Kurbijkurne forums: Soli tuvāk fantāzijai

Laipni lūdzam, viesi ( Pieteikties | Reģistrēties )

> Fantasy žanra definīcija..., .. pēc jūsu domām?
Rosie Cotton
iesūtīt 09.02.2004 22:15
Raksts #1


Gāž podus mikstūrās
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 27.01.04



Kā jūs izskaidrotu fantasy būtību cilvēkam, kam par to nav nojausmas vai arī diezgan juceklīgs priekšstats?
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
2 Lapas V   1 2 >  
Sākt jaunu pavedienu
Atbildes (1 - 19)
Roviela
iesūtīt 10.02.2004 09:31
Raksts #2


Zintniece
Grupas ikona

Grupa: Noslēpumu nodaļa
Pievienojās: 03.11.03
Kur: te un tagad
Dzīvā enciklopēdija



Droši vien pirms skaidrošanas izlasītu, kas vārdnīcās, piemēram, Wikipedia rakstīts.
Tur ir puslīdz jauki izklāstīts, ko ar to saprot literatūrā smile.gif Un, ja es tā labi padomāju, tad tas, ko es no galvas varētu par fantasy pateikt, ir kaut kas ļoti līdzīgs.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
NovemberNövelet
iesūtīt 10.02.2004 16:47
Raksts #3


Kārto teleportēšanās eksāmenu
****

Grupa: Bijušie
Pievienojās: 07.02.04
Kur: The point of no return



tongue.gif Es neskaidrotu..Es iedotu palasiit graamatas, lai arii tas cilveeks ar sho zhanru saslimst tikpat ljoti cik es happy.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nimue
iesūtīt 10.02.2004 19:01
Raksts #4


Istari māceklis
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 29.12.03
GP eksperts 2006



Reiki: cik saprotu no iepriekšējiem pavedieniem, problēma ir tā, ka šis cilvēks ir gana lasījis arī fantasy žanra grāmatas, bet nezin, tieši kuras no lasītajām šim žanram pieder, bet kuras ne...

Ja es mēģinātu to definēt:
1) Daiļdarba laiks, pasaules tehniskā attīstība -vai nu atbilstoša mūsdienām, vai iepriekšējiem gadsimtiem. Nekad tehnoloģiski par darba rakstīšanas brīdi augstāk attīstīta sabiedrība.
2) Norises vieta - vai nu cita pasaule (tur - viduszeme, jūrzeme) vai arī tepat mums līdzās, tikai mēs to nepamanām (tas pats Poters)
3)No ikdienas atšķirīgi noteikumi - parasti maģija, bet iespējami arī citi varianti. Var būt vai nebūt dažādi fantastiski radījumi.

Ja Sci-Fi parasti ir stāsts par to, kas tagad notikt nevar, bet varbūt kaut kad tuvākā vai tālākā nākotnē būs iespējams, Fantasy stāsta par to, kas nekad nav bijis un nekad nebūs, bet var pastāvēt tikai iztēlē.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Rosie Cotton
iesūtīt 10.02.2004 20:35
Raksts #5


Gāž podus mikstūrās
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 27.01.04



Paldies par ieskatu! Bet pēc šādas definīcijas arī, piemēram, Korāns pieder fantasy žanram.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nimue
iesūtīt 10.02.2004 21:12
Raksts #6


Istari māceklis
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 29.12.03
GP eksperts 2006



Man šķita, ka šeit tiek runāts par daiļliteratūru - ne Korāns, ne Bībele pie daiļliteratūras tomēr parasti pieskaitīta netiek.

Vēl jau varētu piebilst, ka arī tieši bērnu literatūra parasti pie fantasy pieskaitīta netiek - bez īpašiem sīkākiem paskaidrojumiem. Ir izņēmumi, bet to nav daudz...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Rosie Cotton
iesūtīt 10.02.2004 21:42
Raksts #7


Gāž podus mikstūrās
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 27.01.04



Kāpēc ne?
Nu labi, tas par Korānu, protams, bija domāts kā kidding. Bet kopumā ņemot, viduslaiku apraksti, maģija un citpasaule - te jau var pieskaitit gan mūsu pašu Lāčplēsi, gan Raiņa un Aspazijas lugas, gan spoku stāstus, Drakulu...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
beruthiel
iesūtīt 11.02.2004 00:28
Raksts #8


Bēg no sera Kedogena
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 22.01.04
Kur: at the moment - Fangorn forest



Lāčplēsis ir eposs
Raiņa/Aspazijas lugas ir drāma
spoku stāsti un Drākula ir "horror" žanrs.

tas atkal sākas no tā paša gala.
kur redzēji gaismu, aizvien tumša ala.

es nesaprotu, vai šeit mēģina noskaidrot literāro žanru veidus un to sastāvdaļas, vai atšķirības starp "fantasy" žanra grāmatām??

literatūra ir māksla! tur nav striktu robežu, kurās jāiekļaujās!
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Rosie Cotton
iesūtīt 11.02.2004 08:19
Raksts #9


Gāž podus mikstūrās
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 27.01.04



Nē, šeit mēģina uzzināt, kādas īpatnības nošķir fantasy no citiem žanriem, kuros parādās pārdabiskais.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Aziren
iesūtīt 11.02.2004 13:24
Raksts #10


Cīnās ar Lankašīras laumiņām
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 23.12.03
Kur: tepat vien es esmu...



