Palīdzība - Meklēt - Biedri - Kalendārs
Pilnā versija: Reliģija un cieņa
Kurbijkurne forums > Sveicināts(a) mūsu forumā > Dienas Pareģis > Harija Potera ziņas
ils
Laikrakstā Diena sadarbībā ar literatūras un filosofijas portālu ¼ Satori publicēts Ingmāras Balodes tulkots Saimona Blekbērna raksts "Reliģija un cieņa". Kad cilvēki kaut ko dara atšķirīgi, reizēm tas ir jauki, bet reizēm arī nav. Jo īpaši tas attiecas uz simboliem, kas atklāti rāda reliģisko piederību, uzskata filozofs Saimons Blekbērns.

Savā rakstā, salīdzinot ontoteoloģiju ar ekspresīvo teoloģiju, Blekbērns izmanto Harija Potera tēmu. Šeit pāris fragmenti, pilnu tekstu lasi laikrakstā, bet oriģināls angļu valodā pieejams šeit.

---------------------------
Pirms pāris gadiem es pieņēmu ielūgumu uz piektdienas vakariņām pie kāda ebreju kolēģa. Es sacītu, ka šis kolēģis man nekad nebija licies īpaši ortodoksāls, un viņš, visticamāk, zināja, ka esmu ateists. Lai nu kā, maltītes laikā pēkšņi tika ievēroti kaut kādi rituāli un izrādījās, ka no manis tiek sagaidīta līdzdalība – lai es uzlieku cepuri un kaut ko tādā garā. Es nomurkšķēju, ka man ir neērti darīt jebko, kas varētu būt kādas pārliecības izpausme, ja man šī ticība nepiemīt, vai tādējādi pievienoties kādai "brālībai", ar kuru es nejūtu nekā kopīga un arī nevaru just nekādu īpašu kopību, ja neskaita to, ko jūtu pret cilvēku dzimumu kā tādu.

[..]

Lai vai kā mēs uz to lūkotos, ekspresīvā teoloģija apgrūtina iespēju būt ateistam. Ontoteoloģijas laikos mēs zinājām, kas notika, ja kāds izteicās, ka "Dievs ir", un mēs arī zinājām, kādus argumentus likt priekšā, lai parādītu, ka nav ne mazākā iemesla tam ticēt. Bet, kad tas viss ir kļuvis vecmodīgs, sižetā rodas sarežģījumi. Ja kādam liekas, ka Harija Potera filmās notikušais patiešām notika vai – ka notika kas līdzīgs, mēs varam pievērsties novērojumiem, zinātnei un cilvēku liecībām, lai noliktu viņus pie vietas. Bet, ja kāds paziņo, ka šīs filmas pauž emocijas un sapņus un ka ir taču labi, ja cilvēkiem ir sapņi, to jau ir grūtāk apšaubīt un apgāzt. Neviens taču nevēlas aizliegt stāstus, kas pacilā noskaņojumu.
----------------------------

Saimons Blekbērns ir viens no mūsdienu nozīmīgākajiem filozofiem, Kembridžas universitātes filozofijas profesors. Pazīstams ar saviem centieniem iepazīstināt ar filozofiju plašāku lasītāju auditoriju. Nupat latviski klajā nāca viņa pazīstamākā grāmata Domā. Neatvairāms ievads filozofijā.
Elony
Nu ko, džekam ir taisnība, ka slikti uzpiest savus uzskatus, tai skaitā reliģiskas izdarības citiem, fui, fui fui!

Bet godīgi, tad izmantot HP kā piemēru, saistot to ar reliģisku tēmu - tas man neliekas pareizi. Saprotu, ka piemērs, bet tomēr.
Un vispār - muļķības.
Ja šis džeks dzīvotu 19.gs. viņs apgalvotu, ka nekad nebūs iespējams lidot, ka nebūs tādu kastīšu, caur kurām var redzēt visu pasauli (TV), un tā tālāk.
Nevar teikt, ka burties un lidot uz slotām nav iespējams. Var tikai teikt, ka pagaidām tas viss nav iespējams.
Šī ir pamatsatura "Lo-Fi" versija. Lai skatītu pilno versiju ar papildinformāciju, formatējumu un attēliem, lūdzu, klikšķini šeit.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.