Tur informācijas ir daudz vairāk.

Šo to jau zināju, bet visu apkopojot, rodas savāds jautājums - kāpēc tiek svinēti ziemassvētki?
Dzimšānas dienas ir skaidrs, cilvēks ir piedzimis, nodzīvojis tik un tik gadus - tas šajā nedrošajā pasaulē ir sasniegums.

Bet Ziemassvētki kā kristiešu svētki - pamata nav.
Pagāni mūsdienās arī vairs nav - viņu garā nesvin.
Paliek tikai Santaklauss - Svētais Nikolass. Mēs atzīmējam Ziemassvētkus kā laiku kad atceramies vienu tipu no viduslaikiem, kurš varbūt arī neeksistēja, izkropļotu mūsdienu komrciālisma garā.

Protams, tam visam var arī uzspļaut, teikt ka es ziemssvētkus svinu pa savam un tomēr - vai var teikt, ka es atzīmēju sava drauga dzimšanas dienu sēžot bārā un cilājot glāzītes, kamēr viņš un citi draugi izklaidējas kādā ballītē, pūš svecītes un tamlīdzīgi? Viņa dzimeni svinu tikai tad, ja esmu kopā ar viņu.

Tātad - ziemssvētkus var svinēt tādā garā, kādā mums tos piedāvā sabiedrība, kur puse ir bez jebkāda pamata, bet otra puse izkropļota viduslaiku leģenda.
Ķipītis amonjakā
Interesants jautājums. Es nesvinēšu Ziemassvētkus. Man tā ir tukša vieta! Atklāju, ka Ziemassvētku noskaņu var radīt tikai sniegs! pinch.gif
Grims
Ziemassvētki ir pieņemtā Jēzus Kristus dzimšanas diena. Un tādēļ arī tie ir kristiešu svētki.
Elony
CITĀTS(Grims @ 21.12.2007 16:04) *
Ziemassvētki ir pieņemtā Jēzus Kristus dzimšanas diena. Un tādēļ arī tie ir kristiešu svētki.


Labi, es pieņemu, ka Grima dzimšanas diena ir 1. janvāris. Tāpēc vien jau tas nekļūs par patiesību! Man vienkārši tas liekas muļķīgi.
Malduguns
Atļaušos apstrīdēt to, ka pagānu garā vairs neviens nesvin.

Vēl pagājušajā gadā es iemaldījos, nu labi, mani aizvilka, uz kādu vietu, kur mēs svinējām ziemas saulgriežus. Ar ķekatām, saulīšu taisīšanu un dejošanu līdz pat rītam.

Piedzīvojumiem bagāti svētki, ja tā atļauts sacīt.
Roviela
Varu piekrist storyteller. Svin pagāniskā garā, un ne vienā vietā vien smile.gif
Tikai - tas notiek tuvāk īstajiem saulgriežiem, agrāk, nevis kristiešu noteiktajā datumā.
CITĀTS
Bet Ziemassvētki kā kristiešu svētki - pamata nav.
Nevaru piekrist, jeb domāts savādāk, nekā uzrakstīts. Dzīvā dieva dzimšanas diena vai augšāmcelšanās ir lieta, kuru svin jebkurā reliģijā. Lai svinētu - vajag konkrētu datumu. Ja nav zināms, kāds ir šis datums - jāizdomā, lai būtu diena, ko svinēt. Iemesls labu labais. smile.gif
Cita lieta, ka tas tiešām ir visai patvarīgi pieņemts datums. Un tad? Ticībai tas nav svarīgi. Ticībai daudz svarīgāk ir ticība un pārliecība, ka viņš ir dzimis. Kad? Vai nav vienalga, kad.

Ne visiem kristiešu bērniem dāvanas nes Sv. Nikolajs. Apskataties dažādas šo svētku tradicijas dažādās valstīs. Šajos svētkos vispār ir sajaukušies ļoti daudzi un dažādi ticējumi un paražas. Egle, piemēram. Pie kam kristiešiem egle? Kuros rakstos pieminētas rotātas egles?
kauliņš
CITĀTS(Roviela @ 21.12.2007 16:39) *
Egle, piemēram. Pie kam kristiešiem egle? Kuros rakstos pieminētas rotātas egles?


