Kurbijkurne forums: Soli tuvāk fantāzijai

Laipni lūdzam, viesi ( Pieteikties | Reģistrēties )

> Ievēro!

Raksti šajā forumā netiek skaitīti.

> Gribēšana un negribēšana
mausns
iesūtīt 09.06.2013 10:38
Raksts #1

Cīnās ar Lankašīras laumiņām

Grupa: Biedri
Pievienojās: 21.07.04
Kur: vispaar Riigaa, reizeem arri kur citur

Tagad nelielas pārdomas par gribēšanas/negribēšanas bušānām, par vajadzību kā tādu.
Neviens labāk par mums pašiem nezina, kas mums ir vajadzīgs un kas nav vajadzīgs; ko mēs īsti gribam un ko negribam. Cik tālu un kā ar kaut ko paši tiekam galā un kur iestājas brīdis, kurā ir vajadzīga konkrēta palīdzība konkrētā darbībā. Un tieši šai, konkrētai darbībai tad arī meklejam palīgus, kuri varētu piedalīties šīs konkrētības veikšanā.
Tikai diemžēl ir nu ļoti maz tādu cilvēku, kas tiešām gatavi palīdzēt atskanot lūgumam pēc palīdzības. Es nedomāju tos gadījumus, kad ir lūgums palīdzēt ko smagāku pārvietot, atnest no veikala kādu ikdienišķu sīkumu. Es runāju par globālākām problēmām.Kurām līdzi nāk konfidencialitātes ievērošanas ētiskums.
Ko vērti ir tie radi, draugi un paziņas, kuri izdzirdējuši un sapratuši lūgumu pēc palīdzības; redzot un dzirdot, ka šī palīdzība tiešām ir vajadzīga, tā vietā, lai konkrēti atbildētu "jā, palīdzēšu, jo..." vai "nē, nepalīdzēšu, jo...", sāk moralizēt kā argumentus piemeklējot - "Tev jau tas nemaz nav vajadzīgs! Es labāk zinu, kas tev vajadzīgs! Tu nerīkojies pareizi, ja tev to vajag!" Vai arī - apsola palīdzību un pēc stiepj šo palīdzēšanas faktu garumā, izvairoties ko darīt vispār?
Protams, es visu iepriekšējo runāju par tipa miermīlīgām situācijām. Ne tām, kurās Ješka skrien ar gaļas cirvi rokās paskaidrot kaimiņu Anniņai, ko viņs par viņu domā. Tapēc, ka savādāk nemāk un negrib. Te nu tiešām ir jāiejaucas garāmgājējam, lai Ješkam "maigi" paskaidrotu, ka ir slikti gribēt runāt ar gaļas ciri rokā.
Go to the top of the page

+Citēt rakstu

Sākt jaunu pavedienu
Atbildes (1 - 6)
Romija
iesūtīt 09.06.2013 11:26
Raksts #2

Piedalās Bezgalvju medībās

Pievienojās: 01.04.04
Kur: online
Fotogrāfs 2007

Es nezinu, vai es uztvēru problēmu līdz galam, bet man lielākā problēma ir tieši noskaidrot, ko es gribu. Kad es zinu, ko es gribu, tad to izdarīt vairs nav problēmu. Ja es kaut ko gribu, tad es to arī dabūju, ātrāk vai vēlāk. Tāpat — ja es gribu palīdzēt, tad nav nekādu šķēršļu to izdarīt. Bet! Ir liela atšķirība starp "gribu" un "gribās". Tas ir tā kā ideja, sapnis ("gribās") un mērķis ("gribu"). Kamēr kaut kas ir "gribās" stadijā, tas parasti tiek atlikts citu vairāk gribamu lietu dēļ.

Ja ir runa par palīdzību konkrētības veikšanā, tad, jā, tiešām reizēm vajag tiešu vai netiešu palīdzību no malas, lai saprastu, ko tieši gribu. Vai tas būtu konsultants, speciālists tiešā variantā vai kāds notikums netiešā. Patiesībā vieglāk ir šo palīdzību sniegt citam, nekā sev, jo citu var analizēt un meklēt konstruktīvu risinājumu daudz objektīvākā veidā, kā tas ir attiecībā uz sevi. Diemžēl. Kā jau saka — kurpnieks bez kurpēm.

Attiecībā uz palīdzību draugiem, "gribu" un "gribās" piemērojas atkarībā no tā, kāds tas draugs ir. Ir tādi, ar ko kopā var zirgus zagt, kura labā varētu izdarīt jebko un sagaidīt to pašu pretī. Tur nav variantu — ir viennozīmīgs "gribu", pat ja tas ir labums draugam, bet man tas iet kaut kādā veidā sliktumā. Un nav svarīgi, kādu palīdzību tāds draugs lūdz, pat ja tā sākumā šķiet dīvaina. Es uzticos, ka, ja lūdz tāds draugs, tas tiešām ir svarīgi, un automātiski ierindojas "gribu" plauktiņā. Tādu draugu nav daudz, bet dēļ viņiem var iziet caur uguni un ūdeni, ja ir nepieciešama palīdzība. Tādiem tālākiem draugiem, lai cik labi un jauki viņi nebūtu, tomēr ir mazliet zemāka prioritāte uz "gribu", attiecīgi arī ar to palīdzēšanu var būt atkarībā no apstākļiem. Un tad ir visādas palīdzēšanas, kas pavisam noteikti ir "gribās" kategorijā. Jā, gribētos pabarot izsalkušos, likvidēt badu Ārfikā un citas klišejiskas lietas, kas arī ir palīdzība citam, bet vienmēr ir kāds augstāks "gribu", kam tiek veltīti spēki. Tam pat īsti nav sakara ar egoismu, jo "gribu" var būt arī visnotaļ nesavtīgs, bet tiem "gribu" ir ierobežots skaits, jo katra tāda sasniegšana prasa laika, finansiālos un citus resursus.

