Palīdzība - Meklēt - Biedri - Kalendārs
Pilnā versija: Rejs Bredberijs
Kurbijkurne forums > Pasaules > Citas pasaules > Zinātniskā fantastika
Seila
R.Bredbērijs ir viens no ievērojamākajiem rakstniekiem fantastiem. Viņa ieguldījums fantastiskajā literatūrā ir milzīgs daudzums jaunu ideju, izteiksmīgs un daiļš rakstīšanas stils un tēmu daudzveidība. Ievērojamākie fantastiskie darbi ir noveļu krājums Marsiešu hronikas (1950) un romāns 451o pēc fārenheita (1953).
Pirmo stāstu Bredbērijs publicēja 1941.gadā, bet sākot ar 1943.gadu rakstniecība bija viņa pamatnodarbošanās. Pirmajā daiļrades posmā rakstnieka darbos dominēja mistiski šausmu stāsti, kas balstījās uz E.Po, M.Šellijas u.c. žanra meistaru iedibinātajām tradīcijām. Pakāpeniski Bredbērijs ieguva stabilu reputāciju kā rakstnieks fantasts. Pasaules slavu viņš ieguva pateicoties noveļu krājumam Marsiešu hronikas (1950), kuras vieno kopēja sižetiskā līnija, tādēļ grāmatu var uztvert arī kā romānu. Rakstnieka slavu nostiprināja pēc trim gadiem iznākušais romāns 451o pēc fārenheita.

Grāmatas
1.Tumšā maskuballe (1947) Dark Carnival Fantastisku stāstu krājums. Tika izdots arī ar nosaukumu “The Small Assassin” (Mazais slepkava).

2.Marsiešu hronikas (1950, latv.1967) The Martian Chronicles Fantastisku noveļu krājums par Marsa kolonizāciju. Viena no slavenākajām Bredbērija grāmatām.

3.Tetovētais (1951, latv.1966) The Illustrated Man Fantastisku stāstu krājums. 1969.gadā ekranizēts.

4.Saules zelta āboli (1953) The Golden Apples of the Sun Fantastisku stāstu krājums.

5.4510 pēc fārenheita (1953, latv.1975) Fahrenheit 451 Antiutopisks sociāli kritisks romāns. 1966.gadā tapusi filma.

6.Ieslēdz nakti (1955) Swich on the Night

7.Oktobra valsts (1955) The October Country

8.Pieneņu vīns (1957, latv.1973) Dandelion Wine Nostalģiska atgriešanās savas bērnības pasaulē nelielā klusā 20.gadu Amerikas pilsētiņā.

9.Zāles pret melanholiju (1959, latviski 1966) A Medicine for Melancholy Fantastisku stāstu krājums.

10.R nozīmē raķete (1962) R Is for Rocket Fantastisku stāstu krājums.

11.Kaut kas nelabs tuvojas (1962) Something Wicked This Way Comes Fantastisks romāns, 1983.gadā pēc tā motīviem uzņemta filma.

12.Rakstnieka darba būtība (1962) The Essence of Creative Writing Esejas un publicistiski raksti.

13.Elektriskais ķermenis dzied! (1969) I Sing the Body Eleictric Krājums.

14.Vecā Ahava draugs un Noasa draugs, kas runā par mieru (1971) Old Ahab's Friend, and Friend to Noah, Speaks His Peace Dzeja.

15.Hallovīna koks (1972) The Halloween Tree Fantastiski mistisks romāns, kurā Visu Svēto dienas priekšvakara (Halovīna svētku) aspektā tiek izsekota cilvēku attieksme pret nāvi, tās mitoloģiskie tulkojumi.

16.Kosmiskā laikmeta madrigāli (1972) Madrigals for the Space Age Dzeja.

17.Dzens un rakstnieka māksla (1973) Zen and the Art of Writing Esejas.

18.Uguns stabs un citas lugas šodienai, rītdienai un citām dienām (1975) Pillar of Fire and Other Plays for Today, Tomorrow, and Beyond Tomorrow Lugas.

19.Kur roboti peles un roboti cilvēki skraidīja par robotpilsētām (1977) Where Robot Mice and Robot Men Run Round in Robot Towns Dzeja.

20.Mūžības rēgi (1981) The Ghosts of Forever Stāstu krājums.

21.Stāsti par dinozauriem (1983) Dinosaur Tales

22.Atmiņas par slepkavību (1984) A Memory of Murder Detektīvstāsti.

23.Nāve ir vientuļa padarīšana (1985) Death is a Lonely Business Reālistiska proza.

24.Kaps mēnessērdzīgajiem (1990) A Graveyard for Lunatics Fantāzija par Holivudu...

45.Uz skatuves: viņa lugu hrestomātija (1991) On Stage: A Chrestomathy of His Plays Lugas.

26.Ātrāk par skatienu (1996) Quicker Than the Eye Stāsti.