Visu šo padarīšanu ar eglītes nešanu mājās, rotāšanu ir izdomājuši vācieši.

^___^

Man Ziemassvētki ir ziemas saulgrieži. Svētki ar daudzām tradīcijām - daudzām aizgūtām, daudzām pašas ģimenes izveidotām.

Par datumiem. Gluži tāpat kā jaunai gads arī Ziemassvētku datumi dažām tautām nesakrīt. Ja Latvijā un lielākajā daļā pasaules valstu Ziemassvētkus svin 25., 26. decembrī, tad krieviem tie ir tikai 7. janvārī. ( datumi gan varētu atšķirties dažādo ticību dēļ)

Protams, mūsdienās šie svētki palikuši reti komerciāli.
Massacre
Esmu par jums pársteigta cilveki. Dzívojiet Latvijá un neko neziniet par tradícijám.
Kádreiz latvieshiem Ziemassvétki bija Jauná gada vietá, nevis datumu zinjá, bet tas bija kaa atvadiishanás no vecaa gada. Izvaaríja peedeejo cuukas galvu, eedienu un atlikusho ziemu dziivoja gaveenii.
Tur nav nekaada sakara ar kristieshiem. Tas viss ir nedaudz veelaak.
Pashlaik atrodos citaa valstii, neiespeejami tikt pie sava miiljaa informaaciju nesoshaa datora, bet, ja izraadiisiet pietiekamu pacietiibu, par latvieshu Ziemassveetku kaa taadu, svineeshanu uzrakstiishu veselu traktaatu.
Tas, ka muusdienaas shie sveetki ir komercializeeti, nenoziimee, ka kaadreiz tiem nebija kaada reaala noziime.

Un tieshaam.Pagaani muusdienaas ir! Un vinji svin visu peec tradiicijaam. Gadiijies pabuut sho jauko cilveeku baronjos un nekad to neesmu nozheelojusi.


occ: piedoshanu par shausmiigo poemonisko rakstiishanas stilu - sheit nav garumziimju!
Lai Jums jauki sveetki!
Roviela
Mēs būsim priecīgi, lai gan konkrēti man tas nedos zināšanām daudz klāt - es gluži labi zinu, kad un apmēram kā šos svētkus svinēja pagāniskajos laikos (un tieši rītdien mums, tādam bariņam, bija paredzēta svinēšana, bet es, diemžēl, netieku), kas nemaz nebija tik sen. Tas pats, kas ar Līgo svētkiem. Īsākā nakts/garākā dienā, un ziemā otrādi - garākā nakts/īsākā diena. Ar savām tradīcijām, ticējumiem un svinēšanas kārtību.
Dabiski, ka kristiešu tradīcijas te ienāca jaunākos laikos.

Vienā ziņā Tu kļūdies - senajos laikos gads sākās ne ziemas vidū, bet gan pavasarī, kad ziema jau iet projām, tā kā tie nebija gadu mijas svētki.
Massacre
CITĀTS(Roviela @ 21.12.2007 22:05) *
Vienā ziņā Tu kļūdies - senajos laikos gads sākās ne ziemas vidū, bet gan pavasarī, kad ziema jau iet projām, tā kā tie nebija gadu mijas svētki.


Jā, tiešām, es nedaudz sajaucu ar lībiešu Ziemassvētku/Jaunā gada tradīcijām. Dažreiz jūk. Ceru, ka kļūda nebija īpaši letāla.
grin.gif

P.S. Es arī tiku uzaicināta tieši rīt svinēt, bet arī netieku... Vai tik nebūs viens un tas pats pasakums?
occ:Cerams, ka šis neskaitās spams.
Elony
Svētki...

Svētki parasti ir ar reliģisku ievirzi - Ziemssvētki, Lieldienas, Varasrsvētki
Vai valstisku, patriotisku - 18. novembris, 11. novembris.

