Kurbijkurne forums: Soli tuvāk fantāzijai

Laipni lūdzam, viesi ( Pieteikties | Reģistrēties )

> Par apziņas izmēriem
Dāvids
iesūtīt 31.12.2007 21:05
Raksts #1


Izvēlas zizli pie Olivanda
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 10.08.07



Piemēram kaķiem un vaļiem apziņa esot lielāka kā cilvēkiem.

Šo rakstu rediģēja Dāvids: 31.12.2007 21:06
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
2 Lapas V  < 1 2  
Sākt jaunu pavedienu
Atbildes (20 - 29)
Dāvids
iesūtīt 19.01.2008 23:01
Raksts #21


Izvēlas zizli pie Olivanda
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 10.08.07



CITĀTS(Roviela @ 19.01.2008 18:26) *
Nu re! Izrādās, runa ir par jēdzienu Budismā. Un kāpēc uzreiz nevarēji to uzrakstīt, ko?
Es domāju (manuprāt - kā jebkurš parasts ikdienišķs cilvēks) - runa ir par pašu parastāko ikdienas skaidrojumu, vai vismaz parastu psiholoģijas definīciju, nevis reliģiskās filozofijas jēdzienu.
Par to es neko nezinu, un, manis pēc, pēc budistu domām vinjana var piemist, kam vien grib. Tā ir budistu darīšana (es neesmu budiste), kam viņi piedēvē to vai citu īpašību, jo tas ir ticības jautājums, nevis zinātnes. Cita ticība apgalvos kaut ko pilnīgi pretēju, un, manis pēc! lai viņi tā dara. Arī viņiem būs taisnība. tongue.gif

Kāds skaidrojums kuram ir ikdienišķs un parasts atkarājas no cilvēka.

CITĀTS(Roviela @ 19.01.2008 18:26) *
Ja kāds nespēj pats izdomāt pierādījumu Pitagora teorēmai, to viņam nevar pārmest. Ja kāds ir mācījies matemātiku, un nav spējis (savas vainas dēļ! bet es tādu cilvēku nepazīstu) izsekot līdzi pierādījumam/pierādījumiem (vienalga, kādam vai kuriem), ko viņam māca, tad viņam ē... saprāta ir pamaz, un, īstenībā, brīnums, ka viņš vispār iet skolā. Tikai tas viss nav svarīgi. Svarīgi ir tas, ka zinātniskie pierādījumi ir neatkarīgi no cilvēka spējām, bet atkarīgi no viņa zināšanām. Jebkurš, kam ir pietiekamas zināšanas, spēs izsekot viņa tā brīža limeņa teorēmu (vai kā cita) pierādījumiem. Yas ir mācīšanās process. BET! Tā var apgūt zināšanas, bet ne garīgo pieredzi vai jēdzienus. Tur tāda pieeja neder. Mācoties teorēmas nevienu brīdi nav janotic tam, ko tev māca, viss secīgi izriet no iepriekš apgūtā, un pavisam nav svarīgi, kāda ir tā cilvēka personība, kas doto lietu pierādīja pirmais. Un visi pierādījumi ir atkārtojami, neatkarīgi no tā, kurš cilvēks to dara.

Tad nepārmetīšu Tev, ka nesaproti.
Ne visi, kam būs pietiekamas "zināšanas" varēs izsekot teorēmas pierādījumam (jo viņiem iespējams prātiņa pietrūks, lai šīs zināšanas pielietotu). Starpc. cik esmu novērojis vairums cilvēku pieņem teorēmas par pareizām vēl pirms pasniedzējs paspējis pateikt vārda "teorēma" pēdējo zilbi. wink.gif

CITĀTS(Roviela @ 19.01.2008 18:26) *
Vārdu sakot, salīdzinājums ir nekorekts. Jo pierādījumam IR jābūt, ar apgalvojumu un ticību tā patiesumam nepietiek. Ja kāds ir dumjš un pierādījumu nesaprot, tad tas neapgāž teoriju, bet vēlreiz saku - pierādījumam IR jābūt, un tādam, kas nav atkarīgs no konkrēta cilvēka.

Vai tad ieprekšējās rindkopas vārdos "ē... saprāta ir pamaz" neapgalvo pretējo?
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Shadowstalker
iesūtīt 19.01.2008 23:15
Raksts #22


Acīgais ex-mods
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 15.06.04
Kur: Dark Dark Forest
Mods 2007



CITĀTS(Dāvids @ 19.01.2008 23:01) *
Starpc. cik esmu novērojis vairums cilvēku pieņem teorēmas par pareizām vēl pirms pasniedzējs paspējis pateikt vārda "teorēma" pēdējo zilbi.
Tam ir savs pamats, jo, pēcāk tās pielietojot, izrādās, ka darbojas - attiecīgi ir pareizas ( un parasti nopietnās apmācības iestādēs pasniedzēji ne```` šķidru ).

