Palīdzība - Meklēt - Biedri - Kalendārs
Pilnā versija: Alķīmiķis Nikolā Flamels (aka Nikolass Fleimels)
Kurbijkurne forums > Citi temati > Noslēpumu kambaris > Arhīvs – NK
Dekaels
Alķīmiķis Nikolā Flamels aka Nikolass Fleimels (Nicolas Flamel)
(Pēc krievu populārzinātniskā žurnāla Paradox 2002. 11. numura un http://www.levity.com/alchemy)

ĪSI IEVADVĀRDI
Esmu viens no tiem retajiem (droši vien), kas nav lasījuši Roulingas “Hariju Poteru” it ne lapaspusītes, bet, cik man zināms, pirmajā grāmatā (“Harijs Poters un filozofu akmens”) darbojas tāds personāžs kā Nikolā Flamels jeb – latviskajā tulkojumā – Nikolass Fleimels. Nezinu, kas par viņu šajā grāmatā sarakstīts, taču šis personāžs pilnīgi noteikti nav tīra Roulingas fantāzija - Nikolā Flamels patiešām ir eksistējis. Reāla vēsturiska personība. Domāju (un ceru), ka forumiešiem būs gana interesanti par viņu šo to uzzināt.
Un vēl: šī tēma (Flamels atsevišķi un alķīmija vispār) mani nopietni ieinteresējusi, tā kā, ja vien man izdosies diennakti pagarināt par vismaz sešām stundām, šis nelielais rakstiņš varētu būt sākums nopietnākam ieskatam.

TĀTAD, DĀMAS UN KUNGI, IEPAZĪSTATIES - NIKOLĀ FLAMELS!
Šis visnotaļ interesantais cilvēks dzimis ap 1330. gadu nelielā pilsētiņā Pontuāzā, kas atradās netālu no Parīzes (Francijā, ja kas; tāpēc arī Nikolā Flamels nevis Nikolass Fleimels). Bijis viens no retajiem (relatīvi, protams) lasīt un rakstīt pratējiem; jaunībā devies uz Parīzi laimi meklēt un to, he he, atradis – 30 gadu vecumā viņš ir jau notāra kantora vadītājs. Šādi kantori tolaik nodarbojās arī ar grāmatu pārrakstīšanu, vēstuļu rakstīšanu, aristokrātu apmācīšanu (lai nebūtu jāparakstās ar krustiņu).
Kas zina, kā turpinātos Flamela dzīva, ja kāda “svaiga atraitne” neizvēlētos viņu par nākamo vīru. Vārds šai cēlajai dāmai bija Perenella Leta.
Kādu laiciņu pēc kāzām Flamels sāka uzvesties visai dīvaini. Stāstīja visiem, ka sapnī viņu apciemojis eņģelis parādījis visus pasaules noslēpumus saturošu grāmatu. Pēc kāda laika Flamelam izdevās šo grāmatu nopirkt no kāda skrandaiņa par nieka diviem florīniem (interesants skrandainis, vai ne?). Grāmata bija sarakstīta latīņu un senebreju valodu mistrojumā; tajā bija visnotaļ interesantas ilustrācijas (skat. http://foto.inbox.lv/alkimija/AbrahamtheJew); tās autors – kāds Ābrams Jūds (Abraham the Jew). Protams, tā bija grāmata par zelta iegūšanu un tādā garā, taču Flamelam bija problēmas ar tās satura saprašanu.
Flamels mocījās ilgus (vairāk nekā 20) gadus. Neviens palīdzēt diez ko nevēlējās – par nodarbošanos ar alķīmiju draudēja smagi sodi. Sešdesmit gadu vecumā Flamela kantoris bankrotēja. Kāds gan brīnums, ja tā saimnieks katru mīļu brīdi pavada savā laboratorijā? Toties tagad Flamelam bija pietiekoši daudz brīvā laika, lai dotos uz Spānijui, lai mēģinātu iegūt kādas atbildes uz saviem neskaitāmajiem jautājumiem no turienes rabīniem-kabalistiem. Un it kā tās arī saņēmis no kāda ebreju zinātnieka Kanšesa, kurš gan drīz vien nomiris. Tā vismaz stāsta pats Flamels savā grāmatā The Hieroglyphic Figures (skat. http://www.levity.com/alchemy/flamel.html). Taču iespējams arī simbolisks šī stāsta tulkojums: Flamels nemaz nav devies uz Spāniju; Flamels (uguns) un Kanšess (baltais sērs sengrieķu mēlē) pa jūru (“mitrais ceļš” filosofu akmens iegūšanai) dodas uz Orleānu (aptuveni “zelts ir tur”), kur Kanšess mirst (sērs sadalās reakcijā) utt. Taču tas nav tik svarīgi – vismaz mums ne.
1382. gada 17. janvārī Flamels esot pārvērtis pusmārciņu dzīvsudraba tīrā sudrabā. Lieliniece – viņa sieva Perenella. (Eh, varēja pieaicināt kādu notāru...)
Lai vai kā, bet ap to laiku Flamels pēkšņi kļuvis bagāts. Iepircis nekustamos īpašumus Parīzē, ziedojis milzu summas Baznīcai (skaidrs, kāpēc, vai ne?).
1404. gadā mirst Perenella. 1414. gadā Flamels sastāda savu visnotaļ mīklaino testamentu (skat. http://www.levity.com/alchemy/testment.html), kur savas zināšanas noveltījis kādam radiniekam (man īsti nav skaidrs, vai brāļadēlam vai māsasdēlam, vai pat krustdēlam), kurš, šķiet, nav spējis tās izmantot. 1417. gadā it kā mirst arī pats alķīmiķis, lai gan leģendas vēsta, ka viņš tikai inscinē savu un savas sievas nāvi, lai varētu netraucēti dzīvot kaut kur, piemēram, Austrumos un baudīt filosofu akmens piešķirtās priekšrocības. Kādas? Šis “akmens”, pēc dažiem aprakstiem, ir trīs dažādu krāsu kristāliski pulveri; baltais jebkuru metālu pārvērta sudrabā, sarkanais – zeltā, bet dzeltenais bija panaceja, t.i., “zāles visām kaitēm”. Tā kā iespējams, ka Flamels dzīvs vēl šobaltdien... He he he.

