Kurbijkurne forums: Soli tuvāk fantāzijai

Laipni lūdzam, viesi ( Pieteikties | Reģistrēties )

> Operas spoks, Gaston Leroux (1868-1927)
Vērtējums 5 V
Nimue
iesūtīt 19.06.2006 13:21
Raksts #1


Istari māceklis
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 29.12.03
GP eksperts 2006



Diskusija par Džoela Šūmahera filmu (mūzkla ekranizāciju) - te

Izmantojot iespēju, ka tikko noticis koncertuzvedums (nē, tas nebija pats mūzikls. Tikai dažas dziesmas no mūzikla), un varbūt kādam ir vēlme uzzināt ko vairāk par pašu darbu.....

Operas spoks ir viena no atbildēm uz jautājumu 'kāpēc gotus sauc par gotiem'.
Nu tāda, vispārzināma pat tiem, kas sīkāk nav īnteresējušies, līdzās Drakulam, Frankenšteinam, Džekilam un Haidam. Raksturīgi gotisko šausmu romānam, tas mēģina parakņāties izcelt gaismā cilvēku psihes neglītākās puses, piemest klāt samudžinātas operas aizkulišu intrigas un pasniegt to kā īstu stāstu. Nu ko, aina ar lukturi (kuru īpaši slavenu padarījis mūzikls. Nē, koncertuzvedumā tās, protams, nebija) tiešām ir īsta - kas līdzīgs notika 1906. gadā. Arī Parīzes Operas apraksts daļēji atbilstot Parīzes Operas ēkai. Romāna tēli ir diezgan vienkārši saliekami pa plauktiņiem - nevainīgi naivā Kristīne ar savu lielo sapni (mazā blondā sieviete, kurai lāunais darī spāri) cēlais Rauls (kas glābs mazo sievieti) un savu ideju apsēstais Ēriks (Romānā, atšķirībā no mūzikla, tas ir Operas Spoka vārds). No otras puses - tieši tāpēc jau romāns tik pievilcīgs, ka ļaunais, gan iekšēji (slepkavības, sirdsapziņas trūkums, apsēstība, naids), gan ārēji (sakropļots) vienlaicīgi ir upuris un cietējs - viņš izraisa lasītāja līdzjūtību.
Bet shēma, jau protams, izmantota diezgan bieži.. No filmām tāda nesenāka - nu kaut vai King Kongs. Noteikti varēsiet nosaukt vēl citas.


Romāns ir sarakstīts 1910. gadā, jau pēc gada iztulkots arī angliski.
1986. gadā pirmo reizi tika uzvests mūzikls pēc šī romāna motīviem - un, līdz pat šai dienai, tas ir pasaules visienesīgākais mūzikls, kopējo ienākumu ziņā pārspējot pat jebkuru Holivudas filmu, Titāniku ieskaitot.

Romāns ir arī vairākkārtīgi ekranizēts - pirmo reizi jau tālajā 1925. gadā. Par spīti gadam, daļa filmas _ir_ krāsaina, skaņas gan nav - toties tā esot bijusi 1930. gada ekranizācijai, par kuru gan jebkādas tuvākas ziņas līdz mūsdienām vairs neesot saglabājušās. Laikam ritot, visas nākamās ekranizācijas pašam romānam līdzinās aizvien mazāk - un, galvenokārt pateicoties mūziklam (par neseno mūzikla ekranizāciju pat nerunājot), arī Operas Spoku, tāpat kā veco labo grāfu Drakulu pusgadsimtu agrāk, piemeklējušas izskaistināšanas tieksmes - publikai taču nepatikšot skatīties uz kaut ko neglītu, galvenos tēlus vajagot mīlēt, tādēļ tiem pienākas būt skaistiem.
Nezinu gan, man tomēr labāk patīk, ja neglītais spoks patiešām arī ir sakropļots un neglīts. Nez... krāsaināku to visu padara, vai?