Man ļoti patīk Bredberija grāmatas. Mana iepazīšanās ar viņa radītajam pasaulēm sākās tieši no "Marsiešu Hronikām" Kuras tagad lasu regulāri reizi pus gadā un salīdzinu ar mūsdienām un mūsu pasaules uztveri. Man gribētos zināt kas jums patīk šajās grāmatās, ja esat lasījuši kādu no viņām un ieteikt noteikti izlasīt "Marsiešu Hronikas" un "451o pēc farenheita" ja neesat vispār pazīstami ar šī autora darbiem
Nestors Grems
Man mājās ir daudz Bredberija grāmatas, pats pasen sāku lasīt Marsiešu hronikas, bet kaut kas man nepatikās un tā tā lasīšana apstājās.
Lia'angia
Izcils rakstnieks, brīnišķīgi darbi. Mierīgi, apcerīgi, bezgala skaisti. Protams, te nav piwvērsta liela vērība "action'am", taču, manuprāt, no tā Bredberija stāsti un romāni tikai iegūst...
"Marseišu hronihas" ir kā pērļu virtene - katrs stāsts savādāks, taču visi skaisti. Smeldzīgi, drūmi, nomācoši, brīžiem bezcerīgi, bet skaisti bez gala...
Elentari
Mana iepazīšanās ar Bredberiju sākās ačgārni - ar Trifo filmu "451°F" un miniseriālu "Pieneņu vīns".

Bredberijs lasās ļoti plūstoši, tikai brīžiem viņam raksturīgais apcerīgums sāk kaitināt (iemesls, kāpēc "Marsiešu hronikas" atliku izlasīšanai uz vēlāku laiku).

Lai gan pilnībā neizpratu "451°F" varoņu dzinuļus, kas liek viņiem rīkoties tā, kā viņi rīkojas, šis darbs man patika vislabāk.

"Pieneņu vīns" priecē (fascinē, aizrauj elpu) ar atsevišķiem sīkumiem un tēliem, bet kopumā neatstāj tik paliekošu iespaidu.
tiigjeris
o! es nezinaaju, ka esmu lasiijusi divus shaa autora darbus! (no saakuma likaas, ka esmu lasiijusi tikai marsieshu hronikas, bet izraadaas, ka arii 451o peec faarenheita... patiesiibaa, baigi labais arxtniex, tikai diezgan murgaini vinjam tie darbi, bet vinji vism neliekas paaraak pesimistiski... man jau nu ljoti patika... tiem, kuri nav lasiijushi, nzinu vai ieteiktu, jo nekatrs, manupraat var saprast (iedevu draudzenei, bet vinja neizlasiija..)...
Tumshiba
Ah.... "Marsiešu hronikas" rolleyes_a.gif
Mana bērnības mīlākā grāmata.

Tomēr, lai to līdz galam izjustu, ir jasaprot laiks, kad tā tika rakstīta, kādi pasauli ietekmējoši procesi lika autoram radīs šādu skatījumu uz nākotni un samērā tuvu nākotni.

Ļoti interesanti un tēlaini aprakstīta marsiešu civilizācija, domāšanas veids, kultūra. Šīs fantastiskās kristāla pilsētas....un kanāli, un smilšu jūras ar kuģiem...Laika Smarža...

"Lai gan mēnes spoži degs..." vien ir ko vērts.

Cik daudz emociju un pārdzīvojumu, cik daudz alku pēc labākas pasaules un kā tas viss beigās pazūd, lai arī beigās iedegas vārgs, pavisam vārgs cerību stariņš.
Puķu elfs
Man vienmēr ir bijis ļoti žēl, ka šīs būtnes "ar dzintarkrāsas acīm" nekad vairs neizdosies sastapt pirmo reizi. Būs trešā, piektā, varbūt astotā reize, bet tas nekad nebūs kā pirmoreiz - nešokēs.
Džūna
No Brendberija daiļrades esmu lasījusi tikai Pieneņu vīnu. Man patika. Nezinu kā citiem.
tiigjeris
Esmu lasījusi "491 grāds pēc fārenheita" un "Marsiešu hronikas". Es atceros, ka sākumā man patiesi šķita, ka tie ir "sliam suņa murgi", bet kad ielasījos, tad jau kļuva interesanti. Bredberija nākotnes izredes gan nav diez ko spožas un ierosinošas, bet ar visu to nolemtību un cilvēku seklumu, kāds bija kļuvis populārs, tur tomeŗ bija palikuši "domāšanas patrioti" un cilvēki, kas tic, ka visu vēl var mainīt. Nu katrā ziņā lasīju sen, ebt tagad atcerējos par šāda rakstnieka eksistenci, tādēļ vēlējos dzirdēt vēl kāda viedokli.