Turpinājums, iespējams, sekos.

Te piedevām ilustrācija iz Ābrama Jūda grāmatas. Krustā sistā čūska.
NovemberNövelet
Vispirms jau paldies par interesanto rakstu, Dekael!
Vispār man par šo tēmu radās pāris neskaidrības- pirmā- kā īsti alķīmiķi iegūst savas spējas? Viens veids, ko esmu dzirdējusi, ir tas, ka to iespējams iemācīties praksē. Otrais- spējas piemītot tikai īpašiem cilvēkiem, kas izprot Visuma likumus.
Un cik daudz pierādījumu ir šī veča darbībai? Nu, sievas liecības, manuprāt, ir ne visai ticamas.
Dekaels
Cik saprotu, nekādas īpašas spējas nav nepieciešamas - tikai intelekts. Viss caur praksi. Taču, iespējams, cilvēki ar kādām "īpašām spējām" (rabīni-kabalisti, piemēram, he he) var panākt ko vairāk.

Pierādījumi? smile.gif Skaista, lai gan parasta leģenda. Bet... Es izturos skeptiski ne tikai pret visu ne-zinātnisko, bet arī pret zinātniso, tā kā...
"Neuzticies nevienam." Būtu tiešām jauki, ja mūslaiku materiālistiski-objektīvi-loģiski-dabaszinātniskais priekšstats par pasauli nebūtu atbilstošs īstenībai.

(Ak jā, ja nemaldos, kodolfizika teorētiski pamato pavisam reālu iespēju pārvērst svinu zeltā u.tml.)
Chou
Jā tiešām paldies par info, kas ir visai interesanta....
mn patīk palasīt visāda veida info par alķīmiju un kaut ko tamlīdzīgi, jo tie bija vieni no tiem colvēkiem, kas tajā laikā bija kaut daudz maz izglītoti un kā zināms mūsdienu ķīmijas aizsācēji ( ķīmija ir foršs priekšmets vai ne happy.gif ?) un šis te viss vēlreiz apliecina arī Roulingas plašo zināšanu loku......
Crash
Incants lasaamgabals... smile.gif
Dekaels
Nikolā Flamels visā savā godībā. Kas autors - nezinu.
(Ak jā, precizēju: dzimis 1330. gadā, miris 1418.)