Tā kā gribēšanu/negribēšanu attiecībā uz palīdzību draugam nosaka tas, kāds ir šis draugs. Bet tā jau ir cita tēma.

+Citēt rakstu
Andromeda
iesūtīt 09.06.2013 12:37
Raksts #3

Miglājs
Grupas ikona

Grupa: Aurori
Pievienojās: 12.07.06
Kur: M31
Vadzvaigzne tumsā

+ 1 Romijas teiktajam, nevarētu pateikt labāk.

Kā arī, reizēm, cilvēks var gribēt palīdzēt, bet nav nepieciešamie resursi vai arī zināšanu kā.

+Citēt rakstu
Romija
iesūtīt 09.06.2013 12:39
Raksts #4

Fotogrāfs 2007

CITĀTS(Andromeda @ 09.06.2013 13:37) *
Kā arī, reizēm, cilvēks var gribēt palīdzēt, bet nav nepieciešamie resursi vai arī zināšanu kā.
Es to saucu par "gribās", jo resursus var atrast un zināšanas var iegūt, ja tiešām "grib".

+Citēt rakstu
Andromeda
iesūtīt 09.06.2013 12:50
Raksts #5

Miglājs
Grupas ikona

Grupa: Aurori
Pievienojās: 12.07.06
Kur: M31
Vadzvaigzne tumsā

CITĀTS(Romija @ 09.06.2013 13:39) *
Es to saucu par "gribās", jo resursus var atrast un zināšanas var iegūt, ja tiešām "grib".

Vai visās situācijās? Piemēram, es zinu, ka man ir draugs, kas gribētu man (un ne tikai man) palīdzēt, kad man ir kaut vai bēdīgi, tomēr viņš neprot vai arī viņam nav raksturīgi uzmundrināt, vai teikt kādus mierinošus vārdus. Viņš vai nu nezina kā vai to nespēj tīri pēc iezīmēm.

Es gan saprotu, ko Tu ar to domā, resursus var atrast un zināšanas iegūt, jo es esmu tieši tāda pati - darītu visu viņu dēļ.

Šo rakstu rediģēja Andromeda: 09.06.2013 12:50

+Citēt rakstu
Romija
iesūtīt 09.06.2013 13:13
Raksts #6

Fotogrāfs 2007

Ja nevar palīdzēt pats, tad var atrast variantu, kā saorganizēt, lai palīdz citi. Tas gan sanāk lielākā laika mērogā, varbūt "uz sitiena" tiešām neizdodas. Zaudēta cīņa nav zaudēta kauja.

+Citēt rakstu
mausns
iesūtīt 14.06.2013 18:25
Raksts #7

Cīnās ar Lankašīras laumiņām

Pievienojās: 21.07.04
Kur: vispaar Riigaa, reizeem arri kur citur

+ 2,79 Romijai. Mēs abas laikam ļoti līdzīgi skatamies uz lietām, vietām un notikumiem.
Kā mazs papildinājums pavediena sākuma tēmai:
Es zinu, ka ir tikai divi cilvēki, kuri no manis dzirdēs skaidru un nepārprotamu "NĒ!" piezvanot kaut nakts vidū, lai pateiktu - "palīdzi, jo VAJAG!". Visādi citādi - celšos un iešu palīdzēt pat tam, kuru knapi zinu un arī tik vārda un skata pēc. Jo VAJAG. un mani neinteresēs, kāpēc VAJAG un vai šis VAJAG vispār ir vajag un kādas sekas tam var būt. Bez morāles lasīšanas un tamlīdzīgām liekvārdībām. Jo nebūs laika. Jo cilvēkam VAJAG.
Es nerunāju par zagšanu, nosišanu vai tamlīdzīgām lietām. Tas nav tas. Tas nav tas, kura dēļ tuvākus un ne tik tuvākus draugus ceļ no gultas nakts laikā. Un arī ne par "aizdosi bikuci līdz algai?" Ir globālākas lietas, kuru dēļ VAJAG.
Vai manis dēļ kāds celsies un nāks, jo VAJAG? Nezinu. Un būtībā kāda tam nozīme. Es zinu, ka es celšos, jo kādam VAJAG.

+Citēt rakstu

Atbildēt pavedienāSākt jaunu pavedienu
2 lietotāji/s lasa šo pavedienu (2 viesi un 0 anonīmie lietotāji)
0 biedri:

RSS Lo-Fi versija Pašlaik ir: 25.01.2020 06:28