Kurbijkurne forums: Soli tuvāk fantāzijai

Laipni lūdzam, viesi ( Pieteikties | Reģistrēties )

> Jānis Rainis, "Galvā spainis?" Jeb nav vis?
Sol Invictus
iesūtīt 10.02.2005 20:45
Raksts #1


Prāto, kā lietderīgāk ieguldīt rūķīšu zeltu
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 21.07.04
Kur: Tallina
Niks 2006



Pēc dažu Raiņa lugu izlasīšana man radās aizdomas, ka viņa darbu galvenā ideja ir uzupurēšanās - atdot vairāk kā cilvēks var dot, nolaisties zemāk kā cilvēks var nolaisties, lai celtos augstāk... Kā jums šķiet un ko jūs vispār domājat par viņu un viņa darbiem ?
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
2 Lapas V   1 2 >  
Sākt jaunu pavedienu
Atbildes (1 - 19)
Maxwels
iesūtīt 11.02.2005 17:26
Raksts #2


Studē augstākās pārvērtības
****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 19.10.04



Nu tā... Kas nu viņam ir par darbiem...? Varbūt liksies banāli, bet es uz momentu atceros tikai "Zelta zirgs" (lasīju tikai tāpēc, ka skolā lika darīt, bet... nu lasiet manas domas! grin.gif ). Nu tad par to. smile.gif Lugas sākums likās daudzsološs un likās, ka būs interesanti, bet, izlasot 1. cēlienu jau iestājās boorings. Sižets likās jau zināms, bet varbūt vienkārši kāds to daļēji paņēma no Raiņa. Vēl kas. Mums skolā bija jāanalizē viņa teiktais teksts lugā, piemēram, kāpēc Baltais tēvs bija saukts par tūkstošveidi, bet Melnā māte - par vienveidīgo. Nu tas tā - var jau kaut ko sadomāt, galvenais ir loģiski to arī pamatot. wink.gif Vēl bija jāraksta domraksts, par virsrakstu ņemot kādus dotos citātus no lugas, piemēram, "Savs ir tas, kas ir priekš cita", "Ņems, kas atdos, veiks, kas zaudēs, pastāvēs, kas pārvērtīsies" un "Cilā savu sirdi, cilā, sirds tik viena tevi pacels". Vispār... sorry Raiņa piekritēji, bet man šķiet diezgan murgaini jebšu ar ļoti dziļu domu. wink.gif Kā nu kurš grib, tā lai arī saprot. smile.gif Vispār Rainim lugā "Zelta zirgs" bija neskaitāmas rakstīšanas stila kļūdas - praktiski vienas un tās pašas, varbūt vēl tajos laikos jaunstrāvnieki par pareizu literāro valodu nebija vēl domājuši. wink.gif Žēl, ka neatceros kādus citus darbus, kauns man, ja atcerēšos, tad varbūt iePOSTošu savu review. wink.gif

P.S. Ja kādam ir vēlēšanās, tad varu šeit iePOSTot savu "izcilo" domrakstu par "Zelta zirgs". smile.gif

Šo rakstu rediģēja Maxwels: 11.02.2005 17:30
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Inx
iesūtīt 11.02.2005 17:31
Raksts #3


child of the sky
****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 31.10.03



Es domāju, ka Rainim bija gan šizofrēnija, gan lielummānija. Pavisam nopietni. Šis spriedums gan izteikts apskatot ne tikai viņa darbus, bet arī biogrāfiju nedaudz. Godīgi sakot, es nesaprotu kāpēc par viņu skolās māca TIK padziļināti, jo no viņa personības nav nekā ar ko latviešu tautai vajadzētu lielīties...

Darbi tomēr viņam ir normāli. Interesanti un pilni. Man patīk Raiņa metaforas un valodas lietojums. Viņa darbiem ir vērtība, tomēr pats autors nenoliedzami nav bijis īsti "vesels" smile.gif

Šo rakstu rediģēja Inx: 11.02.2005 17:32
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Sol Invictus
iesūtīt 11.02.2005 18:56
Raksts #4


Prāto, kā lietderīgāk ieguldīt rūķīšu zeltu
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 21.07.04
Kur: Tallina
Niks 2006



Ar dziļu domu ? Man bail, ka dažbrīd tā doma ir tik dziļa, ka Rainis pats to nesaprata wink.gif Tomēr - es tiko izlasīju Jāzepu un viņa brāļus - manuprāt šis darbs ir idejiski ļoti līdzīgs zelta zirgam, tieši tāpēc man liekas, ka visos viņa darbos tiek pausta tikai viena doma. Bet Inx - par Raini kā personību būtu ļoti interesanti parunāt - es nepārzinu viņa biogrāfiju, bet tomēr dzirdētie fakti šķiet ļoti interesanti.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
morticia
iesūtīt 11.02.2005 19:49
Raksts #5


