Kurbijkurne forums: Soli tuvāk fantāzijai

Laipni lūdzam, viesi ( Pieteikties | Reģistrēties )

> Vēja ziedi, Jānis Jaunsudrabiņš
mazā peciņa
iesūtīt 13.08.2006 23:21
Raksts #1


Tvarsta pūķus Rumānijā
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 24.07.03
Kur: Rīga
Grafiķe 2005



Šī ir viena no J.Jaunsudrabiņa obligātās literatūras lasāmvielām, kas man bija jāizlasa šajā vasarā, un šī arī ir vienīgā lasāmviela, ko es esmu izlasījusi.


Tie, kuri ir izlasījuši šo gabalu, nevarētu apskaidrot, kas galu galā beigās notika?

Un vēl daži sīkumi, varbūt varat izdomāt:
  • Tēma
  • Ideja
  • Problēmas
  • Autora pozīcija
  • Tēmas aktualitāte

Ja kāds būtu lasījis, būtu diezgan jauki, ja vismaz dalītos domās ar ko tamlīdzīgu:
1.Pieraksti turpinājumu iesāktajiem teikumiem!
1) Stāstā skaistākās ainas ir:
2) Par traģiskāko es uzskatu:
3) Man morāli un psiholoģiski nepieņemams ir:
4) Es nesaprotu:
5) Es neticu:
6) Mani pārsteidza:
7) Es nosodu:
8) Es saprotu:
9) Es gribu piebilst:
10) Šajā stāstā man vislabāk patīk šādu tēlu valoda:
Pamato, kāpēc!
11) Man vislabāk patīk dabas apraksts par
12) Kādi neparasti tēli izmantoti romantiska noskaņojuma radīšanai?
13) Kā tu saproti virsrakstu “Vēja ziedi”?
14) Iedomājies, ka tu esi rakstnieks! Kāds būtu stāsta nobeigums?

Lūdzu, kāds? unsure_a.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
 
Sākt jaunu pavedienu
Atbildes (1 - 16)
drausmis
iesūtīt 13.08.2006 23:38
Raksts #2


Cep speķi Dūdijam
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 22.01.06



Man par šito aizpagājšgad bija jāraksta, un, ja nemaldos, tas referāts vēl kaut kur saglabājies, bet var droši teikt, ka tur itin nekā, kas varētu līdzēt 11tajai klasei. Viens no draņķīgākajiem, ko jebkad esmu uzcepusi, jo vispār pats stāsts ir viens liels murgs, cik nu es to vairs atceros. Beigās viens no viņiem nomira. Laikam. XD
Iesaku vienkārši saņemties un kaut ko saklopsēt, jo, ja vien neesi ‘smago-pārdomu-drukāšanas-ģēnijs’, nekas spīdošs tur tāpat nevar sanākt.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
mazā peciņa
iesūtīt 14.08.2006 00:13
Raksts #3


Tvarsta pūķus Rumānijā
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 24.07.03
Kur: Rīga
Grafiķe 2005



Bet tu nezini manu literatūras skolotāju. Viņai vajag visu sīkumos, un ja nav sīkumos, tad augstāk par 5ci nemaz nevar pie viņas dabūt.
Nevari pameklēt to referātu? Te ierakstīt? rolleyes_a.gif Jo man vissvarīgākais ir tā tēma, ideja, problēmas, tēmas aktualitāte un autora pozīcija.

CITĀTS
Beigās viens no viņiem nomira. Laikam. XD
Nu it kā. Nu tas Spodris ermm.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Saraida
iesūtīt 14.08.2006 10:43
Raksts #4


Izrāda pirmās maģijas pazīmes
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 29.06.06



Varbūt bišķi varu arī palīdzēt. Arī man to vajadzēja lasīt - pagājušajā gadā. Visu gan neatceros, bet šādas tādas domas un idejas man gan ir.

Tātad.
Šis stāsts ir par mīlestību, uzticību un cerību. Tas ir viegls un aizraujošs, tomēr tam cauri vijas kāds pagātnes noslēpums. Tas ir stāsts par pirmo mīlestību, pirmajām cerībām un pirmo vilšanos.

Noskaņa - gaiša, saulaina, jaunības optimisma pilna. Rasmas pārdzīvojumi tam piešķir dažādas noskaņas: prieku, līksmību, šaubas, izmisumu, neziņu, apjukumu.

