Palīdzība - Meklēt - Biedri - Kalendārs
Pilnā versija: Operas spoks
Kurbijkurne forums > Citi temati > Flarišs un Blots > Šķirmices piezīmes uz lappuses malām
Nimue
Diskusija par Džoela Šūmahera filmu (mūzkla ekranizāciju) - te

Izmantojot iespēju, ka tikko noticis koncertuzvedums (nē, tas nebija pats mūzikls. Tikai dažas dziesmas no mūzikla), un varbūt kādam ir vēlme uzzināt ko vairāk par pašu darbu.....

Operas spoks ir viena no atbildēm uz jautājumu 'kāpēc gotus sauc par gotiem'.
Nu tāda, vispārzināma pat tiem, kas sīkāk nav īnteresējušies, līdzās Drakulam, Frankenšteinam, Džekilam un Haidam. Raksturīgi gotisko šausmu romānam, tas mēģina parakņāties izcelt gaismā cilvēku psihes neglītākās puses, piemest klāt samudžinātas operas aizkulišu intrigas un pasniegt to kā īstu stāstu. Nu ko, aina ar lukturi (kuru īpaši slavenu padarījis mūzikls. Nē, koncertuzvedumā tās, protams, nebija) tiešām ir īsta - kas līdzīgs notika 1906. gadā. Arī Parīzes Operas apraksts daļēji atbilstot Parīzes Operas ēkai. Romāna tēli ir diezgan vienkārši saliekami pa plauktiņiem - nevainīgi naivā Kristīne ar savu lielo sapni (mazā blondā sieviete, kurai lāunais darī spāri) cēlais Rauls (kas glābs mazo sievieti) un savu ideju apsēstais Ēriks (Romānā, atšķirībā no mūzikla, tas ir Operas Spoka vārds). No otras puses - tieši tāpēc jau romāns tik pievilcīgs, ka ļaunais, gan iekšēji (slepkavības, sirdsapziņas trūkums, apsēstība, naids), gan ārēji (sakropļots) vienlaicīgi ir upuris un cietējs - viņš izraisa lasītāja līdzjūtību.
Bet shēma, jau protams, izmantota diezgan bieži.. No filmām tāda nesenāka - nu kaut vai King Kongs. Noteikti varēsiet nosaukt vēl citas.


Romāns ir sarakstīts 1910. gadā, jau pēc gada iztulkots arī angliski.
1986. gadā pirmo reizi tika uzvests mūzikls pēc šī romāna motīviem - un, līdz pat šai dienai, tas ir pasaules visienesīgākais mūzikls, kopējo ienākumu ziņā pārspējot pat jebkuru Holivudas filmu, Titāniku ieskaitot.

Romāns ir arī vairākkārtīgi ekranizēts - pirmo reizi jau tālajā 1925. gadā. Par spīti gadam, daļa filmas _ir_ krāsaina, skaņas gan nav - toties tā esot bijusi 1930. gada ekranizācijai, par kuru gan jebkādas tuvākas ziņas līdz mūsdienām vairs neesot saglabājušās. Laikam ritot, visas nākamās ekranizācijas pašam romānam līdzinās aizvien mazāk - un, galvenokārt pateicoties mūziklam (par neseno mūzikla ekranizāciju pat nerunājot), arī Operas Spoku, tāpat kā veco labo grāfu Drakulu pusgadsimtu agrāk, piemeklējušas izskaistināšanas tieksmes - publikai taču nepatikšot skatīties uz kaut ko neglītu, galvenos tēlus vajagot mīlēt, tādēļ tiem pienākas būt skaistiem.
Nezinu gan, man tomēr labāk patīk, ja neglītais spoks patiešām arī ir sakropļots un neglīts. Nez... krāsaināku to visu padara, vai?

Tiem, kas nevēlas lasīt angliski - romāns ir tulkots arī latviski, izdots 1998. gadā. Tiem, kas angliski ir ar mieru lasīt par prieku Leruā ir miris jau vairā kā 75 gadus atpakaļ - līdz ar to darbs ir bez grūtībām pieejams arī elektroniski - te

Par žanra klasiku tas gan dēvējams popularitātes, ne pašam romānam piemītošo māksliniecisko kvalitāšu dēļ (ak, kritiķi par to ciniski izteicās jau tā iznākšanas laikā) - bet savs šarms tam, nenoliedzami, piemīt.
Kad grāmata bija iznākusi latviski, uz brīdi tā nonāca arī manu un manu pazīstamo rokās... Nu ko lai saka - pazīstamo viedoklis bija vistnoaļ 'fuj, murgs kaut kāds, gandrīz neiespējami sekot'. To pazīstamo, kas gan fantāzijas/šausmu literatūru ne īpaši mīl - tādēļ interesanti būtu paklausīties viedokli no tiem, kas tomēr līdzīgu žanru literatūru lasa.
phoebe
Grāmata man patika,to es izlasīju vienā,taču filma ne pavisam. Tā,ko kādu laiku atpakaļ rādīja pa Forum cinemas.Fui... silent.gif
anhela
grāmatu izlasījusi neesmu, bet gribētos, bet filma man gan patika. tā ir mana mīļākā filma. uz mūziklu arī biju, tur, diemžēl, nekā tik iespaidīga nebija...
Nimue
CITĀTS(phoebe @ 20.06.2006 10:08) [snapback]658281[/snapback]