Pārvērš vaboles par pogām
***

Grupa: Biedri
Pievienojās: 09.03.04
Kur: riiga, arii ceesis



hmm... man jau liekas ka vinjsh ir viens no labaakajiem latvieshu raxtiniekiem.. es nemaz neuzskatu ka vinja darbos viss buutu tik pazemiigi un ka cilveeki dotu vairaak nekaa vajadzeetu.. tur tachu vairaak vai mazaak viss ir par miilestiibu (kaa jau maaxlaa) un vai tad taa neprasa sava veida uzupureeshanos? nju man liekas ka vinja darbi ir ljoti interesanti un patiikami.. nu kaut vai tas pats zelta zirgs.. ljoti laba luga manupraat, un arii ljoti viegli lasaama..
un kas tur teica ka vinjsh nav bijis iisti vesels... AND so? arii beethovens nebija iisti vesels un lielaakaa dalja vinja skanjdarbu tika saraxtiiti kurlumaa.. un vai tad tie ir slikti?? pim 5. simfonija ir vnk perfekta! un kaapeec lai arii rainis nevareetu kko liidziigu??
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Severina
iesūtīt 11.02.2005 20:27
Raksts #6


Cūkkārpas ekspresī iepazīstas ar jauniem draugiem
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 30.11.04
Kur: Drūmkakte 13



Par Raini vajadzeetu maaciit skolaa tikai 11.-12. klasee, kad jau var saakt vinju saprast. Liidz tam pat "Zelta zirgs" var likties paaraak sarezgiits. Vispaar Rainja labaakais darbs ir dzejolu kraajums "Gals un saakums". Labaak vispirms izlasiit to un, ja saprasts, tad var kerties pie lugaam. Vispaar ir ljoti labs romaans par vina dziivi - R.Dobrovenskis "Rainis un vinja brali". Protams, ja nebiedee biezas un sameeraa nopietnas graamatas. huh.gif
Man ljoti patika ideja par Raina shizofreeniju. Varbuut drusku paarspiileeti, bet dazhkaart bez zinaamas nojukshanas geniaalu darbu nav iespeejams uzrakstiit. Taapeec jau tie iipashie talanti ir drusku jociigi. whistling.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Lia'angia
iesūtīt 11.02.2005 20:54
Raksts #7


Uzlauž lāstus Gringotu bankā
******

Grupa: Biedri
Pievienojās: 14.11.03
Kur: Rīga, Olaine
Labākā krievu valodas tulkojuma autore



Nu tas, ka Rainim bija lielummānija, ir piļnīgi skaidrs, ja palasa viņa vēstules. Un pret Aspaziju viņš arī izturējās visai cūcīgi, atstāja viņu savā ēnā, lai gan, manuprāt, Aspazija bija talantīgāka par Raini.
Man vislabāk no Raiņa patīk "Uguns un nakts". To es izlasīju labu brītiņu pirms tam, kad tā bija obligātā literatūra, varbūt tāpēc man tas patika...Vēl man patika "Turaidas Roze". bet dzeja, atkļati sakot, ne pārāk...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Aiva
iesūtīt 11.02.2005 21:06
Raksts #8


Šņācmēles tulks
******

Grupa: Daiļdarbu pārziņi
Pievienojās: 22.12.03
Gondoras sargs



Nu, bija cilvēks ar dīvainībām, un privātajā dzīvē arī nekāds eņģelītis nebija (kaut vai par attiecībām ar Mēnessmeitiņu un Aspaziju atminoties)...

Tai pat laikā, Rainis pierādīja, ka nav tā latviešu valoda nekāda bauru un lauķi mēle, ka tajā var pateikt visu to, ko var pateikt lielajās pasaules valodās. Pārtulkoja Gētes "Faustu". daudzās lugas, un arī tā pati smādētā dzeja...

Cik dīvaini, ka šodien atkal jāklausās tais pašās kārklu-amerikāņu žēlabās, ka neko nevar latviski pasacīt, vārdu un izteiksmju par maz, tik vot inglišs esot oki un štokos! (Vai Velikij Russkij Jazik - otrai kaucēju daļai). Raiņa laikos tie bija kārklu-vācieši, vēlāk kārklu-krievi, un tagad kārklu-amerikāņi...