Bet kas par to, tik un tā ir tādi, kuri iedziļinās arī skaidrojumā, lai kārtīgi izprastu lietas būtību.

Tikai mēs aizvien vairāk novirzamies no tēmas.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Elony
iesūtīt 20.01.2008 12:16
Raksts #23


Alveus anima
*******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 18.05.07
Kur: Aiz maskas
HP eksperts 2008



CITĀTS(Shadowstalker @ 19.01.2008 23:15) *
Tikai mēs aizvien vairāk novirzamies no tēmas.


Vai viena otra nespēja koncentrēties uz tēmu norāda uz apziņas mazo izmēru? grin.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Roviela
iesūtīt 20.01.2008 13:45
Raksts #24


Zintniece
Grupas ikona

Grupa: Noslēpumu nodaļa
Pievienojās: 03.11.03
Kur: te un tagad
Dzīvā enciklopēdija



CITĀTS(Dāvids @ 19.01.2008 23:01) *
Kāds skaidrojums kuram ir ikdienišķs un parasts atkarājas no cilvēka.
Tad nepārmetīšu Tev, ka nesaproti.
Ne visi, kam būs pietiekamas "zināšanas" varēs izsekot teorēmas pierādījumam (jo viņiem iespējams prātiņa pietrūks, lai šīs zināšanas pielietotu). Starpc. cik esmu novērojis vairums cilvēku pieņem teorēmas par pareizām vēl pirms pasniedzējs paspējis pateikt vārda "teorēma" pēdējo zilbi. wink.gif
Vai tad ieprekšējās rindkopas vārdos "ē... saprāta ir pamaz" neapgalvo pretējo?

Es arī nespēju tev pārmest, ka tu neko nezini par zinātni, pierādījumiem un to, kas tas vispār ir smile.gif Tev noteikti nav ne mazāko dotību šajā sfērā, ja pat nespēj saprast, ko es rakstu. Zināma mana vaina, droši vien, arī, ka neprotu skaidrot.
Tu visu pieņem uz ticību, ko es nedaru nekad. Tu pierādījumus NEDOD, kā tad es tos varētu mēģināt saprast, ko? grin.gif
Jā, pašus pirmsākumos visi cilvēki mācās visu ņemot uz ticību. Mammai, tēva, kaimiņiem, tantei un tā tālāk, jo visu uz savas ādas pārbaudīt nevar, un tā tas turpinās tik ilgi, kamēr cilvēks pieaug. Viens otrs sev atvieglo dzīvi visu turpinot ņemt uz ticību, bet tie, kas ir atveltīti ar zināmu daudzumu veselīgas skepses (lielākā cilvēces daļa, starp citu. Kurš nav pārbaudījis patiesību, ka liesma dedzina, ar savu pirkstu?), no viena brīža sāk visu vairāk vai mazāk pārbaudīt paši. Un viņi ir tie, kas virza uz priekšu zinātni, pārējie šai jomā nedod neko.
Visi, kam ir pietiekamas zināšanas, spēj izsekot kādam no pierādījuma veidiem. Te nav runa par kāda skolotāja neprasmi mācīt, vai par skolnieka slinkumu mācīties. Zinātnē un pierādījumos indivīdi NAV svarīgi. Bet ticībā un reliģijās - ir.

Starp citu, atgriežoties pie tēmas. Arī skatot vārdu "apziņa" budisma filozofijas jēdzienos (kas nekādi nav šī vārda pirmais un tiešais skaidrojums, bet gan ekscentriska ekstravagance, un nevienam nevar pārmest, ka viņš šo vārdu saprot savādāk), es nepiekrītu apgalvojumam, ka kaķiem un vaļiem ir lielāks apziņas izmērs. Pamatojums (pretējam Tu pamatojumu TĀ ARĪ NEIEDEVI tongue.gif) - cilvēks ir tā būtnes piedzimšanas stadija, kura vienīgā var dzīves laikā nopelnīties kļūt par dievišķo (vai kā to budismā apzīmē), un kā tādai tai vienkārši pienākas pats lielākais iespējamais apziņas lielums no visām citām dzīvajām būtnēm.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Logan
iesūtīt 21.01.2008 15:57
Raksts #25


Cenšas pārkliegt komentētāju Pasaules kausa izcīņā kalambolā
*****

Grupa: Bijušie
Pievienojās: 21.05.04
Kur: Kamelota



kā mēra apziņu?
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
washulis
iesūtīt 21.01.2008 16:01
Raksts #26


Cogito ergo sum
*******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 28.02.07
Kur: Divas mājas tālāk
Jaukais snīpis



jau jau šiem dzīvniekiem apziņa būtu lielāka, nekā cilvēkam, tad jau šie dzīvnieki sen jau visu pasauli būtu apzinājuši un iepējams būtu gudrāki par cilvēiem.

vismaz pagaidām tas nav novērots.. es jau nesaku, ka tikai cilvēks ir pietiekami attīstīts, bet nu...