Grāmata man patika,to es izlasīju vienā,taču filma ne pavisam. Tā,ko kādu laiku atpakaļ rādīja pa Forum cinemas.Fui... silent.gif

Forum cinemas bija mūzikla, nevis grāmatas ekranizācija. Mūzikls jau atkāpjas no grāmatas, filma no mūzikla vēl mazliet tālāk. Toties Mežaparkā vispār bija koncerts, ne mūzikls - pēc tā vēlams neizdarīt nekādus secinājumus.

Toties1925. gada mēmo filmu izdevās atrast. rekur
Attēls
(šī aina savā laikā skatītājos esot iedzinusi patiesas bailes)

Starp citu, ja patika Operas spoks, tad silti iesaku pamēģināt Po stāstus palasīt - ja vēl nav lasīti.
Baidos, ka tas būs vienīgais savā ziņā līdzīgais, kas ir tulkots latviski. Nu, un Stīvens Kings vēl - bet tās jau ir mūsdienas.
Grēkmeistars
Grāmatu esmu lasījusi divas reizes un man tiešām ļoti patika happy.gif bet interesantāka bija grāmata "Fantoms" (Sjūzanna Keja) tur vairāk atklāta operas spoka persona un mazāk viss cits... nu bet Lerū grāmata ir prasmīgāk uzrakstīta happy.gif šā vai tā esmu sajūsmā par grāmatām un filmām par operas spoku.
Nimue
Kejas "Fantoms" ir izdots arī latviski? Meklējot informāciju uzdūros arī aprakstiem par to (ne vienīgā, bet, iespējams, labākā publicētā variācija par Lerū romānu.)
Grēkmeistars
Aha. Kejas romāns ir izdots latviski. smile.gif Esmu arī dzirdējusi, ka tā ir labākā no izdotajām versijām par operas spoku. Pat filmā (jaunākajā) bija iekļauti fragmenti no tieši šīs grāmatas. Piemēram tas, kur viņu izrādīja cirkā, kad viņš vēl bija jauns. Noteikti iesaku izlasīt. wink.gif
Laupītājmeitēns Ronja
Klau negribi pateikt izdevniecību un gadu, ja zini Kejas "Fantomam"?

Lerū "Operas Spoku" esmu lasījusi gan angliski, gan latviski un jāsaka patika - pat ļoti.. Interesanta, aizraujoša. Un vispār ļoti laba lasāmviela..

Bet grāmata un filma(s)/mūzikli ir nesalīdzināmi. Dažādi, nevar pat teikt, kas ir labāks un kas sliktāks.. happy.gif Patika abi...
Grēkmeistars
Manuprāt izdevniecība bija kontinents, ja nešaubos, bet gadu neatceros. ermm.gif