No Flamela piezīmēm:
(Vairāk šeit: http://foto.inbox.lv/alkimija/FlamelNotebookDrawings)


Uzminiet, kurš te dzīvojis. Mūsdienās tur atrodas Nikolā Flamela vārdā nosaukts restorāns.
(Nedaudz vairāk: http://foto.inbox.lv/alkimija/Dazhaadi)



Vēl viens portrets:



!!!Pareizas saites!!!
http://foto.inbox.lv/alkimija/Flamel_illus..._AbrahamEleazar
http://foto.inbox.lv/alkimija/Dazhaadi
http://foto.inbox.lv/alkimija/FlamelNotebookDrawings
http://foto.inbox.lv/alkimija/AbrahamtheJew
Un vispār: http://foto.inbox.lv/alkimija

It kā Flamela zīmējums (vairāk http://foto.inbox.lv/alkimija/Flamel_illus..._AbrahamEleazar )

spitzbube
hei ljoooti incants gadijums/raxts mosh shis onka veei ir dzivs?buutu labais ne?
pelmeniC
Interesanti palasīt. Žēl, ka pašlaik nav laika izpētīt visas tās adreses, bet gan jau pa četrām brīvdienām paspēšu. Vēlreiz paldies par info!
Inx
Nu taa chuuska, kas iekodusies sev astee gan ir visai paziistama... taa apraxtiita arii dazhos fantasy darbos...

taa ir simbols laika nemitiigajam ritumam... un simbols tam, ka katraa mirklii ir muuzhiiba...

bet taa kaa tur ir DIVAS ( w00t.gif ) chuuskas, vienai ir spaarninji un vainadzinjsh bet otrai nav nekaa... tad sho ziimi mees beizhaak redzam melnbaltu un saucam par inj un janj grin.gif

it's as easy as that smile.gif

bet nu taa pukjiite un koks ar taam ziimeem un zaale noteikti dod veel dazhas metaforas... laughing.gif
Maxwels
Jā, Roulinga piestrādā ne tikai pie izdomas, bet arī raksta ko reālu. Tas man patīk.
Fijusska
Ak, man jau bija tada nojausma, ka tas ir bijis isteniba, un roulinga to nav izdomajuse! kaut kur bija dzirdeets!
un starp citu paldeis, par shito!
isteniba es gramaas fleimelu biju iedomajusies mazleit karnaaku! grin.gif
Švilpaste
Nu forši!
Lai gan es jau labu laiku zināju, ka Roulinga savas idejas smeļas no leģendām, mītiem un tā tālāk.
Bet šitas stāstinš interesants!
Ledene
Par Nikolassu Fleimelu biju dzirdējusi arī agrāk. Paldies par rakstu, kas visu izskaidroja!

Šis “akmens”, pēc dažiem aprakstiem, ir trīs dažādu krāsu kristāliski pulveri; baltais jebkuru metālu pārvērta sudrabā, sarkanais – zeltā, bet dzeltenais bija panaceja, t.i., “zāles visām kaitēm”. Tā kā iespējams, ka Flamels dzīvs vēl šobaltdien...

Hmm, ja nu tā tiešām ir, tad kur gan varētu būt šie trīs kristāliskie pulveri, un kuru jūs uzskatāt par visvērtīgāko? Es - dzelteno. Tomēr, ''zāles visām kaitēm"
wink.gif laughing.gif
elronda
cilveeki vienmeer ir mekleejushi veidu, kaa atvieglot sev dziivi-taa, piemeeram ir tapushas trauku mazgaajamaas mashiinas- un filozofu akmens buutu skaists veids kaa ieguut sev veelamo grin.gif taapeec nav briinums, ka tik daudzi aizravaas ar taa ideju........
kursh gan neveelas buut muuzjam jauns un bagaats............................................
..........................................................................................
............................


silent.gif
Vespertilio
Tik daudz par Nikolā Flamelu nezināju... PALDIES PAR INTERESANTO RAKSTU! To, ka viņš bija reāla personība, uzzināju pirms pāris gadiem lasot Parīzes Dievmātes Katedrāli. Klods Frolo bija no alķīmiķa diezgan iespaidojies... Viņš itkā apmeklējis Nikolā Flamela kapus un rakājies pa mājas pamatiem, kur viņš kādreiz dzīvojis... Tas jau Igo izdomājums, bet šis tas par Flamelu tai grāmatā arī bija.
Šī ir pamatsatura "Lo-Fi" versija. Lai skatītu pilno versiju ar papildinformāciju, formatējumu un attēliem, lūdzu, klikšķini šeit.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.