Tiem, kas nevēlas lasīt angliski - romāns ir tulkots arī latviski, izdots 1998. gadā. Tiem, kas angliski ir ar mieru lasīt par prieku Leruā ir miris jau vairā kā 75 gadus atpakaļ - līdz ar to darbs ir bez grūtībām pieejams arī elektroniski - te

Par žanra klasiku tas gan dēvējams popularitātes, ne pašam romānam piemītošo māksliniecisko kvalitāšu dēļ (ak, kritiķi par to ciniski izteicās jau tā iznākšanas laikā) - bet savs šarms tam, nenoliedzami, piemīt.
Kad grāmata bija iznākusi latviski, uz brīdi tā nonāca arī manu un manu pazīstamo rokās... Nu ko lai saka - pazīstamo viedoklis bija vistnoaļ 'fuj, murgs kaut kāds, gandrīz neiespējami sekot'. To pazīstamo, kas gan fantāzijas/šausmu literatūru ne īpaši mīl - tādēļ interesanti būtu paklausīties viedokli no tiem, kas tomēr līdzīgu žanru literatūru lasa.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
2 Lapas V   1 2 >  
Sākt jaunu pavedienu
Atbildes (1 - 19)
phoebe
iesūtīt 20.06.2006 09:08
Raksts #2


Izvēlas zizli pie Olivanda
*

Grupa: Biedri-
Pievienojās: 23.01.05
Kur: tev aiz muguras...:)



Grāmata man patika,to es izlasīju vienā,taču filma ne pavisam. Tā,ko kādu laiku atpakaļ rādīja pa Forum cinemas.Fui... silent.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
anhela
iesūtīt 20.06.2006 09:45
Raksts #3


Mācās koptelpas paroles
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 11.02.06
Kur: En la casa de Lorena Rojas...



grāmatu izlasījusi neesmu, bet gribētos, bet filma man gan patika. tā ir mana mīļākā filma. uz mūziklu arī biju, tur, diemžēl, nekā tik iespaidīga nebija...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nimue
iesūtīt 20.06.2006 19:33
Raksts #4


Istari māceklis
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 29.12.03
GP eksperts 2006



CITĀTS(phoebe @ 20.06.2006 10:08) [snapback]658281[/snapback]

Grāmata man patika,to es izlasīju vienā,taču filma ne pavisam. Tā,ko kādu laiku atpakaļ rādīja pa Forum cinemas.Fui... silent.gif

Forum cinemas bija mūzikla, nevis grāmatas ekranizācija. Mūzikls jau atkāpjas no grāmatas, filma no mūzikla vēl mazliet tālāk. Toties Mežaparkā vispār bija koncerts, ne mūzikls - pēc tā vēlams neizdarīt nekādus secinājumus.

Toties1925. gada mēmo filmu izdevās atrast. rekur
Attēls
(šī aina savā laikā skatītājos esot iedzinusi patiesas bailes)

Starp citu, ja patika Operas spoks, tad silti iesaku pamēģināt Po stāstus palasīt - ja vēl nav lasīti.
Baidos, ka tas būs vienīgais savā ziņā līdzīgais, kas ir tulkots latviski. Nu, un Stīvens Kings vēl - bet tās jau ir mūsdienas.

Šo rakstu rediģēja Nimue: 20.06.2006 19:34
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Grēkmeistars
iesūtīt 20.06.2006 21:27
5  Raksts #5


Gatavo atskaiti Zemvaldim
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 22.06.04
Kur: Pie krāna
Savādnieks



Grāmatu esmu lasījusi divas reizes un man tiešām ļoti patika happy.gif bet interesantāka bija grāmata "Fantoms" (Sjūzanna Keja) tur vairāk atklāta operas spoka persona un mazāk viss cits... nu bet Lerū grāmata ir prasmīgāk uzrakstīta happy.gif šā vai tā esmu sajūsmā par grāmatām un filmām par operas spoku.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nimue
iesūtīt 21.06.2006 12:03
Raksts #6


Istari māceklis
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 29.12.03
GP eksperts 2006



Kejas "Fantoms" ir izdots arī latviski? Meklējot informāciju uzdūros arī aprakstiem par to (ne vienīgā, bet, iespējams, labākā publicētā variācija par Lerū romānu.)
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Grēkmeistars
iesūtīt 21.06.2006 17:00
5  Raksts #7