Liela nozīme stāstā ir vijolei, tās stīgām. Būtu labi ja pati vēlreiz pārdomātu vijoles nozīmi šajā stāstā. Tici man tai ir liela nozīme. Man likās, ka gan dvēseles stīgas, gan vijoles stīgas ir kaut kas tuvs un radniecīgs, to vārdos nevar izteikt, bet ar sirdi tomēr var just. Tās abas trīsēja mīlestībā.

Liela nozīme ir arī naktij kad vijoles stīgas pārtrūka - tās samirka, kad puisis skrēja pakaļ meitenei. Te ir divas idejas: satrūka vienas stīgas (vijoles) un ietrīsējās citas - dvēseles (tas ir mans variants), bet daudzi klasē saprata, ka vijoles stīgas satrūka vēstot šīs mīlestības slikto iznākumu, to ka tā nav lemta. Izvēlies, kurš no šiem variantiem ir pieņemamaāks tev.

Vēl mani piesaistīja beigas. Tajās neviens nenomira!!!! Beigās izrādījās, ka Spodris un Rasma ir brālis un māsa, tāpēc viņu mīlestība nevar plaukt. Pievērs uzmanību pēdējajiem Spodra vārdiem: "Tu esi tikai pumpuriņš - tev jāuzzied vēl. Varbūt tu vēl ar Jāni sastapsies... Lai dievs dod! Sveika!" Tu vari pieminēt savā sacerējumā cik smagi ir teikt šādus vārdus, cik ārkārtīgi grūtu - šķirties. Manuprāt abu jauniešu pēdējā saruna vērta šo stāstu atšķirīgu no citiem mīlestības stāstiem.

Ja nemaldos tajā vakarā zvanīja kapsētas zvans - ne jau Spodra nāvi tas zvanīja, bet mīlestības nāvi.

Vēl vari paraksturot tēlus.
RASMA - jauna, gandrīz 16 gadi, turīgu saimnieku meita, tēvs miris, māte ir uzņēmīga un gudra sieviete (spēj pārvaldīt saimniecību), diezgan izlutināta, parasti nekas īpašs viņai nav jādara (nedaudz ganīja aitas), dienas pavada klaiņojot, naktīs pārdomās vai kapos. Viņa ir brīva kā putns debesīs un tāds ir arī viņas raksturs. Viņai nav tuvāku attiecību ne ar māti, ne kalpiem. Varbūt viņa pat ir egoistiska - viņas pasaulē vieta ir tikai vīnai pašaai un Spodrim.

Vēl vari paraksturot SPODRI, viņa uzņēmību, vēlmi mācīties, mīlestību, rīcību u.c.

Noteikti pievērs arī uzmanību JĀNIM - kalpu puisim. Viņš ļoti mīl Rasmu, tomēr neuzdrīkstas to nevienam teikt, savu mīlestību viņš slēpj aiz dzēlīgām piezīmēm, bet viņu var saprast - ja viņš pieietu pie Rasmas viņa visticamāk pasmietos, jo attiecībās ar cilvēkiem Rasma neizceļas ar īpašu sapratni. Pievērs uzmanību Jāņa vēstulei, vari paraksturot tās valodu, Rasmas reakciju to lasot, Jāņa domas. Šajā vēstulē Jānis novēl Rasmai palikt kopā ar Spodri. Bet grūti ir dzīvot līdzās cilvēkam, kuru mīli un dievini, bet tas tevi neievēro, tāpēc arī Jānis devās projām.

Šis arī tev varbūt noderēs.
Tēli ir atklāti darbībā un Rasmas pārdomās, novērojumos. Vēstījums ir pirmajā personā. Stāsta valoda - viegla, plūstoša, vienkārša un raita. Lielākā daļa teikumu ir salikti, bet tienav gari un samudžināti. Bieži tiek uzdoti dažādi jautājumi, nereti teikumi beidzas ar daudzpunkti. Meistarīgi attēlotas Rasmas pārdomas. Stāstā ir daudz skaistu salīdzinājumu ("pieplakt pie zemes kā putna bērnam", "pasaule likās kā apkvēpusi, kā pelēku pelnu piesēta").
Atrodi augstāk minētajam piemērus.