Nimue es tev daļēji nepiekrītu un daļējie arī piekrītu.......
Kad mācījos 10. klasaē bij tur sadaļa par seno litereatūru unntur tika minēta Vecā derība.........

Man kā cilvēkam, kas to ir izlasījis no vāciņa līdz vāciņam ir jāsaka,ka dažās grāmatas var skaitīt pie daiļliteratūras..........5 Mozus grāmatas galu galā ir epos..............

Rupji runājot, ja kādam rodas fantasy lasām vielas trūkums palasiet VD tā ir fantasy māte tāpa kā tautas pasakas.......[ceru, ka neviens manu teikto neņems nopietnā un nenomētas ar akmeņeim kā ķeceri]...........
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Rosie Cotton
iesūtīt 11.02.2004 14:38
Raksts #11


Gāž podus mikstūrās
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 27.01.04



Nu tas ir diskutabli, bet tam vajadzētu atsevišķu tēmu...
Kas interesē mani, ir - kas nosaka, ka darbs ir fantasy? Un ar ko fantasy ir atšķirīga, lai to nejauktu ar zinātnisko fantastiku, pasaku, magic realism, alegoriju, fabulu un vēl veselu kaudzi citu žanru?
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Aziren
iesūtīt 11.02.2004 16:23
Raksts #12


Cīnās ar Lankašīras laumiņām
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 23.12.03
Kur: tepat vien es esmu...



Tas vai darbs ir fantasy ir jājūt ar iekšieni........to var pateikt tIkai pats lasītājs.........ja tā ir lēta lubenīte, tas nav cienīgs saukties par fantasy..........
Zinātniskā fntastika ir metāliska un aukstāka........personīgi manī tā neraisa lielas emocijas........

Fantasy ir kaut kas maigs, trausls...........kā migla no rīta...........kā rasas pielījis zirnekļtīkls, ja to aizskarsi tas sabruks..........

fantasy ir tepat..........tiaki tu varbūt neesi iemācijies redzēt..........es dzīvoju iekš fsntasy, jo tas ir visapkārt..............paskaties uz savu dzimteni un labāku fantasy tu neatradīsi.............tāpēc jau es dievinu LOTR................ :blink:

Šo rakstu rediģēja Hisie-Gaur: 11.02.2004 16:25
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Rosie Cotton
iesūtīt 12.02.2004 19:38
Raksts #13


Gāž podus mikstūrās
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 27.01.04



Bet tās ir tikai emocijas, nevar taču žanru definēt "tas ir tad, kad mani rodas tādas sajūtas kā rasa kurtur zirnekļa tīklā... tad ir fantasy."
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Nimue
iesūtīt 12.02.2004 20:08
Raksts #14


Istari māceklis
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 29.12.03
GP eksperts 2006



Ar sveetajiem rakstiem ir sarezhgjiiti - tiiri dogmatiski manupraat tiek uzskatiits, ka to autors ir nevis cilveeks, bet Dievs (cilveeks tikai pieraksta) - liidz ar to diskusija par koraana vai biibeles piederiibu vai nepiederiibu dailjliteratuurai laikam nav viennoziimiigi atbildama.

Nepiekriitu Hisie - arii leeta lubeniite var buut fantasy - tiiri kvantitatiivi lielaakaa dalja fantasy tieshaam sastaav no leetaam lubeniiteem.


Tomeer, jaatziist, ka Hisie visai preciizi ir aprakstiijis shiis diskusijas neveiksmes iemeslus - lai arii mees zinaam, kas ir fantasy, taa nav preciizi nododama definiicija - jo preciizaak meegjinaasi to noteikt, jo taalaak no patiesiibas buusi - zirneklja tiikls, kuram nevar pieskarties....

Rosie - literatuura nav matemaatika. Rakstnieks parasti nepaseezhas pie galda ar domu "tagad es uzrakstiishu 200 lappuses garu fantasy zhanra noveli" (labi, ir arii taadi eksemplaari, bet ieveerojamaa mazaakumaa) - aptuveni pa zhanriem darbus meegjina sadaliit veelaak, starp citu, pashi autori ne vienmeer piekriit tam, kaados zhanros tiek iedaliiti vinju darbi.