Lūdzu uzmanīgāk! smile.gif Pirms veido jaunu pavedienu, pameklē, vai tāds jau nav.
Ar cieņu,
Roviela, Flariša & Blota mods
Roviela
Bredberijs ir Sci-Fi klasiķis-romantiķis. Viņa darbi nav optimistiski, jautri, pacilājoši, ar vienmēr labām beigām. Nē. Viņš ir romatiķis! grin.gif
Toties viņa darbi ir Vērtība, Stūrakmens, Ideja, Brīdinājums un kas tikai vēl nē. Vārdu sakot - lasiet Bredberiju, un negaidiet, ka tas būs viegli uztverams, saprotams un ļoti izklaidējoši.
Nefermerita
Tieši Bredberija grāmatās man liekas parādās labākais no Zinātniskās fantastikas zelta laikmeta - politiskās, sociālās, visvairāk tīri cilvēciskās dilemmas. Viņš spēja ielūkoties nākotnē un vai tad maz kas no 451 grāds pēc fārenheita ir piepildījies? Daudz.

Ātrāk, tikai ātrāk, žvīkš, žvākš...

Pieneņu vīns ir debešķīga grāmata par mistisko ikdienā, par citādu pasaules redzējumu, kas ir tuvu dabai un visuma noslēpumiem tik dabīgi un nesamāksloti, ka pilnīgi var noticēt nāvei, no kā var izbēgt un laimes mašīnai, kas imitē dzīvi.

Noteikti jāizlasa vismaz šie divi darbi un Marsiešu hronikas, jo tas ir tīrs zelts, bez kā domājoša cilvēka izglītībā paliks neaizpildāmi robi.
Saranda
Šobrīd esmu izlasījusi Pieneņu vīnu, rindā stāv Marsiešu hronikas, kuras vienvakar jau iesāku.
Komentāri par Pieneņu vīnu - maigi, burvīgi, patiesi. Ikdiena taču tiešām ir tāda! Bredberija valoda izteikti smaržo un krāso, radot ļoti dzīvas sajūtas. Varbūt pie vainas mana attīstītā fantāzija, bet Pieneņu vīna notikumi manās atmiņās rosās kā pašas piedzīvoti. smile.gif
Marsiešu hroniku sākums atstāja līdzvērtīgu iespēju, tēli mani vēro un gaida, kad turpināšu ar tiem runāt. smile.gif
Malduguns
Kā pirmo izlasīju "451 grādu pēc Fārenheita". Kādā rītā, kad visi vēl gulēja un negribējās ritināties no gultas ārā. Interesanta, nedaudz skumja grāmata. Man nepatiktu, ja tiktu dedzinātas grāmatas. Nu jā.
Un tagad esmu izlasījusi "Tagad un mužīgi". Pirmo stāstu, laikam ar tādu pašu nosaukumu, neatceros. Tas patika mazāk, bet tomēr...
Bredberijam nav ne vainas.
Švilpaste
451 grādi pēc Fārenheita patika,bet....nu nezinu. Bredberijs tomēr bija sasodīts komunists un grāmatās viņa idejas var just. Tas to tā bišķin nobojā.
Roviela
Švilpaste, Rejs Bredberijs joprojām ir dzīvs, dzīvo Losandželosā. smile.gif
Viņš sevi par komunistu neuzskata, starp citu, un es nekur neatrodu pat tādu apgalvojumu. No kurienes tas ir?
Pats viņš saka, ka 451 grāds pēc Fārenheita ir vienīgais Sci-Fi darbs, kuru viņš uzrakstījis, pārējie, ieskaitot Marsiešu hronikas, esot fantasy.
maarts
Man tās dažas Bredberija grāmatas, kas ir manā īpašumā, manā grāmatplauktā stāv goda vietā. Tas izsaka visu.
Nesen vienā Rīgas Laikā lasīju interviju ar viņu. Aizmirsu, tik kurā numurā :/ Bet iesaku sameklēt, izlasīt.
Lai vieglas smiltis ģēnijam!
Piligrims
Esmu lasījis visu, kas ir tulkots latviski (bija man pat padumjos laikos pirkta grāmata ar viņa stāstiem angliski), bet tas nav mans rakstnieks. Vienīgais, kas tiešām ļoti patika, bija Marsiešu hronikas. Kā jau esmu minējis, man patīk + fantastika. Bredberijam vairāk ir bezcerība, depresija, šitā manta man pašam pietiek un pāri paliek.
kaiva
atvainojiet kas pieneņu vīnā ir fantasy vai shi fi?
es gan tikai pāršķīru pāri pagaidām bet neko tādu nemanīju
Andromeda
Pieneņu vīnu gan laikam vairāk pieskaita pie fantasy. smile.gif
Roviela
Kā es jau agrāk (sk. augrāk) teicu, pats Bredberijs par Sci-Fi uzskatīja tikai 451 grādu pēc Fārenheita. Pārējās, viņš teica - ir fantasy. Literatūras kritiķi gan ir citās domās, kā jau parasti.
To es lasīju vienā intervijā, diemžēl, nezinu adresi, kur to lasīju.
kaiva
nu tad kur tur parādās fantasy, es lūdzu tagad pēc spoilera :>
Šī ir pamatsatura "Lo-Fi" versija. Lai skatītu pilno versiju ar papildinformāciju, formatējumu un attēliem, lūdzu, klikšķini šeit.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.