Es arī piekrītu ka grāmata nav salīdzināma ar mūziklu happy.gif abi ir savā ziņā baudāmi rolleyes_a.gif
Kaķurēgs
Grāmata gan nav trāpījusies manās rokās. Filmu redzēju un atzīšos, ka man tā ļoti gāja pie sirds. It īpaši tēma "Operas spoks" klasiskajā variantā. Tirpas skrēja pār kauliem.
Ariona
Neteikšu, ka būtu sajūsmā par grāmatu, laikam tāpēc, ka vispirms redzēju filmu, un tad viss šķita tāds dīvains, nepareizs. Bet slikta jau arī viņa nebija, interesanta vieta ar to hmmm... moku istabu.
ZIZI
Es pat nezināju ka ir pat arī gramata "Operas spoks". Bet šausmīgi gribētu izlasīt īpaši pēc filmas noskatīšamās LNT. grin.gif grin.gif
angel13
Vai tu domā to, kas notika 16. Junijā (06.g.)? Ja tā, tad es to esmu redzējusi. Nevarētu teikt , ka mani uzvedums īpaši patiktu sleeping.gif . Manuprāt, grāmata bija labāka. To laikam izlasīju, šī uzveduma iespaidā, jo gribēju uzzināt, kas tur būs (izlasīju pirms koncerta noskatīšanās). Diemžēl, filmu pa LNT neredzēju sad.gif
Soleisa
Es biju uz "Operas spoka"uzvedumu Mežaparkā.
Dievinu mūziku.
Par grāmatu runājot arī ļoti patika, lasīju ar baudu.smile.gif
Sfinksa ar uguns zobenu
Redzējusi tikai filmu. Vislabākā. Mums visiem tik ļoti patika ka nokačājām un skatamies katru mēnesi. Kad kāds atnāk sktaš. Superīga. Es vienmēr vienā un tajā pašā vietā raudu.
Kāpēc Kristīne aizgāja pie tā glumiķa, man viņš ļoooti nepatīk!! smile.gif
Nakts karaliene
Filmu esmu noskatījusies 22 reizes un varu apgalvot, ka ta ir mana mīļākā filma. Grāmata vel nav nonākusi manās rokās, bet, ja ieraudzīšu, aprīšu smile.gif
Džezā tikai Meitenes
Jā, filma ir vienkārši izcila. Manuprāt. Kad to skatījos pirmo reizi, biju kā hipnotizēta. Tā viss aizrāva. Mūzika bija.. pat trūkst vārdu. Visu laiku, pat tagad vēl skan galvā. Beigās nevarēju novaldīt asaras. Kristīnes tēls tāds eņģelisks, Rauls gan man ne īpaši patika, bet viņam bija jauka balss. Bet spoks bija vislabākais. Tik labi nospēlēts tēls, tik.. valdzinošs.
Grāmatu neesmu lasījusi un tikai tagad uzzinu, ka tāda ir. Noteikti kaut kad viņu nopirkšu, vai dabūšu no bibliotēkas un izlasīšu.
Nakts karaliene
Par E.L. Vebēra mūziku vispār jau nevaru beigt sajūsmināties, bet ne par to šajā tēmā ir runa.
Jebkurā gadījumā, ja pieturas pie principa, ka gramat avienmēr ir labāka par filmu, tad vilšanās noteikti nebūs smile.gif
Malduguns
Izlasīju grāmatu pirms kāda pusotra gada, kad filma jau vairākas reizes bija skatīta. Tad nu filmu vēroju vēlreiz un meklēju kļūdas. Grāmata patika. Piesaistīja. Forši likās tas, ka grāmatā Kristīne vairāk bija viņa varā, viņa tik tiešām arī dzīvojās pie viņa nedēļām ilgi un spēja izbaudīt to, kāds viņš patiesībā bija.
Filmā tas viss bija nogludināts un pataisīts saldāks, bet grāmatā varēja redzēt īsto apsēstību, īstās šausmas un bailes. Nu, vairāk vai mazāk. Tieši tas arī piesaistīja.
Abas labas.
Mattiass
Jā, grāmata bija ļoti dzīvi uzrakstīta. Padrūms darbs, bet interesants. Pasaule, kas vienlaicīgi ir plaša, bet, no otras puses, darbība norisinās Operas namā vai tā tuvumā. Ja tā padomā, kas tik tajā Operas namā nav!

E. L. Vēbera mūzikls ir atsevišķa tēma sarunām, pašu neesmu redzējis, bet mūzika patika. (BTW, pirms pāris gadiem Mežaparkā tika dažas dziesmas no tā izpildītas, tur es gan biju, tomēr nav tas, protams.)
Ungaarijas ragaste
Bija tā laime izlasīt šo grāmatu. Vienlaicīgi patika un nepatika. Vienīgais iemesls kāpēc nepatika bija manuprāt visai nelaimīgās beigas. Kārtējo reizi pārliecinājos, cik liela ietekme uz personas turpmāko dzīvi ir viņa bērnībai un apkartējo ļautinu attieksmei.
Filmas ir vāja gramatas atblāzma.
madzzens
Filma.redzējusi esmu daudzreiz, nav pat saskaitāms.dziesmas vienkārši pašas galvā gāja, vārdi uz dullo, bet pareizi! cool.gif
Mežaparka iestudējums. Priekš manis par daudz ōperas, lai cik dīvaini nebūtu. Jo tur pabiju pēc filmas un man filmas dziedājums nelikās tik traki operisks... rolleyes_a.gif
un grāmata. visbeidzot sagadīšanās pēc nonākusi manās rokas, un tad nu tā pacietīgi gaida savu kārtu pēc obligātā ''Spartaka''... two_handed.gif
washulis
Grāmatu izlasīju visai īsā laikā. Bet tas bija pēc filmas, tāpēc varbūt likās, ka filma ir labāka. Biju pārsteigta, cik ļoti grāmata ir atšķirīga no filmas. Vai tā bija kaut kāda speciālā Vēbera versija, ko filmēja... Nezinu, bet toreiz bibliotekas paņemtajā "Operas spokā" es atradu divas vecas džokeru kārtis (un piesavinājos rolleyes_a.gif)
krisis
Labprāt izlasītu grāmatu, bet jāatzīst filma bija laba
Liesma narnia HP
CITĀTS(anhela @ 20.06.2006 10:45) *
grāmatu izlasījusi neesmu, bet gribētos, bet filma man gan patika. tā ir mana mīļākā filma.

Vismaz viena no mīļākajām. Kad noskatījos filmu, man likās, ka šīs filmas mūzika ir pati labākā.
Šī ir pamatsatura "Lo-Fi" versija. Lai skatītu pilno versiju ar papildinformāciju, formatējumu un attēliem, lūdzu, klikšķini šeit.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.