ja šiem dzīvniekiem ir liela apziņa, tad tā noteiti ir 100% savādāka nekā cilvēkiem un iet pilnīgi citā virzienā... to nez vai par apziņu tad varētu nosaukt...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Dāvids
iesūtīt 23.01.2008 16:28
Raksts #27


Izvēlas zizli pie Olivanda
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 10.08.07



@Roviela
Par ticību - tā tomēr ir vajadzīga (ja piemēram Tu pati nebūtu noticējusi tam, kurš Tevi iemācīja pazīt burtus, Tu pat nevarētu izlasīt to, ko rakstu). Par zinātnes objektīvismu - tā gluži nav, jo daudzu ģeniālu prātu idejas ir laikabiedru noraktas.
Kā es Tev varu pierādīt ko tādu, ko Tu nespēj uztvert?

@Denija
Domāju, ka apziņa ir pārāk sarežģīta, lai to varētu tā vienkārši izmērīt un nosaukt ciparu... Protams ir cilvēki, kas apgalvo, ka to var, izdomā mērvienības u.tml., bet man personīgi tas nešķiet pareizi, jo pieredze mēdz būt dažāda un kura ir svarīgāka (piemēram viens ir bijis imperators, kas neko daudz ārpus pils nav redzējis un tikai "lēmis", bet otrs "parasts zemnieks")...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Roviela
iesūtīt 23.01.2008 19:52
Raksts #28


Zintniece
Grupas ikona

Grupa: Noslēpumu nodaļa
Pievienojās: 03.11.03
Kur: te un tagad
Dzīvā enciklopēdija



CITĀTS(Dāvids @ 23.01.2008 16:28) *
@Roviela
Par ticību - tā tomēr ir vajadzīga (ja piemēram Tu pati nebūtu noticējusi tam, kurš Tevi iemācīja pazīt burtus, Tu pat nevarētu izlasīt to, ko rakstu). Par zinātnes objektīvismu - tā gluži nav, jo daudzu ģeniālu prātu idejas ir laikabiedru noraktas.
Kā es Tev varu pierādīt ko tādu, ko Tu nespēj uztvert?
Vienkārši! Kaut reizīti pamēģini to izdarīt. Tu to vēl darījis nemaz neesi smile.gif Kā Tu zini, ka neuztveršu? Nezini! Jo neesi mēģinājis.
Ticība? Tu jauc ticību reliģiskā nozīmē ar to, par kuru es iepriekš rakstīju - to, kas ir sākotnēkās mācīšanās pamatu pamats, kas ir neatņemama cilvēka psihes sastāvdaļa. Tā, pirmā - bez tās var iztikt. No otrās, savukārt, gribēdams nevar tikt vaļā.
Ja Tu ar to domāji, ka man bija jānotic tieši Tev uz vārda par tiem apziņas izmēriem, tad, piedod! Tu man neesi tāda autoritāte, lai es Tev ticētu uz vārda.

Un atkal nav atbildes! laughing.gif Tas paliek smieklīgi, vai zini. Šoreiz Tu nevari teikt, ka es nebūtu savu noraidījumu par kaķu un vaļu apziņas izmēriem pamatojusi ar ideju no TAVA lauciņa, atbilstoši TAVAI norādītajai apziņas definīcijai. Bet Tu ko dari? Nē, nē, Tu jau neiesi paskaidrot, kur ir kļūda, nē, Tu žēlojies (pie tam mani ar to smagi apvainojot!), ka es tāpat nesapratīšot un nespēšot uztvert. Varu saderēt, ka Tu nespēj uzrakstīt ne pamatojumu, ne noraidījumu, jo vienkārši esi iespītējies kā mazs bērns, kuram norāda, ka viņš kaut kur kļūdījies, bet nē, šis spītīgi tikai maļ savu.
Trollis. Nekas vairāk neesi, diemžēl. Es Tev devu pietiekami laika vismaz KAUT KĀDU pamatojumu uzrakstīt, bet nekā!
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Logan
iesūtīt 23.01.2008 19:54
Raksts #29


Cenšas pārkliegt komentētāju Pasaules kausa izcīņā kalambolā
*****

Grupa: Bijušie
Pievienojās: 21.05.04
Kur: Kamelota



ak, nevar izmērīt.
tad kā var salīdzināt lielumu neizmērāmām lietām?
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Sindra
iesūtīt 24.01.2008 01:48
Raksts #30


Angel of Music
*******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 15.01.04
Kur: Azeroth
Spēļu meistars 2012



Nejēdzīga diskusija un spams.
Pavediens slēgts.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu

2 Lapas V  < 1 2
Closed TopicSākt jaunu pavedienu
2 lietotāji/s lasa šo pavedienu (2 viesi un 0 anonīmie lietotāji)
0 biedri:

 



RSS Lo-Fi versija Pašlaik ir: 28.03.2024 13:31