Gatavo atskaiti Zemvaldim
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 22.06.04
Kur: Pie krāna
Savādnieks



Aha. Kejas romāns ir izdots latviski. smile.gif Esmu arī dzirdējusi, ka tā ir labākā no izdotajām versijām par operas spoku. Pat filmā (jaunākajā) bija iekļauti fragmenti no tieši šīs grāmatas. Piemēram tas, kur viņu izrādīja cirkā, kad viņš vēl bija jauns. Noteikti iesaku izlasīt. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Laupītājmeitēns ...
iesūtīt 21.06.2006 18:21
Raksts #8


Studē augstākās pārvērtības
****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 21.06.04



Klau negribi pateikt izdevniecību un gadu, ja zini Kejas "Fantomam"?

Lerū "Operas Spoku" esmu lasījusi gan angliski, gan latviski un jāsaka patika - pat ļoti.. Interesanta, aizraujoša. Un vispār ļoti laba lasāmviela..

Bet grāmata un filma(s)/mūzikli ir nesalīdzināmi. Dažādi, nevar pat teikt, kas ir labāks un kas sliktāks.. happy.gif Patika abi...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Grēkmeistars
iesūtīt 22.06.2006 11:36
5  Raksts #9


Gatavo atskaiti Zemvaldim
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 22.06.04
Kur: Pie krāna
Savādnieks



Manuprāt izdevniecība bija kontinents, ja nešaubos, bet gadu neatceros. ermm.gif

Es arī piekrītu ka grāmata nav salīdzināma ar mūziklu happy.gif abi ir savā ziņā baudāmi rolleyes_a.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Kaķurēgs
iesūtīt 13.08.2006 15:43
Raksts #10


Kārto SLIM-us
****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 12.02.05



Grāmata gan nav trāpījusies manās rokās. Filmu redzēju un atzīšos, ka man tā ļoti gāja pie sirds. It īpaši tēma "Operas spoks" klasiskajā variantā. Tirpas skrēja pār kauliem.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Ariona
iesūtīt 21.08.2006 18:33
Raksts #11


Attīsta savu iekšējo Aci
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 09.09.03
Kur: Kaut kur uz šīs Pasaules...(A varbūt citas...)
Labākā stāsta autore 2006



Neteikšu, ka būtu sajūsmā par grāmatu, laikam tāpēc, ka vispirms redzēju filmu, un tad viss šķita tāds dīvains, nepareizs. Bet slikta jau arī viņa nebija, interesanta vieta ar to hmmm... moku istabu.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
ZIZI
iesūtīt 03.01.2007 13:39
Raksts #12


Bēg no sera Kedogena
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 23.11.06
Kur: Sapņu mākoņos



Es pat nezināju ka ir pat arī gramata "Operas spoks". Bet šausmīgi gribētu izlasīt īpaši pēc filmas noskatīšamās LNT. grin.gif grin.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
angel13
iesūtīt 28.02.2007 20:42
Raksts #13


Bēg no sera Kedogena
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 25.02.07



Vai tu domā to, kas notika 16. Junijā (06.g.)? Ja tā, tad es to esmu redzējusi. Nevarētu teikt , ka mani uzvedums īpaši patiktu sleeping.gif . Manuprāt, grāmata bija labāka. To laikam izlasīju, šī uzveduma iespaidā, jo gribēju uzzināt, kas tur būs (izlasīju pirms koncerta noskatīšanās). Diemžēl, filmu pa LNT neredzēju sad.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Soleisa
iesūtīt 16.03.2007 20:10
Raksts #14


Gāž podus mikstūrās
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 06.11.05
Kur: sapņu valstība



Es biju uz "Operas spoka"uzvedumu Mežaparkā.
Dievinu mūziku.
Par grāmatu runājot arī ļoti patika, lasīju ar baudu.smile.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Sfinksa ar uguns...
iesūtīt 23.07.2008 19:52
Raksts #15


Mācās koptelpas paroles
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 01.03.08
Kur: Cēsis.



