Kurbijkurne forums: Soli tuvāk fantāzijai

Laipni lūdzam, viesi ( Pieteikties | Reģistrēties )

> Brīvā griba
Dvēselīte
iesūtīt 27.11.2007 12:30
Raksts #1


Loveless
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 06.03.04
Kur: playing the hydrogen sonata
Oriģinālākā pareģojuma autore



Tad lūk, pavedienā par to "Kas mūs vada?", aizsākās vēl viens interesants un apspriešanas vērts atzars - brīva griba.

Šajā pavedienā tā būs topika tēma.

Parastie jautājumi:


1. Kā liekas jums, kas ir jēdziens 'brīvā griba'?
2. Vai tāda eksistē?
3. Ja nē - kāpēc? Ja jā - kāpēc?




Viedokļi par tēmu ir dažādi. To daudz ir apskatījis Luters, Sv. Augustīns un tik daudz citu filozofu, domātaju, teologu un visu citu, kam nav bijis slinkums, ka tos nav iespējams uzskaitīt.

Es, personīgi, brīvo gribu atzīstu tad, kad tas ir izdevīgi un noliedzu tad, kad tas ir izdevīgi. Viss ir atkarīgs no situācijas, tāpēc pagaidam neņemšos propogandēt kādu no viedokļiem.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
 
Sākt jaunu pavedienu
Atbildes (1 - 5)
washulis
iesūtīt 23.12.2007 17:03
Raksts #2


Cogito ergo sum
*******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 28.02.07
Kur: Divas mājas tālāk
Jaukais snīpis



CITĀTS
1. Kā liekas jums, kas ir jēdziens 'brīvā griba'?
2. Vai tāda eksistē?
3. Ja nē - kāpēc? Ja jā - kāpēc?


1. brīvo gribu es definētu kā saprātu, spēju domāt patstāvīgi un izlemt savu likteni. ja jau es tā to definēju, tātad secinot varētu tikt, ka jā, tāda pastāv... bet kāpēc??? es neticu dievam, kas padara grūtāku atbildēt, jo brīvo gribu varētu nosaukt arī par dvēseli, caur kuru esam vienoti ar Dievu, bet paskaidrot to zinātniski vai kaut kā tamlīdzīgi... es nezinu... tāpēc lai uzdotu šo jautājumu!
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Dāvids
iesūtīt 27.12.2007 02:13
Raksts #3


Izvēlas zizli pie Olivanda
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 10.08.07



Manuprāt:
1. Pretstats determinismam.
2. Jā, izvēles iespējā kokveida struktūrā ar kopā saaugušiem zariem.
3. Jo cilvēkam ir dota iespēja izvēlēties, kā rīkoties konkrētās situācijās un katrai izvēlei ir savas sekas - savs dzīves turpinājums. Cik šie turpinājumi ir līdzīgi un vai (un kurā vietā) "satek" kopā veidojot "secības punktus" aiz kuriem nākotne ir vienāda vairākām izvēlēm ir plašāks jautājums...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Debija
iesūtīt 30.12.2007 01:04
Raksts #4


Sēž zem Šķirmices
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 31.10.07
Kur: Saules dieva tuvumā.



1. Man nav jēdziena brīvajai gribai. Tāda jau tā ir. Tie divi vārdi izsaka visu un tur neko paskaidrot nevajag.
2. Protams.
3. Kāpēc gan nē? Ja jau eksistē veselais saprāts, ja mēs domājam, runājam un daram, tad kāpēc, lai mums nebūtu dota iespēja izvēlēties, domāt, runāt balstoties uz saviem uzskatiem un viedokļiem?Varu dot kaut vai piemēru - ticīgie un neticīgie. Mēs paši izvēlamies kam ticēt un kam pievienoties. Tāpat mēs izvēlamies kam neticēt.
Es apbrīnoju cilvēkus, kuri uzskata, ka tādas brīvās gribas nav.

Šo rakstu rediģēja Debija: 30.12.2007 01:04
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Elony
iesūtīt 30.12.2007 14:38
Raksts #5


Alveus anima
*******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 18.05.07
Kur: Aiz maskas
HP eksperts 2008



Manuprāt dzīvot bez brīvas gribas nozīmē sevi pielīdzināt dzīvniekiem. Viņi it bioloģiskie robati, vadās no instinktiem, gluži kā datorprogrammām.
CIlvēks var rīktoies pretēji jebkuriem saviem instinktiem. Altruisms - tas ir pierādījums.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Roviela
iesūtīt 30.12.2007 14:54
Raksts #6


Zintniece
Grupas ikona

Grupa: Noslēpumu nodaļa
Pievienojās: 03.11.03
Kur: te un tagad
Dzīvā enciklopēdija



CITĀTS(Elony @ 30.12.2007 14:38) *
Manuprāt dzīvot bez brīvas gribas nozīmē sevi pielīdzināt dzīvniekiem. Viņi it bioloģiskie robati, vadās no instinktiem, gluži kā datorprogrammām.
CIlvēks var rīktoies pretēji jebkuriem saviem instinktiem. Altruisms - tas ir pierādījums.

Jebkuram nevar, ja runa par iedzimtiem refleksiem smile.gif Tie nevienam nav jāmāca, ieskaitot nupat dzimušos, bet no tiem arī atteikties nevar pat, ja tā sagribi. Piemēram - nevar nomirt, vienkārši aizturot elpu, bez kādiem palīglīdzekļiem. Nevar - refleksi neļaus.
Un nav arī tiesa, ka dzīvnieki ir tīri bioloģiski ieprogrammēti. Vismaz dzīvnieki ar kaut cik sarežģītu nervu sistēmu ir diezgan brīvi šādā vai tādā izvēlē. Ne tik apdomāti kā cilvēkam, kuram ir abstraktā domāšana, bet nav arī tā, ka darbojas tikai instinkti. Kaķis savus instinktus skrāpēt to, kurš viņam tobrīd nepatīk, jo, redz, uzrāva no salda miega, spēj gluži labi apspiest, kad pamana, ka nelietis, kas tā izdarīja, ir viņa labs paziņa. Kaķis nonāk stresā no tādas apspiešanas, protams, bet tieši tas pats ir ar cilvēkiem, kas sevi piespiež, teiksim, neļaut vaļu dusmām.

Manuprāt, ideja par brīvo gribu ir abstraktās domāšanas rezultāts smile.gif Vienā ziņā taisnība - dzīvniekiem galva par šo jautājumu nesāp, tāpat kā par dzīves jēgu. Dzīvo, kamēr var padzīvot, un viss.

Brīvai gribai nav jēgas, ja pieņem, ka viss ir absolūti iepriekšnoteikts. Es personīgi neatbalstu ideju par absolūtu iepriekšnoteiktību, tāpēc uzskatu, ka brīva griba ir.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu

Atbildēt pavedienāSākt jaunu pavedienu
1 lietotāji/s lasa šo pavedienu (1 viesi un 0 anonīmie lietotāji)
0 biedri:

 



RSS Lo-Fi versija Pašlaik ir: 20.04.2024 06:09