Mees varam tev pateikt (lai gan tas prasiis daudz klaika un daudzas lappuses teksta) ar ko fantasy zhanrs atshkjiras no citiem konkreetiem, ko tu piesauksi (ja vispaar atshkjiras, nevis viens otru pilniibaa vai daljeeji iekljauj), bet neviens tev nedos zhanra neapstriidamu definiicju, peec kuras buus viennoziimigi nosakaama pilniigi jebkura darba piederiiba vai nepiederiiba fantasy. Var dot aptuvenu skaidrojumu, bet tas arii viss. Arii piedziivojumu literatuuru nevar preciizi un neapstriidami nodefineet, vai, piemeeram, veesturisko romaanu - nerunaasim nemaz par tik iisu laiku pastaaveejushu zhanru (sheit iet runa par konkreetaa termina lietoshanu NEVIS literatuuru, kas pie taa pieskaitaama)
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Rosie Cotton
iesūtīt 12.02.2004 21:00
Raksts #15


Gāž podus mikstūrās
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 27.01.04



Tev, protams, taisnība, bet es tikai gribēju noskaidrot kaut jel kādas pamatlietas., kas ir raksturīgas fantasy, ar to nedomājot, ka tās nevar būt raksturīgas nevienam citam darbam.. vārdu sakot, nevis to kas neietilpst fantasy, bet gan , kas noteikti vai pārsvarā ietilpst...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Che
iesūtīt 13.02.2004 01:26
Raksts #16


Sēž zem Šķirmices
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 04.09.03



Veeru valjaa savu Websters Unabridged Dictionary un meegjinaaju rast skaidriibu.
Apvienojot vairaakas definiicijas (fantasy, fantastic, fantasyland) iznaaca apmeeram shaadi:
Fantasy (literatuuraa lietots arii termins fantasia) ir darbs, kas ir iedomaats un nebalstaas uz realitaati, iespeejams tas pat ir iracionaals, kuraa ir saistiiba ar nedabiskiem notikumiem un paardabiskaam radiibaam; darbiiba shaadaa darbaa risinaas iedomaataa un/vai hipoteetiskaa pasaulee.

Shkjiet, ka no ieprieksh mineetaa var secinaat, kam buutu jaabuut dailjdarbaa, lai tam vareetu piedeeveet fantasy.

Protams, defineejumaa ir saskataamas "vaajaas" vietas, kas veido apburto loku no kura nav iespeejams izkljuut, repsektiivi, pie vienota un korekta defineejuma nokljuut nav iespeejams.

Es domaaju, ka cilveeks pats izveelas zhanru, kuraa lasiitais darbs buutu ievietojams. Pragmatiski luukojoties to nav un nebuus iespeejams izdariit, jo nepastaav a priori definiiciju shajaa jautaajumaa, kaa jau Nimue to mineeja. Liidz ar to, mees pashi nosakaam vai tas ir vai nav fantasy. Shis pasha cilveeka veidotais iedaliijums protams balstaas uz vispaar izlasiito darbu baazes - jo vairaak esi lasiijis dazhaada veida literatuuru, jo kvalitatiivaaks buus shis iedaliijums.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Rosie Cotton
iesūtīt 13.02.2004 10:17
Raksts #17


Gāž podus mikstūrās
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 27.01.04



Nu paldies par pūliņiem. Ir jau dzirdēti arī visādi mistiski apakšiedalījumi, kā comic fantasy, sword and sorcery, un kas tik vēl ne, bet tas laikam vis siet zem lelā termina fantasy..
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Rosie Cotton
iesūtīt 28.02.2004 10:35
Raksts #18


Gāž podus mikstūrās
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 27.01.04



Nezinu, vai vērts veidot jaunu pavedienu ar šo jautājumu... Kā jūs definētu starpību starp ScF un fantasy?
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Aziren
iesūtīt 01.03.2004 10:02
Raksts #19


Cīnās ar Lankašīras laumiņām
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 23.12.03
Kur: tepat vien es esmu...



Atšķirība ir ļoti liela........ScF vairākumā ir nenormāli materiālistisk un pilns ar aukstiem zinātnes murgiem.......ir protams izņēmumi, bet tie izņēmumi ir fantasy un ScF hibrīdi...........

........es drusku padomāsu un tad pateikšu, ko vairāk........
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
eziic_miglaa
iesūtīt 04.03.2004 12:56
Raksts #20


Atver vēstuli ar SĒRG-u rezultātiem
****

Grupa: HPētnieki
Pievienojās: 23.02.04
Kur: miglaa runaajoties ar balto zirgu... vai arii pie laaciisa skaitot zvaigznes, eedot ievaariijumu un dzerot teeju... vai arii raadot puucei celu uz attieciigo kliiniku...



es nezinu, bet man liekas, ka fantasy ir emocionaalaaks un taads organiskaaks. palaujies uz sevi, savaam speejaam un iespeejaam un saskanu ar apkaarteejo vidi.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu

2 Lapas V   1 2 >
Atbildēt pavedienāSākt jaunu pavedienu
1 lietotāji/s lasa šo pavedienu (1 viesi un 0 anonīmie lietotāji)
0 biedri:

 



RSS Lo-Fi versija Pašlaik ir: 28.03.2024 12:19