Tā ka paņemiet vien toi pāsu apsmādēto Zelta zirgu un paskatieties, kā var aprakstīt tik dažādi tās sarunas, novērtējiet izteiksmes līdzekļus. Žēl, ka skolās to uzskata par pašsaprotamu, ka bērns lasot uztvers arī valodas nianses (vismaz man tā savulaik bija) bet tas jau ir viens no obligātās literatūras mērķiem - iemācīt cilvēkam ko viarāk par to 500 vārdu minimumu, ko viņš ir iemācījies no TV un dzeltenās preses....
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Sol Invictus
iesūtīt 11.02.2005 22:30
Raksts #9


Prāto, kā lietderīgāk ieguldīt rūķīšu zeltu
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 21.07.04
Kur: Tallina
Niks 2006



Es gan neteiktu, ka zelta zirgs bagātina cilvēka valodu, nepavisam ne, turklāt skolā drīzāk vajadzētu mācīt kaut ko citu ne zelta zirgu, kuru Rainis uzrakstīja ļoti īsā laikā - darbs, kurš uzrakstīts garākā laika posmā daudz labāk iepazīstinātu ar autoru.
Piekrītu Severinai, ne tikai par Raini, bet vispār - tam kādā vecumā par kādiem daiļdarbiem māca ir visai dīvaina secība.
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
GameMaster
iesūtīt 12.02.2005 09:06
Raksts #10


Gāž podus mikstūrās
***

Grupa: Bijušie
Pievienojās: 03.06.04



Pavediena nosaukuma autoram - nav tāda Jāņā Raiņa. Ir vienkārši Rainis. smile.gif
Jānis Pliekšāns a.k.a Rainis - lūk tā jau būtu cita lieta. tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
rence
iesūtīt 12.02.2005 11:38
Raksts #11


Mācās koptelpas paroles
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 30.12.03



Mani Rainis varbuut diez ko nesaista tieshi kaa dzejnieks, bet vinja lugas gan veerteeju ljoti augstu...Ne velti tomeer daudzas no taam ir izdziivojushas liidz shodienai! Gan Zelta zirgs, gan Uguns un nakts, gan Indulis un Aarija... smile.gif
Manupraat vins tomeer IR devis kaut ko savai dzimtenei, jo kaa nekaa dziivojis laikos, kad izskiiraas Latvijs kaa valsts liktenis.... Ja nu kaads piemirsis - vins tacu arii ar politiku bija stipri vien saistiits cool.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Sol Invictus
iesūtīt 12.02.2005 13:21
Raksts #12


Prāto, kā lietderīgāk ieguldīt rūķīšu zeltu
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 21.07.04
Kur: Tallina
Niks 2006



CITĀTS(GameMaster @ 12.02.2005 09:06)
Pavediena nosaukuma autoram - nav tāda Jāņā Raiņa. Ir vienkārši Rainis. smile.gif
Jānis Pliekšāns a.k.a Rainis - lūk tā jau būtu cita lieta. tongue.gif
*

Toties ir tāds pantiņš ''Jānis Rainis - galvā spainis'' modam kurš nomainīja pavediena aprakstu - arī ar jautājumu galvā spainis būtu pieticis, jo tas bija jautājums uz kuru var atbildēt ar jā vai nē nevis apgalvojums
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Grēkmeistars
iesūtīt 15.02.2005 14:25
Raksts #13


Gatavo atskaiti Zemvaldim
*****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 22.06.04
Kur: Pie krāna
Savādnieks



Nu neesmu par viņu sajūsmā... smile.gif man latviešu dzejas darbi un vispār latviešu rakstnieki nevisai patīk...kautkādi garlaicīgi... grin.gif (nu esmu taada latv. darbu nesapratēja) Rainis- ''Zelta zirgs" tīri tā nekas tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Antons Ego
iesūtīt 18.02.2005 20:15
Raksts #14


Kārto teleportēšanās eksāmenu
****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 30.06.04
Labākais GP atdzejotājs 2007



nu nu nu.... Pat tad, ja latviešu darbi, ko jālasa literatūras stunāds ir... nu vismaz 90% nenormāli garlaicīgi, tad nevajag aizmirt, ka ir jau arī citi.
Ir latviešim laba literatūra, maz, bet ir! silent.gif

un par Raini runājot, Pūt vējiņi vēl pat ir lasāms. Zelta Zirgs ir vienkārši murgs, bet latviešu fantasy tipa dramaturģija jāciena laughing.gif (ņems, kas atdos, veiks kas zaudēs, pastāvēs, kas pārvērtīsies), Raiņa dzeja... nu manuprāt nekas īpašs. Ievērības cienīgu neko vairāk par Lauztām priedēm un Lellīti lollīti šādā ziņā viņš tāpat nav izdomājis...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
eziic_miglaa
iesūtīt 21.02.2005 14:14
Raksts #15


Atver vēstuli ar SĒRG-u rezultātiem
****

Grupa: HPētnieki
Pievienojās: 23.02.04
Kur: miglaa runaajoties ar balto zirgu... vai arii pie laaciisa skaitot zvaigznes, eedot ievaariijumu un dzerot teeju... vai arii raadot puucei celu uz attieciigo kliiniku...