"Vēja ziedi" - manuprāt, šāds nosaukums ir tāpēc, ka arī vēja ziediem nav lemts ilgs mūžs. Ja nemaldos, tad J. Jaunsudrabiņš gribēja sākumā saukt šo stāstu "Vienas vasaras stāsts", bet rakstnieks, kuram viņš aiznesa šo stāstu, kategoriski iebilda pret to un ieteica dēvēt par "Vēja ziediem". Tas ir tāds skaists, skanīgs nosaukums, tomēr sevī ietver arī šī stāsta jēgu - šai mīlestībai nav lemts ilgs mūžs.

Ceru, ka tas tev noderēs. Man gan patika šis stāsts. Tas bija pirmais stāsts par mīlestību, kas man patika.
P. S.Tas bija no maniem pierakstiem un ieskaitēm - vēl ko iesaku: vairāk paraksturo Jāņa tēlu un padomā par filozofiskām pārdomām par cilvēkyu dzīvi. (Tas man trūka un skolotāja pierakstīja klāt).

Šo rakstu rediģēja Saraida: 14.08.2006 10:49
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
mazā peciņa
iesūtīt 15.08.2006 01:08
Raksts #5


Tvarsta pūķus Rumānijā
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 24.07.03
Kur: Rīga
Grafiķe 2005



Saraida, tu man tikko palīdzēji daudz vairāk nekā bišķi, ļoti liels paldies smile.gif

Es patiešām nebiju tik daudzās vietās par to visu aizdomājusies, un vismaz beidzot arī sapratu beigas.
Un arī stāsta nosaukuma jēgu sapratu daudz maz. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Saraida
iesūtīt 16.08.2006 11:39
Raksts #6


Izrāda pirmās maģijas pazīmes
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 29.06.06



Nav par ko.
Man laikam vienkārši ir noveicies ar literatūras skolotāju. Viņa mums ne tikai uzdod, bet mēs arī klasē pārrunājam un izsakām savas domas un spriedumus. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Hikari
iesūtīt 30.10.2006 07:33
Raksts #7


Skatās acīs baziliskam
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 19.07.04
Kur: Latvija <-> Japāna
Sakuras ziediņš



Tiešām laba grāmata, man patika, atgādināja gan mūsu pašu latviešu ziepeni, bet nekas, kaut kas īpašs tajā visā tomēr bija smile.gif Lasīju pagājušajā gadā smile.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
maichestera
iesūtīt 22.04.2007 00:44
Raksts #8


Kārto SLIM-us
****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 19.10.06
Kur: Ar fotoaparātu mežā.



Jaunsudrabiņš bija viens no maniem mīļākajiem autoriem skolas laikā.
Esmu pārlasijusi vīņa darbus ne vienreiz vien.
šis darbs,manuprāt,nav tik labs kā Baltā vai Zaļā grāmata
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Soleisa
iesūtīt 10.05.2007 20:21
Raksts #9


Gāž podus mikstūrās
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 06.11.05
Kur: sapņu valstība



Esmu izlasījusi "Vēja ziedus", man arī tie ļoti patika, bija kaut kas aizkustinošs šajā romānā, kas lika pārdomāt savu dzīvi. Man tomēr likās, ka Spodris beigās nomira, pakārās grāmāta bija kāds teikums, kas liecināja par to. Man tagad nav grāmatas, tādēļ nevaru nocitēt. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
~SweetIrony~
iesūtīt 28.06.2007 17:32
Raksts #10


Pārvērš vaboles par pogām
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 13.07.05
Kur: Ledusskapī pie gurķiem!



jā man ar šogad palaimējās tkt pie obligātās literatūras, kuras sarakstābija arī šī grāmata, nesen izlasīju, nedaudz sviestaini tik daudz lasīt par dabas ainavām utml., bet vispār jau skaisti, skumīgi...

tajā abalā, kad Rasma ir slima un guļ istabā, tur gan var nojūgties kamēr tiek atkal līdz kādam spraigākam sižetam, bet nu jā tas, ka galu galā viņi sanāk viens otram radinieki, pat diezgan tuvi, gan ir skumīgi, bet nu man jau nez kapēc pēc Jāņa vēstules likās, ka galu galā lemts viņai būs kalpu puika...

valoda bija vietām priekš manis pārāk pārbāzta ar dabas aprakstiem, nu nebija tik viegli lasit, bet vēlu veksmi, ja kāds to vēl tikai taisās lasīt smile.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
hellqueen
iesūtīt 31.05.2008 23:24
Raksts #11


Bēg no sera Kedogena
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 17.06.06
Kur: Kaste.