Redzējusi tikai filmu. Vislabākā. Mums visiem tik ļoti patika ka nokačājām un skatamies katru mēnesi. Kad kāds atnāk sktaš. Superīga. Es vienmēr vienā un tajā pašā vietā raudu.
Kāpēc Kristīne aizgāja pie tā glumiķa, man viņš ļoooti nepatīk!! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nakts karaliene
iesūtīt 23.07.2008 19:58
Raksts #16


Izrāda pirmās maģijas pazīmes
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 25.06.08
Kur: Troksnī



Filmu esmu noskatījusies 22 reizes un varu apgalvot, ka ta ir mana mīļākā filma. Grāmata vel nav nonākusi manās rokās, bet, ja ieraudzīšu, aprīšu smile.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Džezā tikai Meit...
iesūtīt 23.07.2008 20:11
Raksts #17


Prāto, kā lietderīgāk ieguldīt rūķīšu zeltu
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 21.06.07
Kur: ārpasaulē



Jā, filma ir vienkārši izcila. Manuprāt. Kad to skatījos pirmo reizi, biju kā hipnotizēta. Tā viss aizrāva. Mūzika bija.. pat trūkst vārdu. Visu laiku, pat tagad vēl skan galvā. Beigās nevarēju novaldīt asaras. Kristīnes tēls tāds eņģelisks, Rauls gan man ne īpaši patika, bet viņam bija jauka balss. Bet spoks bija vislabākais. Tik labi nospēlēts tēls, tik.. valdzinošs.
Grāmatu neesmu lasījusi un tikai tagad uzzinu, ka tāda ir. Noteikti kaut kad viņu nopirkšu, vai dabūšu no bibliotēkas un izlasīšu.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nakts karaliene
iesūtīt 23.07.2008 20:26
Raksts #18


Izrāda pirmās maģijas pazīmes
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 25.06.08
Kur: Troksnī



Par E.L. Vebēra mūziku vispār jau nevaru beigt sajūsmināties, bet ne par to šajā tēmā ir runa.
Jebkurā gadījumā, ja pieturas pie principa, ka gramat avienmēr ir labāka par filmu, tad vilšanās noteikti nebūs smile.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Malduguns
iesūtīt 25.07.2008 17:37
Raksts #19


Skatās acīs baziliskam
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 02.10.06
Kur: klejojumos



Izlasīju grāmatu pirms kāda pusotra gada, kad filma jau vairākas reizes bija skatīta. Tad nu filmu vēroju vēlreiz un meklēju kļūdas. Grāmata patika. Piesaistīja. Forši likās tas, ka grāmatā Kristīne vairāk bija viņa varā, viņa tik tiešām arī dzīvojās pie viņa nedēļām ilgi un spēja izbaudīt to, kāds viņš patiesībā bija.
Filmā tas viss bija nogludināts un pataisīts saldāks, bet grāmatā varēja redzēt īsto apsēstību, īstās šausmas un bailes. Nu, vairāk vai mazāk. Tieši tas arī piesaistīja.
Abas labas.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Mattiass
iesūtīt 26.07.2008 02:55
Raksts #20


Cep picas
Grupas ikona

Grupa: Aurori
Pievienojās: 25.03.04
Kur: Rīga
Foruma maršals 2012



Jā, grāmata bija ļoti dzīvi uzrakstīta. Padrūms darbs, bet interesants. Pasaule, kas vienlaicīgi ir plaša, bet, no otras puses, darbība norisinās Operas namā vai tā tuvumā. Ja tā padomā, kas tik tajā Operas namā nav!

E. L. Vēbera mūzikls ir atsevišķa tēma sarunām, pašu neesmu redzējis, bet mūzika patika. (BTW, pirms pāris gadiem Mežaparkā tika dažas dziesmas no tā izpildītas, tur es gan biju, tomēr nav tas, protams.)
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu

2 Lapas V   1 2 >
Atbildēt pavedienāSākt jaunu pavedienu
2 lietotāji/s lasa šo pavedienu (2 viesi un 0 anonīmie lietotāji)
0 biedri:

 



RSS Lo-Fi versija Pašlaik ir: 29.03.2024 01:10