Ziemassvētki - ar reliģisku.
Interesanti, ka mūsdienās latvieši vairs nepielūdz Pērkonu, Laimu un ko tur vēl, tomēr svin viņu svētkus līdzīgi kā mūsu pagāniskie senči.
Bet ja Kristus dzimšanas datums nav zināms, tad kāda velna pēc vispār svinēt? Senie kristieši neaizmirsa runāt par bezgala daudz ko, bet tādu sīkumu, kad viņš piedzima, aizmirsa pateikt.
Lai gan loģiski, dzimšanas dienu svinēšans tradīcijai arī ir cits sākums.

CITĀTS
Birthday is the name given to the day that some people in many cultures celebrate the anniversary of the day they were born. It is often marked by a birthday party and/or friends when gifts are given to the person celebrating the birthday. It is also customary to treat people specially on their birthday, either generally acceding to their wishes, or subjecting them to a rite of transition.

It is thought the large-scale celebration of birthdays in Europe began with the cult of Mithras, which originated in Persia but was spread by soldiers throughout the Roman Empire. Such celebrations were uncommon previously so practices from other contexts such as the Saturnalia were adapted for birthdays. Because many Roman soldiers took to Mithraism, it had a wide distribution and influence throughout the empire until it was supplanted by Christianity. The Jewish perspective on birthday celebrations is disputed by various rabbis.[1]


angel13
Mūsdienu Ziemassvētki ir visa iepriekšminētā sajaukums. Man liekas, ka nav tik būtiski tagad ķidāt Ziemassvētkus, vajag vienkārši izbaudīt. smile.gif Vai tad nav jauki, ka ziemas tumšākajos mēnešos mēs kaut ko svinam? Un kurš tad gribēs bērniem atņemt domu par Ziemassvētku vecīti? laughing.gif Vienalga, vai tas būtu Svētais Nikolas, vai Coca colas pārveidojums. Par Jēzu. Cik zinu tiešām nekur nav minēts, ka viņš būtu dzimis Ziemassvētkos. Varbūt reliģisie un pagāniskie svētki ir sakrituši vienā laikā tikai nejaušības pēc? unsure_a.gif Arī par eglītes tradīcijām nekā daudz nezinu, bet vai tad nav mājīga sajūta, kad mājas ir izdekorētas?
Ziemassvētkos īpaši nedomāju no kurienes šie svētiki cēlušies. Tas ir tā pat kā ar labu grāmatu, pirmo reizi lasot saglabājas tā "burvība", nekā tad, kad tu sāc to analizēt. Man tie vienkārši ir ģimenes svētki. Un arī mani mīļākie svētki.
Demigod.
tagad jau Ziemassvētki ir pamatīgi komercializēta izrādīšanās saviem draugiem, tuviniekiem. nu, protams, es nerunāju par tiem, kuriem šie svētki ir mīļi tāpat, nevis dāvanu dēļ.

kristiešu svētki tie varbūt agrāk bija. tagad tam tiešām nav nozīmes. es, kā kristiete, varētu pat pēc pagānu paražām tos svinēt, ja vēlētos, jo man tās ticīgās padarīšanas nav ne tuvu.
vispār, man ZS nepatīk. bet nu tas ir cits stāsts.
Ķipītis amonjakā
Es atklāju, ka tie ir ģimenes svētki. Nekas vairāk, kā vnk labi pavadīt laiku kopā ar ģimeni!
whitegirl
Domaaju ka muusdienass zZiemassveetiki ir vnk komerciaala padariishanu un reti kurais svin shos sveetkus deelj kaada konkreeta pamata. Shitas bija jau treshais gads ka Ziemassveetkus kaa taadus svinu tikai sirdii. grin.gif
Pipardilliite
Es atzimeeju, kaa Sv Nikiolasa un kristieshu svetku apvienojumu...

Taa intersantaak...

Intersanti vai kaads musdienaas veel svin pagaanu svetkus ar tadaam pamaigaam keketaam?
Šī ir pamatsatura "Lo-Fi" versija. Lai skatītu pilno versiju ar papildinformāciju, formatējumu un attēliem, lūdzu, klikšķini šeit.
Invision Power Board © 2001-2021 Invision Power Services, Inc.