CITĀTS(Maxwels @ 11.02.2005 18:26)
Nu tā... Kas nu viņam ir par darbiem...? Varbūt liksies banāli, bet es uz momentu atceros tikai "Zelta zirgs" (lasīju tikai tāpēc, ka skolā lika darīt, bet... nu lasiet manas domas! grin.gif ). Nu tad par to. smile.gif Lugas sākums likās daudzsološs un likās, ka būs interesanti, bet, izlasot 1. cēlienu jau iestājās boorings.



man arii savulaik tas likaas viens no the most boring.
tad jau labaak upiisa iisos garadarbus..
bet tad naaca peernie ziemassveetki un mees vienaa barinjaa uzvedaam tiesi zelta zirgu.
ja kaadam fanu gribas, iesaku dariit kaa mees dariijaam - samainiit antinju ar saulceriiti vietaam.. (respektiivi antinja kaapj pakal saulceriitim...) palasiet vinju ainas saadaa veidaa un boring sindroms aatri pazudiis)

bet citaadi, un it iipasi peec tam kad redzeeju kraukliiti arii kaa VDT izraadi par raina dramaturgiju esmu sajuusmaa...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Antons Ego
iesūtīt 21.02.2005 15:53
Raksts #16


Kārto teleportēšanās eksāmenu
****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 30.06.04
Labākais GP atdzejotājs 2007



Ū jā, iestudētas, Raiņa lugas ir vnk happy.gif .
Liepājas Dramā bija tāda luga Stikla Kalns, pēc ZZ motīviem. Tik Tiešām ļoti labi uztaisīta. un Pūt Vējiņi jau arī tagat nu ideāla esot.. w00t.gif

Šo rakstu rediģēja B.D.: 21.02.2005 15:54
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
ZB Burvis
iesūtīt 21.02.2005 15:56
Raksts #17


Cep speķi Dūdijam
*

Grupa: Biedri
Pievienojās: 26.03.04



Rainis ir normaals chuvax, ar vinju buutu par ko runaaties, bet man riebas, ka vinsh antinju pataisiija par Antinju, bet reaali shameejs bija viskrutaakasi no paareejiem trim wink.gif sorcerer.gif
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
emily
iesūtīt 21.02.2005 16:56
Raksts #18


Studē augstākās pārvērtības
****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 04.11.04
Kur: Cēsis
Janvāra fotogrāfs



ja godiigi man winsjhs kkaa neiipashi.. nezinu, warbuut tas stils man nepatiik, bet man naw interesanti lasiit winja darbus... nepatiik..
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Chou
iesūtīt 27.02.2005 13:36
Raksts #19


Bēg no sera Kedogena
**

Grupa: Biedri
Pievienojās: 06.03.04
Kur: somewhere...@ RSU :)



Mēs Raini pagājušogad ( 11. klasē) malām m;enesi, kamēr izņēmām visu, ko mūsu mīļā skolotāja bija iecerējusi....sākumā likās, ka kaut kāds galīgiaas...., bet vēlēk tīri interesanti palika, jo mēs daudzus darbus izanalizējām līdz kauliņiem.....kas attiecas uz galu& saakumu tas bija tiiri interesanti..taa riteeshanas doma....visaa visumaa tas ir autors, kas liek domaat un savaadaak vinju taa isti nevar saprast...
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu
Sarkanais Krūštu...
iesūtīt 17.07.2006 09:31
Raksts #20


Studē augstākās pārvērtības
****

Grupa: Biedri
Pievienojās: 28.06.06
Veļasgabals 2012



Nē,labs autors!!!
Lugas ir dikt' foršas-Zelta zirgs! Vot tas man patīk! Bet...
Es vairāk esmu kritusi uz visiem tiem viņa tā teikt dzejoļiem...
Tie ir interesantāki!
Un arī ātrāk lasās.. lasa_a.gif
Bet lai saprastu Viņa domu jādomā ilgi un dikti..

Šo rakstu rediģēja Liliya: 17.07.2006 09:35
Go to the top of the page
 
+Citēt rakstu

2 Lapas V   1 2 >
Atbildēt pavedienāSākt jaunu pavedienu
1 lietotāji/s lasa šo pavedienu (1 viesi un 0 anonīmie lietotāji)
0 biedri:

 



RSS Lo-Fi versija Pašlaik ir: 19.03.2024 11:57