Lasīju šogad.
Šis darbs mani saistīja. Bija tiešām interesants, tikai man tiešām riebās tās vietas, kur pārmērīgi daudz tik aprakstīta daba un salīdzināta ar cilvēka jūtam, izņemot to visu ārā sanāca tiešām labs darbs.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
tiimak
iesūtīt 14.10.2008 15:54
Raksts #12


Cep speķi Dūdijam
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 14.10.08



Kāds varētu palīdzēt saistībā ar pretstatiem ?
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Bjernsone
iesūtīt 15.10.2008 01:30
Raksts #13


Izrāda pirmās maģijas pazīmes
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 02.09.08
Kur: līdzās



ask google!
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Klāra
iesūtīt 22.10.2008 17:00
Raksts #14


Cīnās ar Lankašīras laumiņām
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 04.12.07
Kur: tavā sirdī



Kurā klasē ir jālasa šis murgs????? Pēc nosaukuma vien izklausās atbaidoši un galīgs ku-kū... Ceru, ka man tas nebūs jālasa.. Pietiek ar "Aiju".. Latviešu rakstnieki vispār ir superdepresīvi un pašnāvnieciski xD.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
pekene
iesūtīt 13.01.2009 18:57
Raksts #15


Atver vēstuli ar SĒRG-u rezultātiem
****

Grupa: Bijušie
Pievienojās: 18.11.03
Kur: starā par dzīvi



Ļotiļoti skaists darbs, manuprāt happy.gif. Ļoti patika. Bija jālasa laikam 11ajā klasē, ja nemaldos.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
nenuil
iesūtīt 13.01.2009 23:27
Raksts #16


Prāto, kā lietderīgāk ieguldīt rūķīšu zeltu
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 21.01.06
Kur: šodien zeme iztiks bez mums
Novembra mākslinieks 2009



izlasīju pirms dažām dienām, un man kaut kā nepatika ermm.gif es tikko biju pabeigusi arī jaunsudrabiņa "aiju", un tā man patika labāk. nez, kaut kā muļķīgi brīžiem viss likās un nereāli. it kā tās varoņu uzvedībā kaitinošās lietas varētu attaisnot ar to, ka tie bija citi laiki, bet nu vienalga īsti nepatika

starp citu, sen neesmu lasījusi nevienu latviešu autora darbu ar laimīgām beigām ;D drusku jau sāk apnikt
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Madlēna
iesūtīt 16.03.2010 19:04
Raksts #17


Cep speķi Dūdijam
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 16.03.10



Tie, kuri ir izlasījuši šo gabalu, nevarētu apskaidrot, kas galu galā beigās notika?lugas beigās Rasma ar Spodri sanāca pusmāsa ar pusbrāli

[*]Problēmas -kā vecāku noklusētība ietekmē jauniešu dzīvi?; kāpēc mīlestība, kura tikko radusies, negūst piepildījumu? ; kā tālums ietekmē attiecības? vai māte un Valgs bija tiesīgi glabāt savu noslēpumu no bērniem?
3) Man morāli un psiholoģiski nepieņemams ir: vecāku bezadbildīgā rīcība (ka nepasaka,ka abi(rasma,spodris) ir asinsradinieki)
13) Kā tu saproti virsrakstu “Vēja ziedi” -"vēja ziedi" -par šādiem ziediem sauc tos,kuri nenes augļus, stāsta nosaukums saistīts ar Rasmas un Spodra mīlestību, kura ir neiespējama, un tai nav turpinājuma .. arī atvases.

ceru,ka pietiks arī ar mazumiņu! wink.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu

Atbildēt pavedienāSākt jaunu pavedienu
1 lietotāji/s lasa šo pavedienu (1 viesi un 0 anonīmie lietotāji)
0 biedri:

 



RSS Lo-Fi versija Pašlaik ir: 19.03.2024 07:50